banner597

Alman devleri Türk ürünleri için İzmir’de

Türkiye’nin ihracatında lider konumdaki ülkelerden olan ve Türkiye’ye doğrudan 12 milyar euro değerinde yatırım yapan Almanya’nın ekonomi devleri Türk yetkililer ile bir araya gelerek, Türkiye ile ekonomik işbirliğini artırmak için yeni adımlar atacak.

banner491
Alman devleri Türk ürünleri için İzmir’de
banner567

Türkiye’nin ihracatında lider konumdaki ülkelerden olan ve Türkiye’ye doğrudan 12 milyar euro değerinde yatırım yapan Almanya’nın ekonomi devleri Türk yetkililer ile bir araya gelerek, Türkiye ile ekonomik işbirliğini artırmak için yeni adımlar atacak.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Avrupa Birliğinin dev ekonomisi Almanya’ya ihracatı artırmak için Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde ’Türk-Alman Ekonomi Günü’ düzenledi. Toplantıya, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Federal Almanya Cumhuriyeti Büyükelçeliği Maslahat Güzar Robert Dölger, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ile Türk ve Alman firmalarının yetkilileri katıldı.

EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olan Almanya’nın Türkiye’nin önemli bir stratejik ortağı olduğunu belirterek, "Amerika, Japonya ve Almanya bildiğiniz gibi dünyanın en büyük sanayi devi ülkeler. Ayrıca yaklaşık 82 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliğinin en önemli pazarı konumunda yer alıyor" dedi.

1 milyar 272 milyon dolar ihracat

Almanya ekonomisinin 2009 yılında son 60 yılın en büyük gerilemesini yaşadığını hatırlatan Ünlütürk, "Almanya ekonomisinin yıllık bazda yüzde 5 oranında küçülmesi sadece ülkenin kendi iç dinamiklerini değil, stratejik ticari ortağı ülkeleri de olumsuz yönde etkiledi. Almanya önceki yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da ülkemiz ihracatında lider konumunu korurken, ithalatta Çin’in ardından ikinci sırayı almıştır. Dış ticaret açığımız 2016 yılı verilerine göre 7.5 milyar dolar seviyesindedir. 2016 yılı verilerine göre ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak 14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Birliğimizden 2016 yılında Almanya’ya gerçekleştirilen ihracat 1 milyar 272 milyon dolardır. Ülkeye olan ihracatımızın yüzde 90’i ağırlıklı olarak sanayi mamullerinden oluşurken yüzde 10 oranında tarım ve gıda ürünleri ihracatı gerçekleştirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Alman yatırımcılara davet

Ege İhracatçı Birlikleri olarak Almanya ile katma değeri yüksek ürünlerin ihracı konusunda işbirliği yapmak istediklerini belirten Ünlütürk, "Oldukça geniş yatırım olanaklarına sahip İzmir ve Ege Bölgesi’ne daha çok dikkat kesilmenizi diliyorum. Ürünlerimizin ülkede daha iyi pazarlanabilmesi ve tanıtılabilmesi için pek çok proje ve çalışma gerçekleştiriyor, fuarcılıkta da dünya lideri olan Almanya’da Türk firmalar olarak birçok fuara iştirak ediyoruz" diye konuştu.

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ise İzmir’in ve Türkiye’nin menfaatlerini gözeterek sanayileşme faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, İzmir’in hem potansiyeli, hem konumu, hem de dünyaya bakışı açısından ülkemizin Batıya açılan kapısı olarak tanımlandığını ifade eden Gökçüoğlu, "Bu durumu teyit eden İzmir’in bir verisi var ki, yabancı sermaye kültürünü ve uluslararası yatırımcılarla nasıl aynı dili konuştuğunu en iyi şekilde özetlemektedir. Yabancı sermayeli firmaların en çok geldiği ilk 3 sanayi şehri içinde, İzmir’e gelen firmalar yüzde 19 ile imalat sanayinde ilk sırada yer almaktadır" dedi.

"Yeni iş imkanları oluşturmak istiyoruz"

Federal Almanya Cumhuriyeti Büyükelçeliği Maslahatgüzarı Robert Dölger, İzmir’in, Ankara ve İstanbul’dan sonra Türkiye’deki en büyük ekonomik bölgelerden biri olduğunu belirterek, "Ticari ilişkiler açısından İzmir’in yurt dışı ile ekonomik bağları söz konusu. Bizim için de bu ekonomik gününü düzenlemek için iyi bir sebep. 2007 yılından beri bu ekonomi günlerini düzenliyoruz. İstanbul’daki Alman-Türk Ticaret Odası ve yereldeki odalarla birlikte işbirliği ile bu günü düzenliyoruz. Türk ve Alman iş adamlarını buluşturarak yeni iş imkanları oluşturmak ve Almanya’yı tanıtmak istiyoruz. Almanya’nın da yatırım için iyi bir ülke ve seçim olduğunu göstermek istiyoruz" şeklinde konuştu.

12 milyar euro değerinde yatırım

16 eyaletin her birinin kendine göre ekonomik özelliği ve gücü olduğuna dikkat çeken Dölger, "Başkent ve merkezlerden değil bölgelerden de faydalanmak gerektiğini göstermek istiyoruz. Burada İzmir de bir örnek, Türkiye’nin en büyük ekonomik bölgelerinden biri. Burada 150 yıldan beri, Osmanlı döneminden bu yana faaliyet gösteren şirketler var. 6 bin 700 Alman şirketi burada faaliyet gösteriyor. Almanya’nın 1980 yılından bu yana Türkiye’ye doğrudan 12 milyar euro değerinde yatırımı var. 2015 verilerine göre iki ülke arasında 37 milyar euro ticaret hacmi var" dedi.

Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Dölger, "Uzun süreli iş birliği içerisinde bir takım süreçler oluyor. Ama bu süreçleri karşılıklı menfaatleri koruyarak daha ileri götürmek gerekiyor. Biz burada Federal Hükümet adına Türkiye’nin bizim için çok stratejik bir partner olduğunu ve bu bağların devam ettiğini belirtmek istiyorum. Uzun vadeli menfaatleri dikkate alarak bu birlikteliğin güçlenmesi gerekiyor. Türkiye bizim için ekonomik açıdan çok cazip bir yatırım yeri. Türkiye’de çok eğitimli iş gücünün olduğunu biliyoruz. Büyüyen bir nüfusa sahip, satın alma gücüne sahip olan bir nüfusu var. Geçen hafta Türk ve Alman ekonomi bakanları Berlin’de yakın bir ilişkinin önemini vurguladı. Biz Türk-Alman ekonomik işbirliğinin gelişmesi için girişimde bulunmak istiyoruz. Bugün aramızda İzmir başkonsolosluğu vize sorumlusu da bize katılacak ve vize konusundaki soruları yanıtlayacak" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından şirket temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdi, ardından Türk-Alman firmaları arasında ikili görüşmeleri gerçekleştirildi.
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner590

banner612

banner601