banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Ankara'daki hava trafiği görselleştirildi

ANKARA (AA) - Türkiye’nin en önemli "büyük veri" merkezlerinden birini bünyesinde barındıran STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Başkent semalarının bir günlük hava trafiğini görselleştirdi.Savunma Sanayii Müsteşarlığının...

EKONOMİ 19.08.2015, 10:07
82
Ankara'daki hava trafiği görselleştirildi
banner762

ANKARA (AA) - Türkiye’nin en önemli "büyük veri" merkezlerinden birini bünyesinde barındıran STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Başkent semalarının bir günlük hava trafiğini görselleştirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının iştiraki olan STM'den yapılan açıklamaya göre, Ankara semalarından 2 ay boyunca geçen sivil uçakların analizi yapıldı.

Uçaklardan gerçek zamanlı toplanan 2 terabayt veri, STM Büyük Veri ve Veri Bilimi Grubu tarafından analiz edildi. Ankara üzerinde uçuş yapan uçaklardan alıcı antenler vasıtasıyla elde edilen veriler işlenerek animasyon filmine dönüştürüldü.

Türkiye’nin en büyük veri analiz ekibine sahip olan STM’nin herhangi bir ticari amacı olmayan bu çalışması Türkiye’nin yayınlanmış önemli bir "büyük veri" projesi olma özelliğini taşıyor.

Çalışma sonunda ortaya çıkan videoda gösterilen hareketli mavi huzmeler, Ankara’ya inip kalkanlar da dahil olmak üzere Ankara merkezli belirli bir bölge üzerinde seyreden uçakların uçuş izlerini temsil ediyor. Mavi huzmeler, izlenen bölgedeki bir günlük hava trafiğinin nasıl olduğunu gözler önüne seriyor.

Verilere göre bir günde Ankara üzerindeki uçak sayısı 284’e kadar çıkıyor. Hava trafiğinin en yoğun olduğu günde Karadeniz Bölgesi üzerindeki uçak sayısı 912’ye ulaşıyor.

Ankara üzerinden 2 ayda toplam 14 bin 458 uçak geçiyor. Herhangi bir günde, yapılan çalışmanın kapsama alanı içinde 75 farklı ülkeye ait uçak bulunabiliyor.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@