banner597

ATO Başkanı Baran, ilk yerli tünel açma makinesini inceledi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,Türkiye’nin “ilk yerli tünel açma makinası”nı üreten E-Berk firmasını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Ziyareti sırasında Baran’a, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı...

banner491
ATO Başkanı Baran, ilk yerli tünel açma makinesini inceledi
banner567

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,Türkiye’nin “ilk yerli tünel açma makinası”nı üreten E-Berk firmasını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Ziyareti sırasında Baran’a, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Deryalile Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Karaoğlaneşlik etti.

E-Berk Tünel Teknolojileri A.Ş.’nin Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisini ziyaret eden Baran, ilk yerli tünel açma makinası hakkında bilgi aldı. ATO olarak faaliyetlerinin temelinde yerli ve milli üretimin artırılması olduğunu bildiren Baran, başarılarından dolayı firma sahibi ile mühendis, teknisyen ve işçileri tebrik etti.

E-Berk’in yerli üretimde gerçekleştirdiği başarıylaTürkiye’yi dünyada tünel açma makinası üreten 8 ülkeden biri haline getirdiğini söyleyen ATO Başkanı Baran, “Ankaralı firmalarımızın başarıları göğsümüzü kabartıyor. Ankara, yerli ve milli üretim hamlesinin merkezi ve itici gücü olma konusunda iddialıdır” dedi.

-Türkiye, tünel açma makinesi üreten 8 ülkeden biri-

ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyete üretim tesislerini gezdirenE-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru,Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinası hakkında bilgi verdi.Özüdoğru,“Anadolu” adı verilen 3,25 metre çapında, 92 metre uzunluğunda ve 175 ton ağırlığındaki makinanın Çorlu Ergene’de 800 metre kazı yaptığını ve son derece başarılı bir şekilde tünel açmaya devam ettiğini anlattı. Tünel açma makinesinin daha önce dünyada sadece 7 ülkede üretildiğini, 30 milyon Euro yatırımla Türkiye’yi dünyada 8’inci üretici konumuna getirdiklerini belirten Özüdoğru, bu yatırımla 2017 yılında Ankara’da stratejik teşvik belgesi alan tek firma olduklarının altını çizdi.

Yerli ve milli üretimi desteklediklerini, kamu alımlarında yerli iş makinesi kullanılması zorunluluğu getirilmesinin hem sektörü hem de Türkiye ekonomisini büyüteceğinivurgulayan Özüdoğru, “Bu noktaya kamuya büyük iş düşüyor. Kamu alımlarında yerli iş makineleri için zorunluluk getirilmesi gerekiyor. Böylece yerli üreticiler teknolojilerini ve kendilerini daha rahat büyütebilecekler. Daha da önemlisi, Türkiye ekonomisi bu noktada büyüme ivmesini artıracak” diye konuştu.

E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özüdoğru, ATO Başkanı Baran’a ziyaretinin anısına, tünel açma makinalarında kullanılan minyatür kesici disk hediye etti.
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner601

banner590

banner591