banner464

Bremenli Yatırımcılara Ebso’dan ‘kazan Kazan’ Önerisi

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Bremen heyetini kabulünde, İzmir’in Türkiye’de yatırım yapılacak önemli kentler arasında yer aldığını belirterek, “Çin, İzmir’i yatırım yapmak için ideal şehir...

Bremenli Yatırımcılara Ebso’dan ‘kazan Kazan’ Önerisi

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Bremen heyetini kabulünde, İzmir’in Türkiye’de yatırım yapılacak önemli kentler arasında yer aldığını belirterek, “Çin, İzmir’i yatırım yapmak için ideal şehir...

24 Ekim 2014 Cuma 15:38
31 Okunma
Bremenli Yatırımcılara Ebso’dan ‘kazan Kazan’ Önerisi
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Bremen heyetini kabulünde, İzmir’in Türkiye’de yatırım yapılacak önemli kentler arasında yer aldığını belirterek, “Çin, İzmir’i yatırım yapmak için ideal şehir ilan etti. Sizin de bu ziyaretten karşılıklı iş imkanlarının arttığı, ‘kazan kazan’ prensibiyle yeni yatırımların gündeme geldiği bir yol haritasının çıkmasını diliyorum” dedi.

Dünyanın 3. büyük ekonomisi Almanya’nın önemli yatırım bölgeleri arasında yer alan ve başkanlığını Bremen Kalkınma Ajansı Genel Müdürü Andreas Heyer’in yaptığı 17 kişilik Bremen heyeti, Ege Bölgesi Sanayi Odası’na konuk oldu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Almanya ve Türkiye’nin geçmişten bugüne çok kuvvetli bağlara sahip olduğunu ve gerek ihracat, gerek ithalatta Türkiye’nin en önemli dış ticaret partneri olduğunu söyledi. Halen 500 civarında Alman firmasının faaliyet gösterdiği İzmir’de 9 üniversite bulunduğuna, bu üniversitelerden mezun olan gençlerin sanayinin ihtiyaç duyduğu kaliteli iş gücü teminine sağladıkları katkıya dikkat çeken Yorgancılar, şöyle konuştu: “Serbest bölgeleri, organize sanayi bölgeleri ve sanayinin talep ettiği kaliteli iş gücüyle İzmir, Türkiye’de yatırım yapılacak en önemli kentler arasında yer alıyor. Nitekim Çin, İzmir’i yatırım yapmak için ideal şehir ilan etti. Bu ziyaretten de karşılıklı iş imkanlarının arttığı, kazan kazan prensibiyle yeni yatırımların gündeme geldiği bir yol haritasının çıkmasını arzu ediyoruz.”

“KIRK BİN TÜRK YAŞIYOR”

Bremen kalkınma Ajansı Genel Müdürü Andreas Heyer ise uluslararası ticaret ve alım satımda 600 yılı aşkın geçmişi olan Bremen’in farklı uyruklardan olan insanlar için ortak bir buluşma noktası olduğunu belirtti. Nüfusu 662 bin olan Bremen’in nüfus açısından Almanya’nın 10, ekonomik açıdan 6. büyük ekonomisi olduğunu anlatan Heyer, “Bremen hinterlandında 2 milyon nüfusluk bir pazar imkanı barındırıyor. Bremen’de yaşayan ve çalışan 40 bin Türk sayesinde bölgemiz ile Türkiye arasında güçlü bir kültürel, ticari bağ söz konusu. Hedefimiz, bu bağı İzmir’i de içine alacak şekilde genişletmek. İzmir ve Egeli girişimcileri Bremen’e yatırıma bekliyoruz” dedi.

EBSO ve İzmir sunumunun ardından yapılan görüşmeler sonunda İzmir ve Bremen firmalarını bir araya getirecek ikili görüşmelerin yapılacağı bir heyet ziyareti düzenlenmesi kararı alındı.

İZMİR MERKEZLİ PROJELERE AĞIRLIK VERİLECEK

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Eric Bletard’ı da kabul etti. Bletard ziyarette, iki ülke arasında ticari ilişkilerin gelişimi için EBSO ile ortak çalışma önerisinde bulundu. İki ülke arasındaki 6,3 milyar dolarlık ticaret hacminin yetersiz olduğunu, her iki ülkenin de çok daha büyük bir sinerji yaratabileceğine değinen Bletard, Belçikalı firmaların Türkiye’ye yatırım yapmalarının özellikle Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan gibi pazarlara açılabilmeleri açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’deki görevine henüz bir sene önce başladığını söyleyen Bletard, “Bu zamana kadar İstanbul merkezli etkinliklere yoğunlaştık. İzmir – Belçika arasındaki 300 milyon dolar seviyelerinde seyreden ticaret hacminin yetersizliğinin farkındayız. Önümüzdeki yıl EBSO işbirliği ile İzmir’de etkinlikler düzenlemeye yoğunlaşmak ve birlikte projeler geliştirmek istiyoruz” dedi.

Yorumlar