Çandır: “kiraya Çalıştık Eğitime Harcamadık”

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Hanehalkı Tüketim Harcaması verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.EN FAZLA HARCAMA KİRA VE...

banner491
Çandır: “kiraya Çalıştık Eğitime Harcamadık”
banner567
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Hanehalkı Tüketim Harcaması verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

EN FAZLA HARCAMA KİRA VE KONUTA

Batı Akdeniz Bölgesi’nde yaşayanların en fazla tüketim harcamasını yüzde 23,4’lük bir oranla kira ve konuta yaptıklarına dikkat çeken Çandır, bölgede yaşayan bireylerin yaptığı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,6’lik payla eğitim ve yüzde 2,3’lük payla sağlık harcama gruplarının oluşturduğunu kaydetti. Çandır, "Her ne kadar bölgede eğitim ve sağlığa ilişkin kamu ve özel sektör kaynaklı yatırımlar artış gösterse de, zorunlu ihtiyaç olan eğitim harcamaları payının azalıyor olması, hanehalklarının geçim sıkıntısı içerisinde olduğunun bir işaretidir" dedi.

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, şunları kaydetti:

"Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2011-2012-2013 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre, toplam tüketim harcamasının yüzde 23,5’i İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından yapılırken, bu değer bir çok bölgenin toplamının üzerinde oldu. Tüketim harcaması sıralamasında Ege Bölgesi yüzde 15’lik oranla ikinci sırada yer aldı ve bunu yüzde 11,9 oranı ile Akdeniz Bölgesi izledi. Harcamaların sadece yüzde 1,8’i Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. Antalya, Isparta, Burdur’u kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki hanehalklarının 2011-2013 dönemindeki tüketim harcamalarına bakıldığında, bireylerin en fazla tüketim harcamasını yüzde 23,4’lük bir oranla kira ve konuta yaptıkları görüldü. Kira ve konut harcamasındaki bu oran 2003 yılının yüzde 25,7’lik oranıyla karşılaştırıldığında düşüş gösterdi. Bölgedeki hanehalklarının ele alınan dönemde en fazla tüketim harcaması yaptığı bir diğer harcama grubu ise yüzde 20,4’lük bir oranla ulaştırma oldu ve bunu yüzde 19,5’lik payla gıda ve alkolsüz içecekler grubu izledi. Ulaştırma grubunun harcama payı 2003 yılına nazaran artarken, ülkede en fazla ulaştırma harcaması yapılan bölge Akdeniz Bölgesi oldu. Buna karşın söz konusu dönemde gıda ve alkolsüz içecekler grubunun payı azaldı. Bu sonuç da hanehalklarının yıllar geçtikçe gıda harcamalarını kısmak zorunda kaldıklarının bir göstergesidir.”

“EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMASININ PAYI DÜŞÜK”

Bölgede yaşayan bireylerin yaptığı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,6’lik payla eğitim ve yüzde 2,3’lük payla sağlık harcama gruplarının aldığını belirten Çandır, “Bu durum hanehalklarının gelirlerinin çok düşük bir oranını eğitime ve sağlığa ayırabildiklerinin bir ifadesidir” diye konuştu. Önceki yıllarla karşılaştırıldığında sağlık harcamalarının payında az da olsa bir artış olmasına karşın, eğitim harcamalarının payı 2010 yılından itibaren düşme eğilimine girdiğini bildiren Çandır, “Her ne kadar bölgede eğitim ve sağlığa ilişkin kamu ve özel sektör kaynaklı yatırımlar artış gösterse de, zorunlu ihtiyaç olan eğitim harcamaları payının azalıyor olması, hanehalklarının geçim sıkıntısı içerisinde olduklarının bir işaretidir. Zira bölgedeki bireylerin son dönemdeki harcama önceliği kira konut, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma olmuş, aynı bireyler eğitim ve sağlık harcamalarını ise ikinci plana atmak ya da ötelemek durumunda kalmıştır" ifadelerini kullandı.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535