banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Doğal Gaz Fiyatlarında Artış Bekleniyor!

CHP MYK Raporu'nda artan petrol fiyatlarının orta vadede Türkiye'nin doğal gaz faturasını artırabileceği uyarısı yapıldı. Raporda, "Avrupa'daki mevcut yüksek fiyatların devamına bağlı olarak yüzde 30-35'lik bir artış bekleniyor" denildi.

EKONOMİ 23.09.2021, 09:10
305
Doğal Gaz Fiyatlarında Artış Bekleniyor!
banner762

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre: CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın tarafından hazırlanan MYK Raporu'nda, "enerjide küresel ve ulusal krizin kapıda" olduğu belirtilerek, "Artan petrol fiyatları, orta vadede Türkiye'nin doğal gaz faturasını kabartabilir" denildi.

Uluslararası piyasada enerji fiyatlarında yaşanan artışların, Türkiye'ye de büyük etkileri olacağı ifade edilen raporda, "Halen Türkiye doğal gaz ithalatının yıllık 36 milyar metreküplük kısmı uzun vadeli kontratlarla yapıyor. Bunlar da petrol ürünlerine endeksli kontratlar.

Buradaki fiyatlar, her üç ayda bir geçmiş altı aylık petrol ürünleri fiyatlarını da içeren formüllerle güncelleniyor" ifadeleri kullanıldı. Türkiye'nin yürürlükteki doğal gaz kontratlarındaki fiyatların önümüzdeki ilk hesaplama döneminin 1 Ekim, bir sonrakinin de 1 Ocak 2022 olduğu belirtilen raporda "Bu yüzden Türkiye'nin gaz alım fiyatlarında yükseliş yaşanacağı kesin görünmektedir...

Tahminler, yakın gelecekte Türkiye'nin gaz ithalatı faturasının ciddi şekilde artacağı yönünde. Yüzde 30-35'lik bir artış bekleniyor."

KAYNAK: MİLLİYET

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@