banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Edremit tarıma dayalı ihtisas OSB için ilk somut adımlar atıldı

Balıkesir’in Edremit İlçesinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Süs Bitkileri/Seracılık) için teknik inceleme gezisi ve toplantıların akabinde ilk resmi adımlar atıldı.Edremit Çıkrıkçı Mahallesi sınırları içerisinde...

EKONOMİ 15.01.2018, 16:04
56
Edremit tarıma dayalı ihtisas OSB için ilk somut adımlar atıldı
banner762

Balıkesir’in Edremit İlçesinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Süs Bitkileri/Seracılık) için teknik inceleme gezisi ve toplantıların akabinde ilk resmi adımlar atıldı.

Edremit Çıkrıkçı Mahallesi sınırları içerisinde 720 dekarlık bir alan üzerine kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) için Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Etüt ve Planlama Çalışma Grubu Koordinatörü Fehmi Molla ve Mustafa Aydın, İl Gıda Tarım ve Hayvancılkık Müdürlüğü Proje Birimi Yetkilileri ve İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Ekibi ile Çıkrıkçı Mevkiinde teknik inceleme gezisi gerçekleştirildi.

Teknik inceleme gezisinin akabinde Edremit Ticaret Odası toplantı salonunda; Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Ak Parti İlçe Başkanı Metin Örkçü, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, Edremit Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ertaş, Edremit Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Proje Birimi Yetkilileri, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Özbudak ve ekibinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Tüm yönleriyle TDİOSB’nin masaya yatırıldığı toplantıda ilk somut adımlar atıldı.

Bu kapsamda Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ilçe protokolü ile birlikte Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti. Vali Ersin Yazıcı da TDİOSB’nin Edremit için önemli bir yatırım olduğunu ifade ederek OSB’nin kurulması için üzerlerine düşen görevlerin yapılacağını ifade etti. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların ilk aşaması olarak; Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı bünyesinde hesap açılarak; girişimci kuruluşların yetkili karar organlarından aldıkları kararlar doğrultusunda açılan hesaba para aktarılması, akabinde YİKOB tarafından 720 dekarlık alanda TDİOSB kurulabilmesi için ilgili kurumlardan görüş alınması hususları konuşuldu.

Toplantı sonrası açıklama yapan Kaymakam Ali Sırmalı "Edremit’te Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulması için ilk resmi adımları atmış bulunmaktayız. İlçemizin coğrafi konumu, ulaşım imkanları ve jeotermal enerji kaynağı potansiyelini özellikle tarımsal ekonomiye kazandırabilmek adına öncelik verdiğimiz konulardan biri olan TDİOSB’nin kurulmasıyla ilçemizde meydana getireceği istihdam sahalarını da genişletmiş olacağız. İlçemizde özellikle süs bitkileri/seracılık alanında kurulacak Tarıma Dayalı Organize İhtisas Sanayi Bölgesinin İlçemizin ve bölgemizin tarımsal çeşitliliğinin artırılarak tarımsal ekonomiye önemli katkılarının olacağı düşüncesiyle kısa zamanda resmi başvuru işlemlerini tamamladık. Bu konuda bizlere desteğini esirgemeyen Valimiz Ersin Yazıcı’la da bir toplantı gerçekleştirdik. Konuyla yakından ilgilenen Valimiz Ersin Yazıcı’ya çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Bölge Milletvekilimiz Ali Aydınlıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun da tarımsal organize sanayi bölgesinin ilçemize kazandırılması için çok büyük katkıları ve destekleri bulunmaktadır. Bu kapsamda milletvekilimize ve büyükşehir belediye başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemize kazandırmayı planladığımız OSB için bize destek veren kurumlarımıza, sektörlerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza da teşekkür ediyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@