banner464

’ekonomiye Kadın Gücü’ Projesiyle 2 Yılda 70 Bin Kadına 1 Milyon Kredi

Turkcell’in iletişim ve teknoloji gücünü dar gelirli, girişimci kadınlar ile buluşturma amacıyla hayata geçirdiği ’Ekonomiye Kadın Gücü’ projesi ikinci yılında 70 bin kadına ulaşıldı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle...

’ekonomiye Kadın Gücü’ Projesiyle 2 Yılda 70 Bin Kadına 1 Milyon Kredi

Turkcell’in iletişim ve teknoloji gücünü dar gelirli, girişimci kadınlar ile buluşturma amacıyla hayata geçirdiği ’Ekonomiye Kadın Gücü’ projesi ikinci yılında 70 bin kadına ulaşıldı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle...

19 Kasım 2014 Çarşamba 10:40
79 Okunma
’ekonomiye Kadın Gücü’ Projesiyle 2 Yılda 70 Bin Kadına 1 Milyon Kredi
Turkcell’in iletişim ve teknoloji gücünü dar gelirli, girişimci kadınlar ile buluşturma amacıyla hayata geçirdiği ’Ekonomiye Kadın Gücü’ projesi ikinci yılında 70 bin kadına ulaşıldı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında girişimci kadınlara iki yılda 1 milyon TL’nin üzerinde mikrokredi verildi.

Turkcell’in Türkiye’deki sayısal ve fırsat eşitliği uçurumunu azaltarak kadınların ekonomiye daha fazla katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle hayata geçirdiği “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi iki yılı geride bıraktı. İki yılda 69 ilde 70 bin kadın girişimciye mikrokredi desteği sağladı. Proje ile iki yılda 1 milyon TL’yi aşan kredi desteği sağlanarak girişimci kadınların aileleriyle birlikte 300 bin kişiyi etkiledi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, “Ekonomiye Kadın Gücü’nü iki yıl önce hayata geçirdik ve az zamanda çok yol aldık. Gerek ulaştığımız kadın sayısı, gerekse teknolojik altyapı ve birikimimizle yarattığımız farkı her geçen gün bir adım ileriye taşıyoruz. Kadınlarımız projeye başladığımız günden bu yana imza attığımız birçok ilkle geleceğe daha emin adımlarla ilerliyor. Kadınlarımızın güçlendirilmesi için yarattığımız sosyal borçlanma modelinde destek 1 milyon TL’yi aştı. Bu desteğin ötesinde bugüne kadar işlerini geliştirmeye dair eğitim almamış, finansal hizmetlere erişimi olmayan, kendi çevreleri dışında ürünlerini farklı kanallardan satma imkanı bulamayan kadın girişimcilerimiz için pek çok yeniliği hayata geçirdik. Ekonomiye Kadın Gücü ile dar gelirli, girişimci kadınlarımızı ekonomiye katarak hem bireysel hem de toplumsal hayatta olumlu bir dönüşüm gerçekleştirme yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu dönüşümde imzası bulunan tüm girişimci kadınlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Ekonomiye Kadın Gücü’nün ikinci yıl kutlamasıyla ilgili olarak, "Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz değerli işbirliği, kadınlarımızın sürdürülebilir kalkınmasına çok önemli faydalar sağladı. İki yılın sonunda Türkiye’nin dört bir yanından 70 bin kadınımıza mikrokredi, pazarlama, eğitim ve teknoloji alanlarında destek sağladık. Ekonomiye katılmaları ve hayallerine ulaşmaları için birlikte çalıştık. Bugün girişimci kadınlarımızın çok daha güçlü ve geleceğe umutla bakabiliyor olmalarının mutlu gururunu yaşıyoruz” dedi.

Turkcell, Türkiye’de ilk defa sosyal borçlanma modelini hayata geçirerek kadınların gelir getirici işler yapması için küçük sermaye desteği sağladığı mikrokredi sistemiyle “Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye” hedefinde ilerlemeye devam ediyor. Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile kadınların daha çok üreterek ülke ekonomisine katılması, hayallerini büyüterek aileleri ve geleceği için yatırım yapması projenin temel amacı. Bu amaç doğrultusunda iki yıl içinde 4 bin 224 işletme açan kadın girişimcilerin yarattığı istihdam 9 bin 831 kişiye ulaştı.

Projeden faydalanan girişimci kadınların el emeği göz nuru ürünleri, yoğun ziyaretçi trafiğine sahip e-ticaret sitesi www.n11.com ile yapılan işbirliği sonucu açılan Turkcell El Emeği mağazasında da sergileniyor. İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Kütahya’ya Türkiye’nin pek çok yerinden girişimci kadının yöresel ürünleri bu işbirliği sayesinde vitrine çıkarak milyonların beğenisine sunuluyor.

Yorumlar