banner464

Et Fiyatlarını Kasaplık İthal Hayvan Düşürür

Et fiyatları geçen yıla oranla yüzde 25-30 oranında arttı. Kıyma 32, dana eti 34, kuzu eti ise 40 liradan satılırken, bu artışa yerli hayvan sıkıntısının yol açtığı belirtiliyor. Et toptancılığı yapan Cavit Aydın, son 6 ayda bir çok...

Et Fiyatlarını Kasaplık İthal Hayvan Düşürür

Et fiyatları geçen yıla oranla yüzde 25-30 oranında arttı. Kıyma 32, dana eti 34, kuzu eti ise 40 liradan satılırken, bu artışa yerli hayvan sıkıntısının yol açtığı belirtiliyor. Et toptancılığı yapan Cavit Aydın, son 6 ayda bir çok...

21 Kasım 2014 Cuma 10:07
87 Okunma
Et Fiyatlarını Kasaplık İthal Hayvan Düşürür
Et fiyatları geçen yıla oranla yüzde 25-30 oranında arttı. Kıyma 32, dana eti 34, kuzu eti ise 40 liradan satılırken, bu artışa yerli hayvan sıkıntısının yol açtığı belirtiliyor. Et toptancılığı yapan Cavit Aydın, son 6 ayda bir çok et firmasının battığını belirterek, "Devlet besilik ithal hayvana izin veriyor. Bu ise et sıkıntısını çözmüyor. Kasaplık ithal hayvana izin verilirse fiyatlar düşebilir" dedi.

ET SEKTÖRÜNDE KAN KAYBI YAŞANIYOR

Bursa’da üretim yapan et firması CA Aset Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Aydın, et fiyatlarında Ramazan ayında başlayan artışın sonrasında da düşmediğini hatırlatarak, “Türkiye genelinde ciddi anlamda hayvan sıkıntısı var. Hayvan sıkıntısı olduğu için piyasa gergin. İş olmamasına rağmen dana fiyatlarında Ramazan ayı öncesi fiyatlar devam ediyor. Hatta et fiyatları yükselmeye başladı. Ama ciddi anlamda alım ve satım fiyatlarının orantısını sağlayamıyoruz. Et sektöründe ciddi anlamda kan kaybı var” dedi.

KASAPLIK İTHAL HAYVANA İZİN VERİLMELİ

Türkiye’ye ithal hayvan getirilmesi konusunda son çıkan yasaya göre ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Aydın, “İthal hayvanda çıkan yasalara göre besilik sadece yüzde 40’ını veriyor. Besilik, gelecek için rahatlama sağlar. Ancak besilik hayvan, 6 ay boyunca kesilmiyor. Şu anda besiliğin et sektörüne bir avantajı yok. Kasaplık olsaydı biraz nefes alırdık. Ancak hükümetimiz kasaplık ithal hayvana izin vermedi” şeklinde konuştu.

SON 6 AYDA TÜRKİYE’DE BİRÇOK ET FİRMASI BATTI

Et sektöründe ekonomik sıkıntıların nedenlerinden de bahseden Aydın, “Daha önce hayvancılık yapanların zararları, et firmalarının zararları, piyasadaki alım ve satım doğrultusunu tutturamamaları, ciddi anlamda masrafların olması sektörde ekonomik sıkıntıyı doğurdu. Ciddi anlamda bir kan kaybı var. Son 6 ayda Türkiye’de birçok et firması da battı. Alım gücü zor, satışlar vadeli olmasından dolayı et sektöründe birçok firma ekonomik sıkıntı yaşıyor” dedi.

“Türkiye’de ciddi anlamda et sıkıntısı da var” diyen Aydın, “İstenilen bölgede istenilen şekilde et bulmakta zorlanıyoruz. Biz hükümetin teşvik paketinden kasaplık ithal hayvan bekliyorduk. Besilik ithal hayvana izin verdiler. Et sektörü olarak kasaplık ithal hayvanın gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

2015 YILINDA ET SEKTÖRÜNDE NELER YAŞANACAK?

2015 yılı et sektöründe neler yaşanacağı konusunda öngörülerini anlatan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü;

“2015 yılında besilik ithal hayvan fazlasıyla Türkiye’ye gelirse, ithal hayvan isteyen kişilerin elinde yüzde 60 yerli hayvan olması lazım. Birçok hayvancılık yapan firma, bu kadar hayvan olmadığı için yüzde 40 hakkını kullanamıyor. Ancak yüzde 100 dilimlik besilik ithal hayvanı herkes getirebilseydi ve izin verilirse, 2015 yılında ciddi bir hayvan sıkıntısı yaşayacağımıza inanmıyorum. Bu yüzden 2015 yılında kasaplık ithal hayvanı bekliyoruz. Gelmezse hayvan tedarik konusunda 2015 yılında ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Özellikle 2015 yılında yaz aylarında turizm sezonu açılınca et sektöründe sıkıntılar yaşarız.”

CA Aset olarak Türkiye’nin her yerine et sevkiyatı yaptıklarını da kaydeden Aydın, “Türkiye’nin her yerinde et kesimimiz var. Marketlerle, otellerle, yemek fabrikalarıyla çalışıyoruz. 10 yıldır hizmet veren CA Aset, kıyma, köfte, kuşbaşı çeşitlerimizle hizmet veriyoruz” dedi.

Yorumlar