banner464

Gül Taner: “yurtdışına İş İçin Giden Tatil Yapmadığını Bilmeli”

İş seyahatine giden insanlar planlı programlı olmaları gerektiğinin altını çizen Gür Tour’un Yöneticilerinden Gül Taner, “Türk insanı yurtdışında açılmak için seyahat programları organize ederken bu seyahatleri kültür programı...

Gül Taner: “yurtdışına İş İçin Giden Tatil Yapmadığını Bilmeli”

İş seyahatine giden insanlar planlı programlı olmaları gerektiğinin altını çizen Gür Tour’un Yöneticilerinden Gül Taner, “Türk insanı yurtdışında açılmak için seyahat programları organize ederken bu seyahatleri kültür programı...

25 Aralık 2014 Perşembe 08:52
64 Okunma
Gül Taner:  “yurtdışına İş İçin Giden Tatil Yapmadığını Bilmeli”
İş seyahatine giden insanlar planlı programlı olmaları gerektiğinin altını çizen Gür Tour’un Yöneticilerinden Gül Taner, “Türk insanı yurtdışında açılmak için seyahat programları organize ederken bu seyahatleri kültür programı gibi düşünüp ona göre program çıkarıyor. Maalesef bazı seyahat acentaları, fuar ve iş turlarının kapsamına irili ufaklı kültür turları ekliyor. Kültür turu mu, iş gezisi mi içeriği belli olmayan bu tarz turlar iş adamları için çoğu kez verimsiz geçiyor” dedi.

Fuar turizmine ve kişiye özel fuar programlarına odaklanmış, Türkiye’nin en köklü ve en büyük uluslararası seyahat acentalarından Gür Tour’un Yöneticilerinden Gül Taner, “Türk insanı yurtdışında açılmak için seyahat programları organize ederken bu seyahatleri kültür programı gibi düşünüp ona göre program çıkarıyor. Maalesef bu konuda tecrübesi olmayan seyahat acentaları da müşterisini kaybetmemek adına, iş turlarının kapsamına bir de irili ufaklı kültür turları ekliyor . Kültür turu mu, iş gezisi mi içeriği belli olmayan bu tarz turlar iş insanları için çoğu kez verimsiz geçiyor . Fuarlar, iş toplantıları, fabrika gezileri gibi seyahate çıkan iş adamlarına belli bir plan program dâhilinde bu seyahatleri gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu toplantılar ve geziler için uçağa binmeden önce tüm yazışmaların bitirilmiş, tüm alt yapı çalışmalarının halledilmiş olması gerekiyor” dedi.

Taner sözlerine şöyle devam etti: İş adamlarına genellikle 1-3 aylık vize veriliyor. Ancak, özellikle fuar dönemlerinde yoğunluk çok fazla olduğu için vizeyi alma süreçleri uzayabilir. Acentalar konsolosluklarla yoğun çalıştıklarından sizin adınıza vizeyi çok daha kolay ve hızlı alır. Zira acentalar bir nevi garantizör görevi görür. Yani bir acenta üzerinden vizenizi daha kolay alıp zamandan kazanabilirsiniz. Almanya, Çin, İtalya, Fransa, Amerika gibi güçlü ekonomisi olan ülkelerde düzenlenen fuarlar daha verimli geçiyor. Ülkemiz ekonomisi gelişmekte olan bir ekonomi olduğu için özellikle KOBİ patronları ve yöneticileri daha yeni yeni fuarlara ve bu tarz iş gezilerine ilgi gösteriyor. Hal böyleyken yurtdışı fuar ve iş gezileri konusunda çok çok az insanın bilgisi var. Dünyanın hemen her yerinde binlerce fuar yapılıyor. Bu fuarlar o kadar çeşitli ki örneğin mobilya fuarları.. Mobilya fuarları kendi içinde bölümlere ayrılmış durumda. Çocuk mobilyası için ayrı fuar, ofis mobilyası için ayrı fuar, mutlak mobilyası için ayrı fuar, mobilya üretim makinaları için ayrı fuar düzenleniyor. Keza birçok sektör için durum aynı. Mobilya fuarlarına katılmak isteyen firmanın hangi fuarların kendisi için en uygun olduğunu önceden bilmesi gerekiyor. Bunu da en doğru ve en sağlıklı şekilde öğrenebilecekleri yerler fuar organizasyonu şirketleridir. Kendiniz için iş gezisi planı yaparken en çok dikkat etmeniz gereken kısım zamanlama. Örneğin Pazartesi sabah Münih’te olmanız gerekiyorsa uçuşunuzun ve havaalanı transferinin buna göre planlanması gerekiyor. Uçuş ve transferlerdeki aksaklık seyahatiniz süresince yaptığınız tüm planların değişmesine ve hatta önemli görüşmelerin iptal olmasına neden olabilir. Kişiye özel iş gezilerinde önemli unsurların başında konaklama geliyor. Seyahat süresince kalınacak otellerin şehir merkezinde olması gerekiyor. Ayrıca konaklanacak otelin metro, tramvay gibi ulaşım araçlarına yakın olması tercih sebebiniz olmalı”.

Taner, yurtdışı fuarlarına katılacak olanların daha detaylı bilgi için http://fuartakip.com/ ve http://gurtour.com sitelerini ziyaret edebileceklerini belirtti.

Yorumlar