banner464

İş Ve Politika Dünyası Boğaziçi Konferansında Biraraya Gelecek

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında Four Seasons Bosphorus Otel’de 5’incisi düzenlenecek olan Boğaziçi Konferansı, yurtiçi, yurtdışı iş ve politika...

İş Ve Politika Dünyası Boğaziçi Konferansında Biraraya Gelecek

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında Four Seasons Bosphorus Otel’de 5’incisi düzenlenecek olan Boğaziçi Konferansı, yurtiçi, yurtdışı iş ve politika...

10 Aralık 2014 Çarşamba 09:01
94 Okunma
İş Ve Politika Dünyası Boğaziçi Konferansında Biraraya Gelecek
Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında Four Seasons Bosphorus Otel’de 5’incisi düzenlenecek olan Boğaziçi Konferansı, yurtiçi, yurtdışı iş ve politika dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Geçen sene 54 ülkeden siyasetçi, girişimci ve akademisyenin katıldığı Boğaziçi Konferansı’na bu sene 70 ülkeden çok önemli isimler katılıyor. Platformun hedefi, Türkiye’nin işbirliği sürecine katkı sağlamak amacı ile Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri, Asya, Avrupa, Amerika ve Balkan ülkeleri olmak üzere 70 ülke arasında ekonomik, siyasi, bilimsel ve kültürel alanlarda, devlet adamlarını, iş dünyasının önde gelen isimlerini ve öncü girişimcileri bir araya getirmek ve sonuca odaklı diyalog ve işbirliklerinin kurulmasını sağlamak.

120’ye yakın konuşmacının katılacağı Boğaziçi Konferansında, küresel ticaret ve yatırımda yeni dinamikler ve paradigmalar, uluslararası müteahitlik, Sürdürülebilir ekonomik büyüme için verimli altyapı yatırımları, bankacılık ve finans sektörü: sürdürülebilir gelecek ve kalkınmanın finansmanı, dünya bankacılığının geleceği, Sınırların ötesinde genç global girişimciler zirvede gündeme gelecek ve tartışılacak konulardan sadece birkaçı. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) ’in ev sahipliğinde yapılacak ve ilk günden beri projeyi destekleyen 11. Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün katılımlarıyla açılacak olan Zirvenin bu seneki teması ‘’Yarının Değişen Senaryoları: Zorlukları Anlamak ve Diyaloglar Geliştirmek" tir. Konuşmacılar arasında Pakistan Eski Başbakanı Aziz Shaukat, Kemal Kozarich - Merkez Bankası Guvernörü- (BOSNA HERSEK), Mohammad Al Faisal Al Saud- Prens - (SUUDİ ARABİSTAN) Banu Gazanfer - Kadın İşleri Bakanı (AFGANİSTAN), Lord Lemont (İngiltere Lordlar Kamarası), Shaikha Farihah Al Ahmad AL Jaber Al Sabah-Kuveyt Prensesi yer almaktadır.

Ayrıca, bu yıl 5.’si düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nde uluslararası kuruluşlar ve devletlerle işbirliği ve proje geliştirme konularına yer veriliyor. Bu çalışmalar sonucu Birleşmiş Milletler UNDP paneli, Dünya Bankası Yeni Levant Projesi paneli gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin sonuçları, 5. Boğaziçi Zirvesi’nde kamuoyu ile paylaşılıyor olacak. Bunların yanı sıra önümüzdeki yıllarda körfezin gelişen ülkesi olan Katar’a yatırım fırsatları başlığı altında Katar’daki iş alanlarının lansmanını yapacak Katar’lı yetkililerden oluşan ayrı bir panel, ’Ortadoğu’nun yeni pazarı: İran’ başlığı altında Türkiye’nin doğuya açılan kapısı olan İran’la Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yaptığı serbest ticaret anlaşmasını da ele alacak, İran’la yeni iş birlikleri ve iş olanaklarını anlatacak, İran Ekonomi Bakan Yardımcısı ve İran’lı iş adamlarının da hazır bulunacakları İran paneline de yer verilecektir.

UİP Hakkında: Uluslararası İşbirliği Platformu, sürdürülebilir gelişim için disiplinler arası çok yönlü işbirliklerini arttırmak amacıyla kurulmuş bağımsız bir kuruluştur. UİP’in kurucuları Organizasyon Komitesi Başkanı Cengiz Özgencil ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin’dir. Sınırları olmayan bir platform olarak oluşturulan UIP, baskı yaratan benzer sorunlar ve fırsatlara verimlilik bakış açısı ile yaklaşır ve yeni bir seviyede küresel işbirliği oluşumunu teşvik etmek amacıyla önemli ortak çıkarlar doğrultusunda ortak temeller üzerine inşa edilebilecek bir anlayışa ulaşmayı hedefler. Yeni bir seviyede küresel işbirliği oluşumu için yenilikçi çözümler üretmenin zorluğunun farkındalığı ile platform, karar mercilerinin; politik ve iş dünyası liderlerinin; eğitimde, sanatta, medyada öncü kişilerin, yardımseverlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve sosyal arenanın ile bir araya geldiği bir tartışma alanı sunmaktadır. Bu amaçla UİP, 2010 yılından bu yana Boğaziçi Zirvesi’ni düzenlemektedir. Zirvenin bu seneki otuza yakın sponsor ve destek verenlerinden bazılar: TİM’in evsahipliğinde: World Bank Group, GOİC, TOBB, DEİK, UNDP, STFA, TEB, THY, Albaraka, Alrawda Investments For Real Estate Dev. And Projects Management , Aktifbank bulunmaktadır. TAV özel sponsor olarak yer almaktadır.

Yorumlar