İşkur’dan Nitelikli Eleman Yetiştirmek İçin Yönetmelik Değişikliği

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikte eleman yetiştirmek için yönetmelik değişikliğine gitti. İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, “Yönetmelik, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün...

banner491
İşkur’dan Nitelikli Eleman Yetiştirmek İçin Yönetmelik Değişikliği
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikte eleman yetiştirmek için yönetmelik değişikliğine gitti. İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, “Yönetmelik, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün temini için Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen aktif işgücü hizmetleri kapsamındaki mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları ve girişimcilik eğitim programlarının daha etkin ve nitelikli uygulanmasını amaçlıyor” dedi.

İŞKUR, mesleki eğitim kurslarına ilişkin yönetmelik değişikliğine gitti. İnşaat, turizm, bilişim gibi lokomotif sektörlerde işgücü talepleri tespit edilerek kurslar düzenlenecek. İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı, yönetmelikle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Yönetmelik, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün temini için Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen aktif işgücü hizmetleri kapsamındaki mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları ve girişimcilik eğitim programlarının daha etkin ve nitelikli uygulanmasını amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

İŞKUR tarafından mesleki eğitim kursları düzenlenirken bütün tarafların görüş ve taleplerinin dikkate alınacağını bildiren Yazıcı, “Bu şekilde sektörün ve işverenlerimizin aradığı nitelikte işgücünün temin edilmesinde daha etkin olacağız” dedi.

İşbaşı eğitim programlarında da değişiklik yapılarak kolaylaştığına değinen Yazıcı, şunları kaydetti:

“İşverenlerimize istihdam edecekleri personeli tanıma ve işin başında görme fırsatı sunan İşbaşı Eğitim Programı, yapılan değişikliklerle uygulaması daha basit ve anlaşılır hale getirilerek işverenler üzerindeki bürokratik engeller kaldırıldı. Örneğin, işletmelere verilecek kontenjan hesaplanırken kullanılan son 3 aylık çalışan sayısı dikkate alınmadan başvuru yapılan günkü çalışan sayısı dikkate alınacak. Ayrıca çalışan sayısında azalmanın aylık takibi yerine program sonunda takibi uygulaması getirildi.”

Kamu kurum ve kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanlara yönelik mesleki eğitim kursları düzenlenerek çalışanların belge sahibi olmalarının sağlanacağını belirten Genel Müdür Yazıcı, bu şekilde zorunlu hale getirilen veya ileride getirilecek Mesleki Yeterlilik Belgesi alınmasına da ciddi katkı sağlanacağını ifade etti. Yazıcı, “Girişimcilik eğitimlerinin işbirliği yöntemi ile kamu kurumları, meslek birlik ve odaları, üniversiteler, dernek ve vakıflar ile yapılması imkanı getirildi. Ayrıca eğitim sonrasında İŞKUR, kendi işini kurmak isteyenlere mentorluk ve finansal kaynaklara erişim konularında çalışmalar yapacak” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner534

banner546