banner597

Isparta’da çiftçiye lavanta dağıtıldı

3bin 473 dekar alanda 506 ton lavanta çiçeğinin üretildiği Isparta’da lavanta üretimini artırmak amacıyla çitçilere lavanta fidesi dağıtıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Isparta’nın geçiş ikliminde yer...

banner491
Isparta’da çiftçiye lavanta dağıtıldı
banner567

3bin 473 dekar alanda 506 ton lavanta çiçeğinin üretildiği Isparta’da lavanta üretimini artırmak amacıyla çitçilere lavanta fidesi dağıtıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Isparta’nın geçiş ikliminde yer almasından dolayı Tıbbi aromatik bitkilerin pek çoğu için uygun bir iklim yapısına sahip olduğunu belirterek, "Lavanta bitkisi toprak isteği açısından seçici olmaması, kuraklığa dayanıklı olması, bakım ve işçilik giderleri oldukça düşük olması üretimini cazip hale getirmektedir. İlimizde sulanmayan ve tarımsal açıdan yeterince yararlanılamayan arazilerin ekonomiye kazandırılması ve çiftçilere ek gelir sağlaması açısından da lavanta yetiştiriciliğinin önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülmektedir. Bu amaçla İlimiz Aksu ilçesinde kırsal göçün azalmasına katkı sağlamak ve çiftçilerimizin ekonomik durumlarını iyileştirmek için projeler bu bölgeye yönlendirilmiştir. Ayrıca bu bölgede arıcılık gelişmekte olduğu için lavanta üretiminin artmasıyla lavanta balı üretilmesi de düşünülmektedir. Doğal güzellikler açısından önemli bir bölge olan Aksu ilçesi, Lavanta bitkisinin üretiminin artmasıyla artı bir değer kazanacak ve kırsal turizm açısından da katma değer oluşturacaktır" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi olduğunu anımsatan Tuğrul, " Lavanta Demonstrasyonunun kurulması için;

2bin 700 adet Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmiş, üretilen fideler demonstrasyonda kullanılmak üzere Keçiborlu İlçesi, Kuyucak Köyünde 1 çiftçiye verilmiştir. Yine 16 bin adet lavanta fidesi Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen fideler demonstrasyonda kullanılmak üzere, Aksu İlçesi Merkezde 3 çiftçiye 7 bin adet, Koçular Köyünde 3 çiftçiye 7bin adet ve Katip Köyünde 1 çiftçiye 2 bin adet lavanta fidesi verilmiştir.

İlimizde yürütülen projeler kapsamında Keçiborlu İlçesinde 3 dekar alanda, Aksu İlçesinde 16 dekar alanda Lavanta demonstrasyonu kurulmuş olup, çiftçilerimiz teknik elemanlarımızca bizzat ziyaret edilerek, dikim, bakım ve besleme konularında teknik bilgiler verilmektedir" açıklamasında bulundu.
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner590

banner601