banner629

Kadınlar Yapamaz Ön Yargısını Başarısıyla Yıktı

Karaman’da 9 yıldır sanayide işçi olarak çalışan girişimci kadın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ndan (KOSGEB) aldığı destek ile kendi iş yerini kurdu.

banner491
Kadınlar Yapamaz Ön Yargısını Başarısıyla Yıktı
banner567

Karamanlı bir çocuk annesi Öznur Dural (40), bir yetkili serviste 9 yıl boyunca yedek parça, müşteri temsilciliği ve araç kabulü gibi işlerde çalışırken, kendi iş yerini kurma kararı aldı.

Girişimcilik kursuna gittikten sonra aldığı hibe ve kredi destekleriyle Orta Anadolu Küçük Sanayi Sitesine açtığı oto ekspertiz dükkanıyla tüm ön yargıları yıktı.

Hedefinin yedek parça dükkanı açmak olduğunu fakat büyük sermaye gerektiği için fikrini değiştirdiğini söyleyen Dural, “Daha önceki çalıştığım firma ekspertiz işi ile de uğraşıyordu, yine Karaman’da tek olan bir şirketti. Daha sonra kendi iş yerimi açmayı düşündüm. İlk hedefim yedek parçaydı ama sermaye olarak daha büyük bir sermaye gerekiyordu. Bu işi de yapabilirim dedim, sonuçta 9 yıldır sanayideyim. Daha sonra iş yerimi açtım, 3 yıl önce burayı kurdum. İş yerimi KOSGEB desteği ile açtım. İyi ki de açmışım, şu anda her şey güzel” dedi.

Bir kadın için sanayi işinin çok zor olduğunu ifade eden Dural, sanayide kadın işletmecinin olmamasından dolayı ilk başlarda çok zorlandığını aktardı.

“BİR İŞ YERİ AÇARKEN MADDİ VE MANEVİ ZORLUKLAR ÇEKİYORSUN”

İş yerini açarken ailesinin ve özellikle babasının çok destek olduğunu belirten Dural, şunları söyledi:

“Dükkanı ilk açtığımda olup olmayacağı konusunda endişelendim. Bütün kadınların her iş dalında çok başarılı olabileceğine inanıyorum. Zaten kendime güveniyordum işi de biliyordum. Bir iş yeri açarken maddi ve manevi zorluklar çekiyorsun. Ama geri dönüşü çok güzel oldu. Karaman’da çok fazla araç var. Bu iş yerini açarken ilk önce Karaman’daki araç sayısını öğrendim, gerçekten iş yerini bana getirisi olacak mı diye. Şu anda araç sayısına 91 binlerden bahsediliyor. Otomotiv sektörü şu anda en iyi sektör. Babamın da desteğiyle burayı açtık.”

Ekspertizin ne olduğunu birçok insanın bilmediğine değinen Dural, şöyle devam etti:

“Burada ikinci el bir aracı alırken, kontrollerini yapıyoruz. Kaporta, boya, değişen, ön düzen, amortisör, mekanik kontrolleri, elektronik arızaları ve kaporta ile boya hizmeti de veriyoruz. Nisan ayında 8 yaş ve üzeri araç satışlarında ekspertiz zorunlu olacak. Bununla birlikte ekspertiz yapan her işletmenin TSE belge zorunluluğu olacak. Benim çalışanlarımın zaten belgesi vardı, bununla birlikte yeterlilik belgesi aldık. Karaman’da ilk olarak kalibrasyon TSE belgesini biz aldık, şu anda da dükkan için ikinci TSE belgemizi alıyoruz.”

Çevredeki esnafların çok destek olduğunu kaydeden Dural, dükkanı ilk açtığında ziyaret edip gurur verici sözler söylediklerini belirtti.

“MÜŞTERİLER ‘SİZ Mİ BAKACAKSINIZ’ DİYE TEPKİLER VERİYORLARDI”

Dural, araçlarına ekspertiz yaptırmak için dükkanına gelen müşterilerin bayan olduğu için tepki gösterdiğini vurgulayarak, “İlk başlarda arabalara bindiğim zaman müşteriler ‘siz mi bakacaksınız’ diye tepkiler veriyorlardı. Şu anda alıştılar artık. Kadınlar daha çok inceler, kadınların işlerine daha çok güveniyoruz diye tepkiler almaya başladım.” şeklinde konuştu.

ÇEVREDEKİLERİN ÖN YARGILARINI BAŞARISIYLA YIKTI

Sırf kadın olduğu için çevredekilerin ön yargılarını başarısıyla yıktığını söyleyen Dural, sözlerine şöyle son verdi:

“Sırf kadın olduğumuz için bunu yapamazsın sözlerini çok duyduk. Çalışan bütün kadınların bunu defalarca duyduğundan eminim. O yüzden onlara diyorum ki bu ön yargılar yavaş yavaş silindi ve biz kadınların sayesinde silindi. Şu anda birçok meslek dalında çalışan kadın arkadaşlarım var. Çalışmak isteyen bütün kadınlarımıza da güzel örnek olalım. Hayallerinin, yapmak istedikleri işlerin peşinden gitsinler. Ben bir kadın girişimci olarak kadın girişimcilere sesleniyorum. Sırf kadın olduğumuz için yapamazsınız sözlerini kaç defa duydum hatırlamıyorum. Ama hepsini yaptım, üstüne katarak fazlasını yaptım. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yoktur.”

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 12:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner644

banner612

banner590