banner464

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan:

Kalkınma Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan, 2023 hedefleri doğrultusunda Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 10. Kalkınma Planı çerçevesinde 25 öncelikli dönüşüm programı ve bin 200 acil eylem planının hazırlandığını açıkladı.Bakan...

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan:

Kalkınma Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan, 2023 hedefleri doğrultusunda Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 10. Kalkınma Planı çerçevesinde 25 öncelikli dönüşüm programı ve bin 200 acil eylem planının hazırlandığını açıkladı.Bakan...

27 Ekim 2014 Pazartesi 13:58
31 Okunma
Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan:
Kalkınma Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan, 2023 hedefleri doğrultusunda Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 10. Kalkınma Planı çerçevesinde 25 öncelikli dönüşüm programı ve bin 200 acil eylem planının hazırlandığını açıkladı.

Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesi adına Kalkınma Bakanlığı olarak yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

“GEÇMİŞTE KAYBETTİĞİMİZ YILLARI TELAFİ ETMELİYİZ”

AK Parti iktidarının 12 yıldır Türkiye’nin yegane umudu ve ümidi olarak ortaya çıkmış ve tek başına iktidar olarak millete hizmet ettiğini belirten Ceylan, şöyle konuştu: “12 yıl her türlü zorluklara karşı çok şükür milletimizi arkasına alan partimiz yoluna emin adımlarla devam ediyor. 12 yıllık süreç içinde başta ekonomi olmak üzere her alanda başarılara imza atıyoruz. Reform niteliğinde işler yaptık. Milli gelirde 3 katına artan bir artış var. Kişi başı milli gelirde öyle. İhracatımızda 36 milyar dolardan 152 milyara ulaştı. Milli gelirde 230 milyar dolardan 820 milyar dolara çıkmış bir Türkiye’yi görüyoruz. Yani ekonomisi 3 katından daha fazla büyütülmüş bir Türkiye var karşımızda. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan alt yapıya, demokratikleşmeden insan hak ve özgürlüklerine kadar hemen her alanda çok işleri başardık. Bu yetmez. Türkiye 12 yıllık süreç içinde belli bir noktaya geldi. Hükümetimizin belirlediği 2023 hedeflerimiz var ve oraya doğru koşmak zorundayız. Türkiye’nin yeni bir çıta yükseltmesi lazım. Türkiye’nin geçmişte kaybettiği çok yıllar var ve o yılları telafi etmemiz lazım. Ankara’da yaptığımız iş, yeni kalkınma hamlesini planlıyoruz, programlıyoruz.”

“2023 HEDEFİ İÇİN 25 ÖNCELİKLİ DÖNÜŞÜM PROGRAMI”

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, 10. Kalkınma Planının hazırlanıp Meclis’ten geçerek yürürlüğe girdiğini söyledi.

10. Kalkınma Planının hükümetin 2023 hedefleri doğrultusunda hazırlanan bir plan olduğunu anlatan Ceylan, şöyle konuştu: "5 yıllık bir süreyi öngörmektedir. İnşallah bu süreç içinde ikinci beş yıldan sonra 2023 yılı hedeflerine yükselmiş olacaktır Türkiye. Şuan 820 milyar dolar olan milli gelirimiz 2023’te 2 trilyon doları hedefleyen, kişi başı milli gelirde ise 25 bin dolar hedefini gözlemlemekteyiz. İhracatta 500 milyar dolar hedefimiz var. Enflasyon ve işsizlikte yüzde 5’e düşürme hedeflerimiz var. Bu planın 3 temel ekseni var. Bu hedeflere ulaşmak için nitelikli insan, güçlü toplum, yenilikçi üretim ve sürdürülebilir çevre ile uluslararası işbirliği."

Kalkınma planında Türkiye için önemli olan 25 dönüşüm programını öngördüklerini anlatan Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümet olarak bakanlık olarak bunlara yoğunlaştık. 25 tane öncelikle dönüşüm alanı, Türkiye’nin yıllardır sorun olduğu baş edemediği kronik sorunlara çözüm getirecek öncelikli dönüşüm programları. Türkiye’nin en büyük sorunu olan ekonomide cari açığı düşürme adına önceliğimiz var. Tasarruflar ciddi oranda düşüşlerimiz var. İç tasarruf oranlarında en olumsuz bir dönemi yaşıyoruz bu anlamda. Maalesef refah seviyesi yükseldikçe toplumumuz bir tüketim toplumu olmaya başladı. O açıdan tasarruf oranları çok düştü. Bu kalkınma açısından çok önemli bir gösterge. Bunu yükseltmek için öncelikli dönüşüm programlarımız var. Buna benzer nitelikli beşeri sermaye ve yenilikçi üretime sahip olmak için Türkiye’nin kronik sorunu olan 25 alanda öncelikli dönüşüm programı hazırladık ve bunları bu hükümet döneminde yürürlüğe sokacağız. Kalkınma Bakanlığının koordinasyonunda bütün Bakanlıklarımız yoğun bir çalışma içinde ve bin 200 acil eylem planı hazırlanıyor. Yeni Türkiye döneminde 25 öncelikli dönüşüm programını yürürlüğe koyarak hazırladığımız bin 200 acil eylem planıyla 2023 hedeflerine hep birlikte ulaşacağız. Türkiye’nin bu gelişmesini kalkınmasını kıskananlar, çeşitli entrikalar ve oyunlarla engellemeye çalışıyor. Kobani ve benzeri olaylarla bunu yapmaya çalışıyorlar. Vatandaşımız sağduyuludur. Türkiye kalkınmasını gelişmesini daha da hızlandırarak yoluna devam edecektir.”

Yorumlar