banner464

Kalkınma Bakanı Yılmaz:

- "GAP sadece hidroelektrik enerji potansiyeli olan bir bölge değil aynı zamanda güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji politikalarında önemli bir potansiyele sahip bir bölge" - "GAP'ın güneşini daha fazla yatırımla enerjiye dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun dışında yerli kaynkaları da değerlendirerek enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız büyük önem taşıyor"

Kalkınma Bakanı Yılmaz:

- "GAP sadece hidroelektrik enerji potansiyeli olan bir bölge değil aynı zamanda güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji politikalarında önemli bir potansiyele sahip bir bölge" - "GAP'ın güneşini daha fazla yatırımla enerjiye dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun dışında yerli kaynkaları da değerlendirerek enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız büyük önem taşıyor"

16 Aralık 2015 Çarşamba 17:45
33 Okunma
Kalkınma Bakanı Yılmaz:

ANKARA (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP'ın sadece hidroelektrik değil, güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları açısından da önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, "GAP'ın güneşini daha fazla yatırımla enerjiye dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun dışında yerli kaynakları da değerlendirerek enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız büyük önem taşıyor" dedi.

Yılmaz, Ankara Ticaret Odası (ATO) Konferans Salonunda düzenlenen Ankara-Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Etkileşimi Projesi toplantısına katıldı.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızlı şekilde kalkınması gerektiğini belirterek, bu noktada bütün bölgelerin potansiyellerinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bu amaçla birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini anlatan Yılmaz, "Bölgelerimiz arasında işbirliği ve etkileşimi artırmamız lazım. Bölgelerimizin ve illerimizin birbirinden öğreneceği çok şey var" diye konuştu.

Yılmaz, bilgi paylaşımında üniversitelere, STK'lara, kamu kuruluşlarına büyük iş düştüğünü kaydetti.

Şanlıurfa'da tarımın yanı sıra çok ciddi bir ticaret ve sanayi potansiyeli olduğunu belirten Yılmaz, "Şanlıurfa'ya gittiğimde özellikle de organize sanayi bölgelerini gezdiğimde (OSB) çok ciddi moral buluyorum. 5-10 sene öncesiyle mukayese ettiğimizde şehirde çok hızlı değişim var. Şehir aynı zamanda muazzam bir hammadde üretim üssü. GAP kapsamında şehrin sulama potansiyelini geliştirmeye çalışıyoruz, önümüzdeki dönem şehirde çok daha geniş bir alan sulu tarım yapma imkanına kavuşmuş olacak" ifadelerini kullandı. 

Yılmaz, Ankara'nın siyasi merkez olmasından ötürü, ticari ve sanayi yönlerini çok fazla ön plana çıkaramadığını, şehrin bu özelliklerinin de ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti. 

- "Enerji, gelişmede hayati öneme sahip"

Yılmaz, Türkiye'nin enerjiye bağımlı bir ülke olduğunu, enerji politikalarının her fırsatta ele alınması gerektiğini vurguladı.

Bakanlık olarak hazırladıkları 10. Kalkınma Planı'nda bu konuya güçlü vurgular yaptıklarını hatırlatan Yılmaz, "GAP sadece hidroelektrik enerji potansiyeli olan bir bölge değil. Aynı zamanda güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji politikalarında önemli bir potansiyele sahip bir bölge. GAP'ın güneşini daha fazla yatırımla enerjiye dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun dışında yerli kaynakları da değerlendirerek enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız büyük önem taşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, enerji konusunda verimliliğin önemli bir yer tuttuğunu vurgulayarak, enerjinin ne kadar verimli kullanılırsa o kadar tasarruf yapılacağını anlattı.

Gelecek süreçte iş dünyası ile enerji konusunda çalışmaya hazır olduklarını belirten Yılmaz, enerjinin ülkenin gelişmesinde hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, iş adamlarından Şanlıurfa ve doğu illerine daha fazla seyahat etmelerini isteyerek, sermaye transferleri ile bu bölgelerin de hızlı bir gelişim göstereceğini kaydetti.

- "Yenilenebilir enerjinin payını artırmalıyız"

ATO Başkanı Salih Bezci de projeyle Şanlıurfa'da bulunan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ATO ve OSTİM OSB işbirliği ile yönetsel, operasyonel ve girişimcilik kapasitelerinin arttırılmasını, firmaların birlikte ve ortak amaçlar doğrultusunda hareket etme becerilerinin yükseltilmesini hedeflediklerini söyledi. 

Türkiye'nin Rusya krizini fırsata çevirebileceğini ifade eden Bezci, "Türkiye, enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam kurulu güç içindeki payını artırmalıdır. Ülkenin hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisi için önemli bir potansiyeli var" diye konuştu. 

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (ŞUTSO) Sabri Ertekin ise Şanlıurfa'nın ticari potansiyeli hakkında bilgi vererek, yerinde destek ve teşviklerle bu potansiyelin katlanabileceğini anlattı.

"Hendek siyaseti"ne karşı olduklarının altını çizen Ertekin, Türkiye'nin önünü kesmek isteyenlere karşı el birliği ile hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ertekin, söz konusu engellerin ortadan kaldırılması ile Türkiye'nin önünü kimsenin kesemeyeceğini vurguladı.

- Yılmaz, YASED heyetini kabul etti

Buradaki programının ardından Bakanlık binasına geçen Yılmaz, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Yılmaz, Erdem başkanlığındaki heyetle makamında görüştü. Görüşme, basına kapalı gerçekleşti.

 

 

 

Yorumlar