banner464

Kariyerde Engeller Kalkıyor

TEMSA İnsan Kaynakları Grup Müdürü Erhan Özel, engelin kariyer için engel olmadığını göstermek, engelli istihdamında bakış açısını biraz olsun değiştirebilmek ve toplumsal anlamda farkındalık oluşturmak için TEMSA DinamİK İnsan...

Kariyerde Engeller Kalkıyor

TEMSA İnsan Kaynakları Grup Müdürü Erhan Özel, engelin kariyer için engel olmadığını göstermek, engelli istihdamında bakış açısını biraz olsun değiştirebilmek ve toplumsal anlamda farkındalık oluşturmak için TEMSA DinamİK İnsan...

23 Ekim 2014 Perşembe 09:19
39 Okunma
Kariyerde Engeller Kalkıyor
TEMSA İnsan Kaynakları Grup Müdürü Erhan Özel, engelin kariyer için engel olmadığını göstermek, engelli istihdamında bakış açısını biraz olsun değiştirebilmek ve toplumsal anlamda farkındalık oluşturmak için TEMSA DinamİK İnsan Kaynakları ekibi olarak “Kariyerde Engelleri Kaldırdık” projesini başlattıklarını söyledi.

Özel, yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun yüzde 15’ini, ülke nüfusunun ise yüzde 12’sini engellilerin oluşturduğuna dikkat çekerek, toplum olarak engellilere karşı kayıtsız kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Engellilerin toplum içerisinde eşit yaşama koşullarına sahip olmaları gerektiği gibi aynı şekilde iş yaşamında da eşit şartlarda değerlendirilmesi ve eşit haklara sahip olmalarının büyük önem taşıdığını belirten Özel, bu konuda ‘İnsan Kaynakları çalışanlarına’ büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi. 10 milyonu aşkın engellinin yaşadığı Türkiye’de engellilere birçok alanda olduğu gibi insan kaynakları alanında da daha fazla değer verilebileceğini belirtti.

"KARİYERDE ENGELLERİ KALDIRDIK"

Engelli istihdamını en düşük maliyetle ve yasal zorunluluğun dışında değerlendirmek gerektiğini ifade eden Özel, engelin kariyer için engel olmadığını göstermek, engelli istihdamında bakış açısını biraz olsun değiştirebilmek ve toplumsal anlamda farkındalık oluşturmak için TEMSA DinamİK İnsan Kaynakları ekibi olarak “Kariyerde Engelleri Kaldırdık” projesini başlattıklarını kaydetti.

Projenin sağlam temeller üzerine oturması ve sürdürülebilir olmasının TEMSA için son derece önemli olduğunu vurgulayan Özel, “Toplumsal anlamda, bu farkındalığı Adana’da TEMSA, Çukurova Üniversitesi ve İŞKUR olarak biz başlatmak istedik. Engelli arkadaşlarımıza kariyer danışmanlığı yapacak olan TEMSA çalışanları için Mehmet Kızıltaş tarafından 16 Mayıs 2014 tarihinde Adana fabrikamızda ’Engellilerle 360 Derece İletişim’ seminerini organize ettik. Aynı semineri 22 Ekim 2014 tarihinde de Çukurova Üniversitesi Akif Kansu Konferans Salonunda gerçekleştirdik” dedi.

ENGELLİLERLE 360 DERECE İLETİŞİM

Erhan Özel, bu projeyle birlikte üniversitede 3 ve 4. sınıfta okuyan öğrencilere TEMSA çalışanları tarafından kariyer danışmanlığı yaparak, öğrencilerin iş hayatına daha sağlam bir şekilde başlamaları konusunda destek olmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Erhan Özel, proje hedeflerini şu şekilde açıkladı:

“Meslek seçimlerinde öğrencilere yol göstermek, özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında yardımcı olmak, başarılı mülakat için yol göstermek, kariyerleriyle ilgili konuları rahatlıkla danışacakları bir ortam oluşturmak, personel arayan şirketlerle özgeçmişlerinin paylaşımını sağlamak.”

Yorumlar