banner464

KAYSO 2015 Sanayi Gecesi: (2)

- Ekonomi Bakanı Elitaş: - "Rusya'nın, yaş sebze-meyve ithalatının yüzde 40'ına yakını, domatesin yüzde 46'sı, salatalığın yüzde 30'dan fazlası Türkiye tarafından temin ediliyor. Şimdi bu ürünlerin tamamı Rusya'ya gitmeyince Rusya'da tüketici fiyatlarında olağanüstü derecede bir artış var" - "Bu iş siyasi işse siyaset mekanizması çözer, askeri işse asker mekanizması çözer. Ama ticaret ile ilgili meseleleri gelin ticaretin kuralları çerçevesinde devam ettirmeye çalışalım"

KAYSO 2015 Sanayi Gecesi: (2)

- Ekonomi Bakanı Elitaş: - "Rusya'nın, yaş sebze-meyve ithalatının yüzde 40'ına yakını, domatesin yüzde 46'sı, salatalığın yüzde 30'dan fazlası Türkiye tarafından temin ediliyor. Şimdi bu ürünlerin tamamı Rusya'ya gitmeyince Rusya'da tüketici fiyatlarında olağanüstü derecede bir artış var" - "Bu iş siyasi işse siyaset mekanizması çözer, askeri işse asker mekanizması çözer. Ama ticaret ile ilgili meseleleri gelin ticaretin kuralları çerçevesinde devam ettirmeye çalışalım"

26 Aralık 2015 Cumartesi 00:20
14 Okunma
KAYSO 2015 Sanayi Gecesi: (2)

KAYSERİ (AA) - Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Rusya'nın, yaş sebze-meyve ithalatının yüzde 40'ına yakını, domatesin yüzde 46'sı, salatalığın yüzde 30'dan fazlası Türkiye tarafından temin ediliyor. Şimdi bu ürünlerin tamamı Rusya'ya gitmeyince Rusya'da tüketici fiyatlarında olağanüstü derecede bir artış var" dedi.

Elitaş, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) 2015 Sanayi Gecesi'nde yaptığı konuşmada, TBMM'de 3-4 gündür süren SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2016 yılı Ocak ayından itibaren 100 liralık zam yapılmasını öngören yasanın onaylandığını, AK Parti olarak 1 Kasım seçimlerine giderken söyledikleri ne varsa zaman içinde yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye'nin zor ve farklı dönemlerden geçtiğine dikkati çeken Elitaş, iş aleminin büyümesinden rahatsız olanların, Anadolu sermayesinin koşar adımlarla zirveye ulaşmasından huzursuz olanların çeşitli engeller ortaya çıkarmaya başladığını ifade etti.

2008 yılında küresel ekonomik krizin verdiği bütün dünyaya yayılan ve engel olunamayan süreç sonunda 2009 yılında yüzde 6 civarında eksi büyümeyle karşı karşıya kalındığını anımsatan Elitaş, şunları kaydetti:

"2009'dan itibaren istikrarlı bir büyüme, güvenli ve istikrarlı bir piyasa oluşturma gayretlerimiz sonuç verdi. 2014 yılına kadar bu sürecimiz devam etti. Ama yine bundan huzursuz olanlar vardı. Mayıs ayının son haftasında 10 ağacın kesimiyle ilgili Türkiye'de 'Arap Baharı' benzeri darbe girişimi yapmaya çalıştılar. Sonra hepimizin bildiği 17-25 Aralık darbe girişimi... Bugün de 25 Aralık. 2 sene önce 17 Aralık tarihinde başlayıp 25 Aralık tarihinde bitireceklerini düşündükleri, iddianamede 'dönemin Başbakanı' diye yazdıkları bir süreç başladı. Milletin iradesine kelepçe vurabilmek için yaptıkları bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Sayın Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın, o zamanki başbakanımızın dik duruşu, konulara cesurca gitmesi sayesinde hamdolsun Türkiye farklı bir darbenin önüne geçmiş oldu."

Bir taraftan "cemaat" adı altında örgütlenip menfaat ilişkilerinin zirveye çıktığı, "hizmet" adı altında ortaya çıkıp "himmet paraları" diye baskı yaptıkları bir sürecin de yaşandığını ifade eden Elitaş, "O süreçlerin tamamını bitirmemiz gerekiyor. Eskiden derin devlet, farklı vesayetler vardı. Sonradan sivil vesayet dönemini yaşadığımız günler oldu. Derin devletle, farklı vesayetle mücadele ederken bir taraftan da sivil vesayeti, sivil darbe yapmak isteyenlerle de mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Türkiye, demokratik yapısını, özgür iradesini, 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesini tam ve kesintisiz hayata geçirene kadar bu mücadeleden kesin ve kesin geri adım atmayacaktır" diye konuştu.

- Rusya ile ilişkiler

Rusya'nın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türk mallarına koyduğu ambargoyla zarar vereceğini düşündüğünü ancak aldıkları bilgilere göre Rusya'nın kendi insanına zulmettiğini belirten Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya'da olağanüstü derecede fiyatlar artmış. Rusya'nın, yaş sebze-meyve ithalatının yüzde 40'ına yakını, domatesin yüzde 46'sı, salatalığın yüzde 30'dan fazlası Türkiye tarafından temin ediliyor. Şimdi bu ürünlerin tamamı Rusya'ya gitmeyince Rusya'da tüketici fiyatlarında olağanüstü derecede bir artış var. Buradan tekrar çağrı yapıyorum. Bu iş siyasi işse siyaset mekanizması çözer, askeri işse asker mekanizması çözer. Ama ticaret ile ilgili meseleleri gelin ticaretin kuralları çerçevesinde devam ettirmeye çalışalım."

İki ülkenin halklarının dost olduğunu ve Rusya'dan Türkiye'ye 4,5 milyon turist geldiğini anlatan Elitaş, İstanbul'da çeşitli yerlerde, geldikleri zaman beraberinde götürdükleri eşyaların da ihmal edilemeyecek seviyede olduğunu vurguladı.

Türk işadamlarının, oradaki sanayi yatırımı yapan bütün müesseselerin Rusya ile Türkiye arasındaki dostluğun pekişmesiyle ortaya çıkan bir noktada hareket ettiklerini ve belli bir noktaya geldiklerini kaydeden Elitaş, "Ticareti ticaretin kurallarına göre yapalım. Ticaretin kurallarını başka yöntemlerle engellemeye çalıştığımız takdirde iki ülke halkı arasında pekişen dostluğun onarılmaz bir yaraya dönüşmesini Rusya idaresinin sebep olacağını ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

- Üçlü Bakanlar Zirvesi

Elitaş, ülke ekonomi bakanlarıyla yaptığı görüşmede teyit edilmemekle birlikte 19 Şubat 2016 tarihinde Azerbaycan, Gürcistan Türkiye Üçlü Bakanlar Zirvesi'ni Kayseri'de yapacaklarını dile getirerek, "500'e yakın iş adamı geliyor. Burada bir iş formu gerçekleştireceğiz. Bu iş formunda iş adamlarımız ikili görüşme imkanı bulacak. Gürcistan'a ne satıp ne alabiliriz, Azerbaycan'a ne satabiliriz ne alabiliriz bunun görüşmelerini yapacaklar" dedi.

Konuşmaların ardından İSO ilk ve ikinci 500'de yer alan sanayicilere, 2014 yılı vergilendirme döneminde kurumlar vergisinde ilk 15 sırada yer alan sanayicilere ve 2014 yılı itibariyle en çok ihracat yapan ilk 15 firmaya ödülleri verildi.

(Bitti)

Yorumlar