banner464

KOBİ’lere Nefes Kredisi

“TOBB Nefes Kredisi” adı altında TC Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile TOBB arasında protokol imzalandı.

KOBİ’lere Nefes Kredisi

“TOBB Nefes Kredisi” adı altında TC Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile TOBB arasında protokol imzalandı.

09 Aralık 2016 Cuma 12:17
761 Okunma
KOBİ’lere Nefes Kredisi

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay ve Karaman Ticaret Borsası Başkanı Ekrem Baştuğ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde başlatılan "Nefes Kredisi" hakkında toplantı düzenledi.

Toplantıya, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Gökhan Alkan, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay, Karaman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Baştuğ ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan KTSO Başkanı Mustafa Toktay, “Biliyorsunuz son zamanlarda yaşadığımız ekonomik süreçlerle ilgili ülkemizdeki tüm kurumlarda olduğu gibi Karaman Ticaret Borsası ve Karaman Ticaret ve Sanayi Odası elini taşın altına koymaya çalışıyor ve bir takım aktiviteler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Toktay, yaptığı basın açıklamasında, “kredinin verilip verilmemesi oda ve borsamızı kesinlikle ilgilendirmiyor” diyerek vurgu yaptı.

KTSO Başkanı Toktay, açıklamasının devamında şunları aktardı;

“İçinde bulunduğumuz ekonomik süreçte üyelerimiz olan KOBİ'lerin en büyük sorunlarından birisi de finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faizleridir. Bu nedenle, Ülke ekonomisinde önemli yer tutan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere “TOBB Nefes Kredisi” adı altında TC Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile TOBB arasında protokol imzalanmıştır.

Bu protokolün hedef kitlesi odamızın ve borsamızın üyeleri, TC. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş.'nin ilimiz ve ilçemizde bulunan şubelerin tamamından başvuruda bulunarak kredi kullanabileceklerdir.

Üyelerimizin kullanacağı kredinin vadesi 12 ay olup, aylık eşit taksitli olarak kullandırılacaktır. Vadelerin uzatılması veya kısaltılması söz konusu değildir.

Kredinin brüt faiz oranı aylık %0,825, yıllık %9,90'dır.

Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine Müsteşarlığının sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş.'ne ait olacaktır.

Kredi ile ilgili riskler müracaat edilen bankalara ait. Altını çizerek söylüyorum kredinin verilip verilmemesi oda ve borsamızı kesinlikle ilgilendirmiyor.

Kredi değerlendirme sürecinde TOBB, odamız ve borsamızdan kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir.

Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250,-TL ve Hazine Müsteşarlığı'nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf komisyonu talep edilmeyecektir.

KOBİ'ler TOBB Nefes Kredisi'ne başvurabilmek için öncelikle odamız ve borsamızdan açıklama olarak “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir.” ibareli faaliyet belgesi alacaktır, (bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir.) Daha sonra üyelerimiz il/ilçelerdeki TC Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş.'nin herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile müracaat edecektir.

Kampanya kapsamında kredilendirme işlemlerine 12 Aralık 2016 tarihinde başlanacaktır.

Üyelerimize hayırlı olması dileklerimizle...”

Karaman Ticaret Borsası Başkanı Ekrem Baştuğ ise toplantının sonunda, KOBİ’lere verilecek olan kredinin Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ve Karaman Ticaret Borsası’nın alakası olmadığını, kredinin bankalar ile işletmeler arasında olduğuna tekrardan vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 09.12.2016 12:20
Yorumlar