banner464

Konukoğlu: "suriyeli İşçi Sayısına Kota Getirilmeli"

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep’teki çeşitli sektörlerde çalıştırılan Suriyeli işçi sayısına kota getirilmesi gerektiğini söyledi.Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gazianteplileri yakından...

Konukoğlu: "suriyeli İşçi Sayısına Kota Getirilmeli"

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep’teki çeşitli sektörlerde çalıştırılan Suriyeli işçi sayısına kota getirilmesi gerektiğini söyledi.Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gazianteplileri yakından...

21 Ekim 2014 Salı 14:13
28 Okunma
Konukoğlu:
Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep’teki çeşitli sektörlerde çalıştırılan Suriyeli işçi sayısına kota getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gazianteplileri yakından ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu. SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri için düzenlenen ‘Beyaz Önlük Giyme’ törenine katıldıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Abdulkadir Konukoğlu; Suriyeli işçiler sorunu, Gaziantep’in ihracatı ve kentteki konut sıkıntısına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Gaziantep’teki çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iş yerlerinde ve fabrikalarda çalıştırılan Suriyeli işçilerle ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Abdulkadir Konukoğlu, çalıştırılacak Suriyeli işçi sayısına kota getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Özellikle Türk işçilerin işten çıkarılması ve yerine Suriyeli işçilerin işe alınmasının etik olmadığını vurgulayan Konukoğlu, çalıştırılacak Suriyeli işçi sayısının yüzde 10’u geçmemesi gerekliliği üzerinde durdu.

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Suriyeli işçileri kota koyarak bazı iş yerlerinde çalıştırılabilirler ama kesinlikle burada, ‘Ucuza çalıştıracağım’ diye bir Türk vatandaşını çıkarıp onun yerini almak etik değil, bu yakışmaz. Bunu tüm işverenler de biliyor. Zaten biz hep aramızda konuşuyoruz. Ancak işçi bulamayan, işçi ihtiyacı olan arkadaşlar Suriyeli işçilerden alabilir ama bu da yüzde 10’u geçmemek kaydıyla” dedi.

Gaziantep’in ihracat rakamlarını değerlendiren Abdulkadir Konukoğlu, özellikle yılın üçüncü çeyreğinde ihracat rakamlarının istenilen noktada kapanacağı öngörüsünde bulundu. Konukoğlu, “Gaziantep ihracatı her gün biraz daha ileri doğru gidiyor. Tabii ekonomide zaman zaman ufak tefek dalgalanmalar oluyor. Bu da tabii komşularımızdaki olan hadiselerden dolayı. İnşallah yılın üçüncü çeyreği dediğimiz, yani yılın son çeyreği daha iyi olacak diye düşünüyorum. İhracat yavaş yavaş artıyor. Tahmin ediyorum 2015’te belki ilk aylar biraz durgun geçse dahi ondan sonraki aylar yavaş yavaş tekrar yukarı doğru çıkacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Gaziantep sanayisinin gelişimine paralel yeni bir göç dalgası öngörüsüne ilişkin sorulan soruyu cevaplayan Konukoğlu, şunları söyledi:

“Yeni bir göç dalgası gelir. Biliyorsunuz, tavuk, yumurta; yumurta, tavuk hesabı. Eğer siz burada iş sahası açıyorsanız göç gelecektir. Bugün Türkiye’nin her tarafından göç gelebilir. Gaziantep’in bir özelliği var. ’Gaziantep’in özelliği nedir?’ diye soracak olursanız, Gaziantep geçmişte de 4 kavim bir arada yaşamış, ben bu hep söylüyorum. Yahudiler, Ermeniler, Müslümanlar ve Hristiyanlar. Gaziantep, dışarıdan gelen herkesle dost yaşamaya alışmış bir şehir. Bunun için göçü, göçten gelen bütün vatandaşlar bizim Türkiye’deki başka vilayetten gelen arkadaşlarımız… Göçler gelir, işler büyür. İş büyüdükçe göç gelir. Göç geldikçe iş sahası açılır.”

Muhtemel göç dalgasına karşın alınabilecek tedbirler konusuna da değinen Abdulkadir Konukoğlu, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Şehircilik olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız tedbirlerini almaya başladı. Tahmin ediyorum ayrı bir uydu kent kurmak istiyor ki çok geç kalınmış bir şey. Artık Gaziantep çok büyüdü. Uydu kentlerle yönetilmesi lazım. Tahmin ediyorum o da yapılacaktır.”

Yorumlar