banner464

Ordu Demiryolu İstiyor

Ordu Ticaret Borsası, Ordu’nun öncelikli 3 sorununu liman, demiryolu ve fındık kanunu olarak olarak özetledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) 81 ilin sorunlarının birkaç ana başlıkta özetlenecek...

Ordu Demiryolu İstiyor

Ordu Ticaret Borsası, Ordu’nun öncelikli 3 sorununu liman, demiryolu ve fındık kanunu olarak olarak özetledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) 81 ilin sorunlarının birkaç ana başlıkta özetlenecek...

25 Ekim 2014 Cumartesi 11:59
90 Okunma
Ordu Demiryolu İstiyor
Ordu Ticaret Borsası, Ordu’nun öncelikli 3 sorununu liman, demiryolu ve fındık kanunu olarak olarak özetledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) 81 ilin sorunlarının birkaç ana başlıkta özetlenecek nitelikte rapor istedi. TOBB, diğer iller gibi Ordu Ticaret Borsası’na gönderdiği yazıda Ordu’nun sorunlarının birkaç ana başlıkta belirten rapor halinde kendilerine ulaştırılmasını istedi.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman imzasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere hazırlanan raporda, Ordu’nun şu anda önceikli sorunlarını 3 ana başlıkta özetledi. Liman, demiryolu ve fındıkta yaşanan yapısal sorunların ele alındığı raporda şu görüşlere yer verildi:

-“Ordu’nun bir limanı yoktur. Ticaret ve sanayiye yön veren unsurların en önemlilerinden biri de hiç şüphe yok ki, taşımadır. Ham maddenin, mamul ya da yarı mamul maddelerle hizmetlerin, hızlı, güvenli ve en ucuz yolla taşınması ticari ve sinai faaliyete yön vermektedir.Bugün deniz taşımacılığı ile en uzak noktalara, her türlü malın, büyük partiler halinde ve düşük maliyetlerle, güvenle taşınması gibi bir gerçek vardır.

Ordu’nun oldukça uzun bir sahil şeridi vardır. Bu şerit üzerinde liman yapılmaya müsait uygun bir çok bölge bulunmaktadır. Denize kıyısı olup da limanının bulunmaması, ticaret ve sanayinin gelişememesine etki yapmaktadır.

Tamamen bitmiş Karadeniz Sahil Yolu, Ünye Çevre Yolu ve yapımına devam edilen Karadeniz-Akdeniz yolu, Çevre Yolu ve Ordu-Giresun Havaalanı gibi büyük alt yapı yatırımlarının limanla taçlandırılmasını talep ediyoruz.”

“DEMİRYOLU İÇİN TAM ZAMANI”

“Ordu son yıllarda ulaşım ağı konusunda ciddi yatırımlar almaktadır. Önce Karadeniz Sahil Yolu, Havaalanı, Çevre Yolu ve Karadeniz-Akdeniz yoluyla bu yatırımlar devam etmektedir. Batımızdaki komşumuz Samsun’a kadar ve güneydeki komşularımız Tokat ve Sivas’a kadar demiryolu gelmişken Ordu’da bulunmamaktadır. Demiryolu, mal ve insanın en güvenli ve ucuz taşınabildiği ulaşım kanalıdır. Bugün Yüksek Hızlı Tren konuşulurken ve bu trenler için hızla güzergahlar açılırken, Ordu’ya demiryolu getirilmesinin tam zamanıdır.”

“FINDIK KANUNU ÇIKARTILMALIDIR”

“Fındıkta yapısal bir çok sorun vardır. Fındıkta üretim ve ihracatta sahip olduğumuz üstünlüğe dair rakamsal verileri o kadar çok söyledik ve yazdık ki, artık ezberlettik. Türkiye dünyada en çok fındık üreten ülke olup, dünya fındık ticaretinin yüzde 70’ini tek başına elinde bulunduran, yıllar itibariyle yaklaşık 2 milyar dolar ihracat girdisi sağlayan bir ülkedir. 18 milyar dolarlık tarım ihracatımızın yüzde 10.2’si sadece fındıktan müteşekkildir. Bu nispetteki ekonomik girdi yanında ticaret ve sanayideki sirkülasyon ve sağlanan istihdam da dikkati alındığında bu konuda daha da önem arz etmektedir.

Bu genel durum içeresinde kapsamlı bir fındık kanunu çıkartılması gerektiğine inanıyoruz. Bu kanun fındıkla alakalı tüm kesimlerin görüşleri alınarak, akademik çalışmalarla ve sektörel çalıştaylarla oluşturulmalıdır.Bu kanun kapsamında özellikle ‘Stok Kontrol Sistemi’, ‘Tarım İşletmeciliğinin Teşviki’, ‘Arazi Bölünmesinin Engellenmesi’ ve ‘Fındık Ticareti Yapacakların Standardizasyonu’ başlıkları elzem olarak düzenlenmelidir.”

Yorumlar