banner464

Perakende Satış Hacmi Arttı

Perakende satış hacmi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,0 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında arttı.Tüürkiye...

Perakende Satış Hacmi Arttı

Perakende satış hacmi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,0 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında arttı.Tüürkiye...

07 Kasım 2014 Cuma 10:23
29 Okunma
Perakende Satış Hacmi Arttı
Perakende satış hacmi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,0 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında arttı.

Tüürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ’Eylül 2014 Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,0 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,9 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,5 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 4,2 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,9 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,5 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1,5 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,4 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,4 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 4,1 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 24,8 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 10,9 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,3 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,7 oranında arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,9 oranında arttı.

Yorumlar