banner464

Sameks Ekim Ayı Verileri Şanlıurfa’da Açıklandı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD 88. Genel İdare Kurulu Toplantısı öncesinde Ekim Ayı Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verilerini açıkladı.Şanlıurfa’da başlayan ve ‘İş Güvenliği’...

Sameks Ekim Ayı Verileri Şanlıurfa’da Açıklandı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD 88. Genel İdare Kurulu Toplantısı öncesinde Ekim Ayı Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verilerini açıkladı.Şanlıurfa’da başlayan ve ‘İş Güvenliği’...

31 Ekim 2014 Cuma 14:40
35 Okunma
Sameks Ekim Ayı Verileri Şanlıurfa’da Açıklandı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD 88. Genel İdare Kurulu Toplantısı öncesinde Ekim Ayı Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verilerini açıkladı.

Şanlıurfa’da başlayan ve ‘İş Güvenliği’ konusunun ana gündem maddesi olan MÜSİAD 88. Genel İdare Kurulu Şanlıurfa’da başladı. Çözüm sürecinde önemli kentler arasında görülen Şanlıurfa’da gerçekleştirilen Genel İdare Kurulu toplantılarına MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, şube müdürleri ve çok sayıda işadamı katıldı. 2 gün sürecek olan toplantılar öncesinde SAMEKS verilerini açıklayan Olpak, “SAMEKS’in amacı ekonomimiz içerisinde gelişmeleri zamanında, olabildiği kadar az revizyona ihtiyaç duyabilecek şekilde firmalarla ve kamuoyuyla paylaşmaktır. Amacımız ‘olabildiği kadar az bir revizyona giderek, bir öncü gösterge oluşturmak’ demiştik. TÜİK’in açıklamış olduğu sanayi üretimi rakamlarını SAMEKS’ten yaklaşık 2 ay öncesinden takip etmek mümkündür” diyerek hazırlanan grafiklerle TÜİK ile SAMEKS verilerini karşılaştırdı.

Olpak, SAMEKS’in veri toplama sürecini ise şöyle anlattı:

“MÜSİAD üyesi olan bin 100 firmalık havuza sahibiz. Onlar içerisinde en az 500 firmanın katılımıyla her ayın son iş günü haftasında anket gerçekleştiriyoruz. Bu da, ayın 22 ile 25 arasına denk gelen veri toplama süreci demektir. Sanayi ve imalat kapsamında 6 soru, hizmet sektöründeki firmalara ise 5 soru soruyoruz. Temel olarak, yeni siparişler, satın almalar, stoklar, teslimatlar ve istihdam gibi ana parametrelerin bu anket içerisinde sorgulandığını ifade etmek isterim.”

Olpak, endeksler içerisinde öne çıkan özelliklere bakıldığında SAMEKS’in yerel endeks olmakla birlikte uluslararası örneklerinden, hem kapsamı hem de yerel ekonominin dinamikleri açısından çok daha sağlıklı bir çalışmanın neticesi olduğunu kaydetti.

EKİM AYI ENDEKSİ

Türkiye ekonomisinin ana dinamiklerine bakıldığında ekonominin üçte ikisinin hizmet sektörünün, üçte birinin ise sanayi sektörünün oluşturduğunu hatırlatan Olpak, SAMEKS’te bu iki değerin göz önüne alındığını vurguladı. Ekim ayının bileşik endeksini 55.31 puan olarak açıklayan Olpak, “Sanayi endeksi 57.08 puanda bir önceki aya göre artmış, Hizmet sektörü de 54,58 puanla Eylül ayına göre artış göstermiştir” dedi. Detaylı endeks bilgilerini de paylaşan Olpak, şöyle devam etti:

“Sanayi sektörünün eylül ayına göre 0.54 puanlık bir artış gösterdiğini görüyoruz. Bu artışın içerisinde üretim, istihdam, tedarikçilere teslimat süreleri ve stoklar olumlu yönde etkilemiştir. Yeni siparişler ve satın alma endekslerinde ise düşüş gözlemlemekteyiz. Temennimiz bu düşüşün Kasım ayı için bir öncü gösterge olmamasıdır. Hizmet sektörünü kendi içerisinde değerlendirdiğimizde ise geçtiğimiz ayda kendi içerisinde ivme kaybı yaşamıştık. Bu ay baktığımız zaman Eylül ayına göre 3.90 puanlık artış göstererek 54,58 puana yükseldiğini görüyoruz. Burada da alt açılımına baktığımız zaman, tedarikçilerin teslim süresi, istihdam ve stok kalemlerinde de artışı görebiliyoruz.”

EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Olpak konuşmasında, ekonomiyi olumsuz etkileyen faktörler konusunda da bilgiler verdi. Bugün Türkiye’nin küresel ekonomiden kopuk olmadığını hatırlatarak, “Bu gözle baktığımız zaman, küresel ekonomideki büyümenin uzun suredir yavaş gitmesi, özellikle küresel ekonomide çok ciddi bir ağırlığa sahip olan ABD’nin faiz artırımına gideceği beklentisinin de artarak ilerlemesi ve enflasyonun faizler üzerindeki baskı maalesef bizim ekonomimizi de olumsuz şekilde etkilemekte. Yatırım kararlarını da bir müddet ertelemektedir. Elbette tek sebep bu değildir, buradaki hareketlilik ve yaşanan bir takım istikrarsızlıklar da bunu tetiklemektedir” diye konuştu.

"EKONOMİ İYİ SİNYALLER VERİYOR"

Olpak, 8 aydır 50 baz puanın üzerinde seyretmesi, bizim ekonomik canlılığımızı göstermesi açısından çok önemli bir indikatör olduğunu belirterek, ortaya çıkan sonuçların ise Türkiye ekonomisi için iyi sinyaller verdiğini söyledi. Olpak, "Ekim ayında yaşadığımız bu artışla birlikte ikinci çeyrek içerisinde hız kaybı yaşamış olan ekonominin, üçüncü çeyrekteki yine ivme düşüşünü, muhtemelen dördüncü çeyreğin başında yeniden kazanabileceği yönündeki ilk sinyalleri aldığımızı söyleyebiliriz. Ekonominin genel gidişatına buradaki çalışmayla ışık tutmaya gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Olpak, ileriki dönemlerde SAMEKS’in bölgesel verilerini de açıklayacaklarını belirtti.

SAVAŞ ORTAMI

Suriye’deki savaşın iş alemine etkisi yönündeki soruya da cevap veren Olpak, acının sanayiciyi direkt olarak etkilediğini ifade etti. Suriye’deki dramın uzun süredir devam ettiğini hatırlatan Olpak, “Katliam boyutuna gittiğini maalesef görmekteyiz. Sanayiciler olarak bundan uzak olduğumuzu söyleyemeyiz. Yatırım yaparken, huzur, güven ve istikrarın olmasını istiyoruz. Yanı başımızda devam ettiği için olduğu için bir noktada endirekt etkilemektedir. Sınırımızın dışında gibi, ama çok da endirekt değil, çok uzun bir sınır söz konusu. Hem akrabalarımızın, yakınlarımızın neticede insanların etkilendiğini düşündüğümüzde bizim etkilenmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Yaklaşık ikinci yılını doldurmak üzere olan çözüm sürecine desteği sürdürmek amacıyla 88. Genel İdare Kurulu toplantıları için Şanlıurfa’nın seçildiğini vurgulayan Olpak, “Asrın barış projesi olarak değerlendirdiğimiz çözüm süreciyle karşı karşıyayız. Çözüm sürecinin sadece bizim sınırlarımız içerisinde etkileri olduğunu düşünmüyoruz. Bölgedeki tüm coğrafyayı etkileyen, son derece önemli bir projedir. Biz de iş alemi olarak bu projeye net bir şekilde destek verdik. Bu açıdan Şanlıurfa bizim için önemlidir. Şanlıurfa istiklal mücadelemiz için önemli kentlerden biridir” dedi.

Barış süreci çağrısında bulunan Olpak, “Faaliyetlerimizi şubelere yayarken Doğu ve Güneydoğu’ya pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Buralara hem yatırım yapmak, hem de üyelerimize çağrıda bulunmak amacıyla gelerek, Doğu ve Güneydoğu’ya ayrıcalık tanıyoruz” diye devam etti.

İŞ KAZALARI

Karaman’daki maden kazası hatırlatılarak sorulan iş kazalarıyla ilgili soruya da cevap veren Olpak yaklaşık 2 ay önce Balıkesir Bandırma’da yapılan Genel İdare Kurulu toplantısının eğitim ana başlığı ile yapıldığı Şanlıurfa’daki Genel İdare Kurulu’nun ana başlıklarının ise “iş hukuku, çalışma hayatı, iş sağlığı ve güvenliği” olduğunu aktardı. Olpak, şunları kaydetti: “Maalesef bu konu çok fazla gündemimizde olduğu için bu konuyu detaylı bir şekilde incelemeye karar vermiştik. Alınacak önlemleri Çalıştay’ın sonunda alacağımız kararlara göre açıklayacağız. İş alemi olarak üzerimize düşenler denildiğinde iş kazalarının kader olmaması için, yapılması gereken neler varsa bunu yapmak bizim boynumuzun borcudur. Yapımızda, bir miktar, ‘tedbirlerin başkasının alması üzerine giden’ bir yapımız var. Bu sadece iş alemi için değil, hepimiz için geçerli bir durum. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Ortak aklın sonucu olduğunu düşündüğümüz MÜSİAD üyesi 600-700 kişinin katılımıyla gerçekleştireceğimiz bu çalışmaya bakanlık yetkilileri de katılacaklar. Umarız çıkan sonuçları hızlı bir şekilde uygularız. Daha az acıların yaşanmasına hep beraber tanık oluruz.”

Program farklı salonlarda yapılan toplantılarla devam ediyor.

Yorumlar