banner464

Sivas'ta "Demirağ Organize Sanayi Bölgesi" kurulacak

- Sivas Valisi Barut: - "Demirağ OSB'de şu ana kadar 22 firma, 1 milyon 500 bin metrekarelik arsa tahsis talebinde bulunmuşlardır"

Sivas'ta "Demirağ Organize Sanayi Bölgesi" kurulacak

- Sivas Valisi Barut: - "Demirağ OSB'de şu ana kadar 22 firma, 1 milyon 500 bin metrekarelik arsa tahsis talebinde bulunmuşlardır"

10 Mart 2016 Perşembe 13:36
33 Okunma
Sivas'ta

SİVAS (AA) - Sivas Valisi Alim Barut, kentte "Demirağ Organize Sanayi Bölgesi" kurulacağını bildirdi.

Barut, yaptığı yazılı açıklamada, 1950'li yıllarda Sivas ve ülke ekonomisinin lokomotifi durumunda olan demiryolu yatırımlarının 2000'li yıllara kadar büyük kan kaybettiğini belirtti.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında aldığı yatırımlarla "Demiryolu Şehri" olan Sivas'ın eski günlerine kavuşturulması için Demir Çelik Fabrikası mevkisinde 850 hektar alanda 2. Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına karar verildiğini aktaran Barut, bu kapsamda Sivas Demir Çelik Fabrikası sınırları içinde kalan ve hazineye ait 5 milyon 203 bin 141 metrekare taşınmazın tapusunun Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi Tüzel kişiliği adına 22 Nisan 2015'te devralındığını ifade etti.

Kalan kısmın kamulaştırılması ve altyapı inşaatlarının yapılabilmesi için 2016 yılı yatırım programına alınması gerektiğini, bu önerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına iletildiğini belirten Barut, onaylanması halinde 2016 yılında arsa tahsisi yapılmaya başlanacağını bildirdi.

Vali Barut, şunları kaydetti:

"Demirağ OSB'de şu ana kadar 22 firma, 1 milyon 500 bin metrekarelik arsa tahsis talebinde bulunmuşlardır. Bölge içinde demiryolu bağlantısı olması, lojistik köyün bu bölgede kurulacak olması, özellikle vagon üretimi yapmak isteyen yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Yerli ve yabancı birçok yatırımcıya tahsis edilecek bu alan Sivas'ta demir yolu yatırımlarını artıracak, beraberindeki kümelenme ile üretim ve istihdam artacaktır. Demirağ Organize Sanayi Bölgesi ilimize hayırlı ve uğurlu olsun."

Yorumlar