Traktörleri Muayene İçin Köylünün Ayağına Gidiyorlar

Traktör muayene ve trafik cezası gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasından sonra traktör sahiplerine, bir avantaj da TÜVTÜRK’ten geldi. TÜVTÜRK Gezici Traktör Muayene İstasyonları, 12-20 Kasım tarihleri arasında Orhangazi köylerini...

banner491
Traktörleri Muayene İçin Köylünün Ayağına Gidiyorlar
banner567
Traktör muayene ve trafik cezası gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasından sonra traktör sahiplerine, bir avantaj da TÜVTÜRK’ten geldi. TÜVTÜRK Gezici Traktör Muayene İstasyonları, 12-20 Kasım tarihleri arasında Orhangazi köylerini ziyaret edecek

Geçtiğimiz ay İnegöl köylerindeki traktörlerin zorunlu araç muayenelerini gerçekleştiren TÜVTÜRK, bu kez Orhangazi köylerinde. Orhangazi Ziraat Odası ile ortaklaşa yapılan çalışmayla TÜVTÜRK; 12 Kasım Çarşamba gününden itibaren mobil istasyonlarıyla Orhangazi köylerindeki traktör sahiplerine hizmet sağlayacak. Orhangazi’de bu hizmetten toplam 21 köy faydalanacak. Ülkemizdeki mevcut kanunlara göre, üç yaşını aşmış traktörlerin, her iki yılda bir muayene edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, traktör sahipleri, araçlarının trafikten men edilmesine kadar birçok yaptırımla karşılaşabiliyor. Resmi verilere göre, ülkemizdeki traktörlerin yüzde 80’inin geçerli bir muayenesi bulunmuyor.

TRAKTÖR KULLANICISINA İKİ FIRSAT

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de periyodik muayeneye gelmeyen araç cinsi olarak, muayene istasyonlarının uzaklığı, iklim koşulları gibi nedenlerden dolayı traktörler öne çıkıyor. TÜVTÜRK’ün başlattığı uygulama, bu gerekçelerle muayenesini yaptıramayan traktör sahipleri için önemli bir fırsat oluşturuyor. Ayrıca, 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanun düzenlemesi de özellikle uzun zamandır muayenesini yaptırmamış traktör sahipleri için bir başka önemli fırsat.

DÜZENLEMEDE SON GÜN 31 ARALIK

Düzenlemeye göre, muayene, trafik, otoyol, köprü geçiş cezası gecikme borcu olan tüm traktör sahiplerinin gecikme tutarları indirimli oranlarda hesaplanacak. Örneğin araç muayene gecikme ücretinin oluştuğu dönem ve süreye göre borç tutarının yaklaşık yedide biri (1/7) oranında indirimlerle ödenebilecek. 1 yıl gecikmiş bir traktör için, 51 TL gecikme cezası yerine yaklaşık olarak 9 TL, 2 yıl gecikmiş bir traktör için, 102 TL yerine 15 TL, 4 yıl gecikme için, 203 TL yerine 25 TL ödeyecekler. 10 yıldır muayeneye gelmeyen bir traktörün ödeyeceği gecikme cezası ise, 510 TL yerine, yaklaşık olarak 62 TL’ye inecek. Düzenleme, yürürlüğe girmesinden itibaren 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak. TÜVTÜRK yetkilileri, tescil kaydı olmayan traktörler için Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki 28049 No’lu Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre; “Traktörlerin tescil edilmesi halinde 1 ay muayene süresi verileceği, tescili olmayıp kazaya karışacak araçlar için cezai yaptırım uygulanacağı” da vurguladı.

İKİNCİ EL SATIŞI DA YAPILAMIYOR

Traktör sahipleri için bir fırsat niteliğindeki bu imkanlar, ayrıca traktörlerin ikinci el alım satımları için de önemli. Zira Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 20 Şubat 2014’ten itibaren hayata geçirdiği yeni düzenlemesine göre, geçerli bir araç muayenesi olmayan traktörlerin ikinci el satışlarının yapılmasını mümkün olamıyor.

12 KASIM’DA YENİKÖY’DE BAŞLIYOR

12 Kasım Çarşamba günü Yeniköy’de; Yeniköy, Üreğil, Ortaköy kapsayacak zorunlu araç muayene hizmeti ile Orhangazi köylerinde traktörlerin zorunlu araç muayenelerinin startını vereceği TÜVTÜRK’ün programı, şöyle devam edecek; 13 Kasım Perşembe günü Keramet Köyü, 14 Kasım Cuma günü Çakırlı, 15 Kasım Cumartesi günü Çeltikçi Köyü’nde yapılacak uygulamadan Çeltikçi, Gedelek, Örnekköy, Fındıklı köyleri,17 Kasım Pazartesi günü Gürle Köyü’nde yapılacak uygulamadan Yeni Gürle, Gemiş, Karsak köyleri, 18 Kasım Salı günü Sölöz Köyü’nde yapılacak uygulamadan Sölöz, Yeni Sölöz köyleri, 19 Kasım Çarşamba günü Gölyaka Köyü’nde yapılacak uygulamadan Gölyaka, Akharem, Dutluca köyleri, 20 Kasım Perşembe günü Paşapınar Köyü’nde yapılacak uygulamadan Paşapınar, Narlıca, Heceler köyleri yararlanacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner618

banner625

banner612

banner590