Tse Yenişehir’e Oto Test Merkezi Kurmaktan Vazgeçti

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, 2 bin 303 dönümlük mera arazisi üzerine kurulması planlanan ’Oto Test Merkezi’ projesinden Türk Standartlar Enstitüsü’nün (TSE) vazgeçtiğini söyledi.Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri...

banner491
Tse Yenişehir’e Oto Test Merkezi Kurmaktan Vazgeçti
banner567
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, 2 bin 303 dönümlük mera arazisi üzerine kurulması planlanan ’Oto Test Merkezi’ projesinden Türk Standartlar Enstitüsü’nün (TSE) vazgeçtiğini söyledi.

Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Yenişehir’de yapımı planlanan ’Oto Test Merkezi’nden vazgeçildiğini bildirdi. Yenişehir Karaköy’de 937 dönüm ve Karacaali’de bin 366 dönümlük meralara kurulması planlanan Oto Test Merkezi projesine kamuoyunda büyük tepki olduğunu ifade eden İlhan Demiröz, TSE’nin iptal kararıyla hem köylülerin, hem de Bursa kamuoyunun rahat bir nefes aldığını açıkladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, kendisinin yazılı soru önergesine verdiği cevapta projeden vazgeçildiğini açıkladığını kaydeden Demiröz, Eker’in şunları aktardığını söyledi:

"Türk Standartları Enstitüsü 22 Eylül 2014 tarihinde adı geçen bölgeye yapılması planlanan yatırımdan vazgeçtiğini bildirmiştir. Konu, İl Mera Komisyonu’nun 25 Eylül 2014 tarihli toplantısında görüşülmüş olup, adı geçen parsellerin mera özel siciline yeniden kaydedilmesine karar verilmiştir. Bahse konu mera alanı için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 18 Eylül 2014 tarihinde uygulama imar planında kaldığından tahsis maksadı değişikliği talep edilmiş, konu İl Mera Komisyonu tarafından değerlendirme aşamasındadır. Ayrıca mahalle muhtarı, belediyenin mera üzerinde çalışma yaptığını bildirmiş olup, İl Müdürlüğümüz tarafından 15 Ekim 2014 tarihinde müdahale edilerek çalışmalar durdurulmuştur."

Karacabey’in Arız köyüne ait 417 bin 500 metrekarelik mera alanıyla ilgili sorduğu soruya ise Bakan Eker’den "İlgili firmaya yer tahsisinin 31 Mayıs 2013 itibariyle yapıldığını, 10 yıl süre ile 101 bin lira yıllık kira bedeli ile tahsisin gerçekleştiği" cevabını verdiğini anlatan Demiröz, ilgili firmanın ismi, hangi maksatla merayı kiraladığına dair soruya ise bir cevap alamadığını açıkladı.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535