banner464

VERGİDE E- TEBLİGATA BAŞVURMAYANLARA CEZA YAĞACAK

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

VERGİDE E- TEBLİGATA BAŞVURMAYANLARA CEZA YAĞACAK

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

18 Aralık 2015 Cuma 10:47
457 Okunma
VERGİDE E- TEBLİGATA BAŞVURMAYANLARA CEZA YAĞACAK

Ülkemiz genelinde 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan elektronik tebligat yani e-tebligat uygulaması için başvurular devam ederken, İlimizdeki Muhasebeciler ise, defterini tuttukları birçok işyeri ve küçük esnaf için e-tebligat amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan kullanıcı adı ve şifresi alımı için dilekçe vermeye başladı.

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay işletmecilerin ve esnafların herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaması için yazılı bir basın açıklaması yaptı.  KTSO Başkanı Toktay açıklamasında; "Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığımızın, anında mükelleflere ulaşma adına 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren "elektronik tebligat" uygulamasını başlatacak olması ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte, hali hazırda vergi daireleri tarafından vergi mükelleflerine kâğıt ortamında posta, gazete veya memur yoluyla yapılan bildirimler, ödeme emri de dâhil "elektronik ortamda ya da kısa mesaj yoluyla yapılacak.

Kurumlar vergisi mükellefleri, Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlara e- tebligat yapılacaktır.

E-Tebligat bizzat mükellef/kanuni temsilci tarafından yapılabileceği gibi, e-tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekâletnameyle yetkili kılınan kişiler aracılığı ile de yapılabilir.

E- tebligat ile gönderilen evrak, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak ve posta yoluyla tebligat gönderilmeyecektir.

İşletmelerimiz 31 Aralık 2015 tarihine kadar Vergi Dairesine giderek E-Tebligata kayıt yaptırmak zorundadır aksi durumda 1300 Türk Lirası ceza ile karşılaşacaklardır.

İşletmecilerimizin herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaması için son gün 31 Aralık 2015 tarihine kadar e-tebligat başvurmaları noktasında çağrıda bulunuyoruz." dedi. 

Son Güncelleme: 19.12.2015 16:42
Yorumlar