banner464

World Halal Counsıl Kongresi Cape Town’da Toplandı

Dünyada Helal Sertifikalama kurumlarının en büyük çatı kuruluşu olan World Halal Counsil’in (WHC) 12. Genel Kurulu üyelerinin büyük bir katılımı ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da yapıldı.Dünyada Helal Sertifikalama...

World Halal Counsıl Kongresi Cape Town’da Toplandı

Dünyada Helal Sertifikalama kurumlarının en büyük çatı kuruluşu olan World Halal Counsil’in (WHC) 12. Genel Kurulu üyelerinin büyük bir katılımı ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da yapıldı.Dünyada Helal Sertifikalama...

28 Ekim 2014 Salı 09:14
18 Okunma
World Halal Counsıl Kongresi Cape Town’da Toplandı
Dünyada Helal Sertifikalama kurumlarının en büyük çatı kuruluşu olan World Halal Counsil’in (WHC) 12. Genel Kurulu üyelerinin büyük bir katılımı ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da yapıldı.

Dünyada Helal Sertifikalama kurumlarının en büyük çatı kuruluşu olan World Halal Counsil’in (WHC) 12. Genel Kurulu, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da yapıldı. Katılımcı ülkeler arasında Türkiye, Malezya, Güney Afrika, Kanada, ABD, Pakistan, Endonezya, Danimarka, Tataristan, Rusya, İtalya, Nabimya, Malawi, Kıbrıs, Çin, Japonya yer aldı.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı ve WHC Konsey Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer, genel kurulda bir konuşma yaptı. Büyüközer konuşmasında şunları söyledi: "WHC çatısı altında farklı ülkelerden bazı Müslüman organizasyonlar Helal ve Tayyib gıdalar üzerine gayretlerini birleştirmişlerdir. İnşallah bu gayretler boşa gitmeyecektir. Hizmetleriniz ve gayretleriniz gerçekten çok önemlidir. Emperyalist, materyalist ve ateist Batının yüz yıl önce başlayan, inananlar üzerine yaptığı etkin zulüm artık etkisini gösterememektedir. Dünya değişmiştir ve artık önceki dönemlerde olduğu gibi sömürge edilemeyecektir. Uyuyan dev uyanmıştır, hatta emperyalist güçlerin sömürüleri yıkılmaktadır.

Helal sertifikalamada maalesef, bazı zamanlar utanç verici durumlara şahit olmaktayız. Hepimiz batı medyasında çıkan şok edici haberleri hatırlamaktayız mesela “Helal sertifikalı sosislerde domuz eti bulundu”, “okullardaki Helal sertifikalı gıdalarda at eti bulundu”, “Bir XXX firmanın Helal sertifikalı gıdalarında domuz eti bulundu”. Müslümanlar açısından sistemin suiistimal ve istismar edilmesi mümkün değildir. Ancak Müslümanlar olarak bu olaylara sessiz kalamayız. Şu anda Helal Gıda, diğer pek çok stratejik konular gibi son derece önemli ve ihmal edilemeyecek önemli bir konudur.

Hava ve su gibi bir insanın yaşamı için kaçınılmaz unsurlar ne kadar önemliyse, Müslümanların ahiretini kaybetmesine neden olabilecek Helal olmayan gıdalar belki de onlardan çok daha fazla önemlidir. Helal ve Tayyib gıdalarla beslenmenin hem dünyamız hem de ahiretimiz için gerekli olduğunun sorumluluğunu taşıma zamanı gelmiştir.

Helal Sertifika çıkarmak bir Helal sertifikalama kurumu için büyük bir sorumluluktur. Allah’a her ne yaptıysak hesabını vereceğiz. Bütün WHC üyesi kardeşlerimi bunu düşünmeye davet ediyorum. İki milyar Müslümanın kendine gelmesi ve güçlü bir ümmet olabilmesi için, günlük yaşamlarını Helal olarak yaşaması gerekmektedir. Bu bağlamda atılması gereken ilk adım Helal ve Tayyib gıdalarla beslenmesini sağlamaktır. Kişisel ve ulusal çıkarların ötesinde lütfen unutmayın “Müslümanlar kardeştir”. Bu, birbirimize karşı sorumlu olduğumuz manasına gelmektedir. Eğer benim hatamı görürseniz, beni uyarmalısınız ve bende aynısını yapmalıyım. Bu çatı altında hepimiz birlik olmalıyız.

World Halal Council en ideal şekilde çalışmalı, organizasyon olarak ve bu organizasyonun üyesi olarak en önemli örnek olmalıdır. Diğerleri WHC üyelerini örnek almalı ve bizler gibi olmayı istemelidirler. Standardımız her türlü şüpheden uzak ve olabildiğince takvalı olmalıdır.

Helal tamamen İslami bir terimdir ve sadece Müslümanlara aittir. Helal, Müslüman olmayanların kendi arzularına göre standartlar, formüller ve düzenlemeler yapabileceği teknik bir konu değildir. Bildiğiniz gibi, bazı gayri Müslüm organizasyonlar Avrupa ve uluslararası pazarlarda bulunan Gıda ürünlerinin paketleri için Helal standardının oluşturulması projesini başlatmıştır. Müslümanlara danışmadan kendi parlamentolarında bu yasaları geçirmişlerdir. Bu kabul edilir bir durum değildir.

WHC, Helal konularının ve sorunlarının gözden geçirileceği ve karar verileceği tek adres olmalıdır. Bunun için, WHC güçlü, sağlam ve birleşik olmalıdır. Dedikodudan ve fitneye neden olabilecek her şeyden uzak durmalıyız. Müslümanların haklarını korumak için WHC üyeleri ve dünyadaki diğer güvenilir Helal Sertifikalama kurumları arasında güçlü işbirliği ilişkileri kurulmalıdır. Lütfen küçük düşünmeyiniz. Sizler yalnızca WHC logosunun kullanım hakkını almak bu çatı altında bulunan üyeler değilsiniz. Eğer sizler WHC üyesi iseniz Müslümanlar için çalışmalısınız.

Amacımız hırslı üreticilere İslam ülkelerine ürünlerini ihraç etmelerine yardım etmek değildir. Görevimiz Müslümanlara hizmettir. Bunun için, bizler muttakilerin herhangi bir kaygı olmaksızın Helal Sertifikalı ürünleri rahatlıkla kullanmalarını sağlayacak sıkı uygulamaya sahip olmalıyız. Bu ne anlama gelmektedir? Bu, bizim herhangi bir şüpheli maddeye izin vermememiz ve kolay verilen fetvalardan uzak durmamız anlamına gelmektedir. Bu durum Müslüman veya gayri Müslim ülkelerdeki düzenlemeler ve kurallar içinde geçerlidir. İslami yaşama karşı herhangi bir düzenleme yapıldığında, itiraz etmeli ve boyun eğmemeliyiz. Hollanda’ya bakın hayvanları gazla veya elektrikle öldürmek için komik yasalar çıkardılar ve bununla sadece endüstriyel giderleri düşürmeyi amaçlamaktadır. Dini gereksinimlerimizi umursamamaktadırlar. Bu durumda, bir Helal Sertifikalama Kurumu bu tür bir ülkeye sertifikalama yaptıysa bunu durdurmalıdır. Bu Helal Sertifikalama Kurumu, kuralı koyan ülkenin uyguladığı kuralı takip etmeyeceğini belirtmelidir.

Son derece hayati konulardan birisi de mekanik kesimdir. Şimdi biliyoruz ki mekanik kesime ihtiyaç yoktur ve mekanik kesim metodu pek çok saygın ulema tarafından artık kabul edilmemektedir. Bundan dolayı neden makinalı kesime ısrar ediliyor? Herhangi bir durumda, Muttaki Müslüman mekanik kesimden uzak duracaktır. Jelatini hatırlayalım, Helal Sertifikalamada gerçek bir başı ağrısıdır. Kardeşlerim, jelatinsiz kaliteli ürünler üretmek mümkündür. Jelatini kabul ettiğinizde, gayri Müslüm endüstrilere yardım etmiş olursunuz ve Müslümanları şüpheli ürünlerle beslemiş olursunuz. Hatırlayın amaç Muttaki Müslümanları besleyebilmektir. Onlar jelatin içeren şüpheli şeyleri yemeyeceklerdir.

İşimiz endüstri veya ticaretten ziyade, Müslümanlara hizmet olmalıdır. Evet, bizler insanlara yeni formüller geliştirerek neyi yiyip neyi yememeleri gerektiğini göstererek yardımcı olmalıyız. Onlara Helal üretim, Helal lojistik, Helal yaşam sistemini öğretebiliriz. Bu bizim sorumluluğumuzdur."

Yorumlar