banner464

"yeşil Şehirler Zirvesi" Yeşil Bursa’da

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla 2017 yılı için "Avrupa yeşil başkenti" olmaya aday gösterilen Bursa, ‘2. Yeşil Şehirler Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi,...

"yeşil Şehirler Zirvesi" Yeşil Bursa’da

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla 2017 yılı için "Avrupa yeşil başkenti" olmaya aday gösterilen Bursa, ‘2. Yeşil Şehirler Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi,...

11 Aralık 2014 Perşembe 15:33
41 Okunma
Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla 2017 yılı için "Avrupa yeşil başkenti" olmaya aday gösterilen Bursa, ‘2. Yeşil Şehirler Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi, Bursa Valiliği, Sağlıklı Kentler Birliği ve İtibar Yönetimi Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘2. Yeşil Şehirler Zirvesi’ Merinos AKKM’de başladı. Zirvenin açılış töreninde konuşan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe taşımak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan faaliyetlerin de yer aldığı bir sunum yaptı.

Yoğun göç alan bir şehir olmasına rağmen göç vermeyen Bursa’nın vatandaşların yaşamaktan keyif duyduğu bir şehir olduğuna işaret eden Başkan Altepe, “Maksadımız, yerel yönetimlerin gündemine sağlığı yerleştirmek ve çevre sağlığını, insan sağlığını geliştirecek çalışmalar gerçekleştirmektir. Sağlık ve sağlık hizmetleri denince akla öncelikle hastaneler, doktorlar gelebiliyor,. fakat insan sağlığı en başta yaşadığı ortam ile ilgili. En başta çevre, sosyoekonomik şartlar, kentsel donatı, hizmetler ve hayat tarzları insan sağlığı üzerindeki temel belirleyiciler arasında sayılabilir” dedi.

Yerel yönetimlerin insan ve kent sağlığının geliştirilmesi ve korunması konusundaki sorumluluğu çok büyük olduğunu belirten Başkan Altepe, “Sağlıklı Kentler Birliği olarak hem ulusal hem de uluslararası mecrada ortaklıklar oluşturarak insan ve kent sağlığı konularında çalışmalara devam ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak da Bursa’nın sağlıklı bir kent olması için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Fabrikalarda denetimlerimizi sıkı bir şekilde sürdürüyoruz. Ulaşımda da çevreye duyarlı faaliyetlere imza atıyoruz. Dereler temiz aksın istiyoruz. Dereler temiz aksın, Bursa temiz bir kent olsun ki bizler de vatandaşların yüzüne rahatça bakabilelim” diye konuştu.

“Artık kentler yarışıyor, Bursa’nın sağlıklı bir çevreye kavuşması için gereken tüm çalışmaları yapıyoruz” diyen Başkan Altepe, çevreye duyarlı faaliyetlerin desteklendiğine de dikkati çekerek, günün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerine zarar vermeyecek çalışmaların yapıldığını da sözlerine ekledi.

İtibar Yönetimi Enstitüsü Başkanı Orhan Samast, ilki geçen yıl Ankara’da yapılan zirvenin bu yıl Bursa’da yapıldığını söyleyerek, “Yeni büyükşehir yasası, şehirleşme kavramını ortaya çıkardı. Dünyadaki 600 şehir dünya ekonomisinin yarısını oluşturuyor. Şehirlerin öneminin arttığı günümüzde temiz ve yeşil çevre daha da değer kazanıyor” dedi.

Samast, programın farklı şehirlerde gerçekleştirilmesinin, toplumun yeşil çevre hakkında bilinçlenmesini sağlayacağına da değindi.

Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı da insan odaklı kentsel tasarımın önemine işaret ederek, şehirlerin daha yeşil ve daha sağlıklı olması adına gereken çabanın herkes tarafından gösterilmesi gerektiğine işaret etti.

Açılış konuşmalarının ardından zirvenin ana konuşmacısı olarak ilk sunumu ‘Marka Şehir’ kitabının yazarı Muhterem İlgüner yaptı. Marka kent olgusunu detaylarıyla anlatarak dünya ülkelerinden de örnekler veren İlgüner, bir kentin marka şehir olması için kamu, özel, sivil ve akademik işbirliklerinin önemini vurguladı. İlgüner, şehirlerin sıradanlıktan kurtarılması için de güncel gelişmelerin takip edilip, değerlendirilmesi ve tüm değerlerinin öne çıkarılabilmesi gerektiğini belirtti. İlgüner’e sunumunun ardından teşekkür belgesi verildi.

Açılışın ardından ‘Yeşil Belediyecilik’ başlıklı oturum gerçekleştirildi. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda uzman konuşmacının katıldığı zirvede iki gün boyunca ‘Yeşil Belediyecilik’, ‘Yeşil Ekonomi ve E-dönüşüm’, ‘Yeşil Binalar’, ‘Yeşil Teknolojiler’, ‘Yeşil Enerji’, ‘Yeşil Sorumluluk’, ‘Kentsel Dönüşüm’, ‘Atık Yönetimi’, ‘Sürdürülebilir Şehircilik’ ve ‘İtibarlı Şehirler’ konuları değerlendirilecek.

Zirvede, Green Dot Ödüllü ünlü tasarımcı Dr. Hakan Gürsu, Anadolu Üniversitesi Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe, ODTÜ’den Doç. Dr. Osman Balaban, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Azime Tezer, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Feza Karaer, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, Uluslararası Sürdürülebilir Yapılı Çevre İnisiyatifi Baş Direktörü Nils Larsson da birer konuşma yapacak.

Yorumlar