banner464

Zeytin Posası İle Karını 2.5 Kat Arttıracaklar

Ayvalık Tariş Kooperatifi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan aldığı destek ile zeytin posası olarak bilinen pirinadan tekrar yağ çıkararak, karlılık marjını 2.5 buçuk kat arttırmayı planlıyor.Ayvalık Tariş adıyla fabrikada zeytinyağı...

Zeytin Posası İle Karını 2.5 Kat Arttıracaklar

Ayvalık Tariş Kooperatifi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan aldığı destek ile zeytin posası olarak bilinen pirinadan tekrar yağ çıkararak, karlılık marjını 2.5 buçuk kat arttırmayı planlıyor.Ayvalık Tariş adıyla fabrikada zeytinyağı...

10 Aralık 2014 Çarşamba 16:00
13 Okunma
Zeytin Posası İle Karını 2.5 Kat Arttıracaklar
Ayvalık Tariş Kooperatifi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan aldığı destek ile zeytin posası olarak bilinen pirinadan tekrar yağ çıkararak, karlılık marjını 2.5 buçuk kat arttırmayı planlıyor.

Ayvalık Tariş adıyla fabrikada zeytinyağı üretimi yapan kooperatif, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’nın Öncelikli Sektörler Mali Destek Programından aldığı 280 bin lira karşılıksız destek ile zeytin üretiminde verimliliğini 2.5 kat arttırdı. Zeytin üretiminde ortaya çıkan pirinayı aldığı makineler ve kurduğu üretim bandıyla tekrar üretime sokan Ayvalık Tariş, büyük bir ekonomik değer oluşturarak bin 59 üyesine daha iyi bir geleceğin alt yapısını kurdu.

"Pirinanın Değerlendirilmesi, Çevreye Verdiği Zararın Azaltılması Projesi” hakkında konuşan Ayvalık Tariş İşletme Müdürü Ercan Güler, zeytin sıkımında sonra ortaya çıkan ve pirina denilen zeytin posasını daha önce değerlendiremediklerini ancak yeni makinelerle artık eş zamanlı olarak pirinadan da yağ elde ettiklerini söyledi.

Gelecekte fabrikanın 1’e 2,5 kazandıracağını söyleyen Ayvalık Tariş Müdürü Güler, “Pirinanın yeniden işlenmesi ile pirina yağı elde edeceğiz. Bu sayede üretimden kaynaklanan yağ kaybımız azalacak. Yeni makinelerle pirinayı da işleyerek yakıt haline getireceğiz. Böylece hem yağ üretiminden hem pirinanın yakıt hale getirilmesinden hem de atıkların azaltılmasıyla bertaraf maliyetinide azalttık. Bu projede pirinayı işlediğimiz için, zeytin üreticilerinin en büyük sıkıntısı olan zeytin karasu çıkış oranımızı yüzde 30 azaldı” dedi.

Projedeki amaçlarının bölgenin en önemli tarım ürünü olan zeytinden en yüksek verimi almak olduğunu söyleyen Güler, "Balıkesir’de 10 Milyon 800 bin zeytin ağacı var. Bundan 106 bin 117 ton zeytin elde ediliyor. Bu miktarın 31 bin tonu yemeklik, 74 bin tonu da zeytinyağı için kullanılıyor. Ortalama bu miktardan 15 bin ton yağ elde ediliyor. Bunun sadece 3 bin tonu Ayvalık’ta üretiliyor. Yine aynı şekilde Çanakkale 4 Milyon 750 bin zeytin ağacı var. 38 bin ton zeytin üretiliyor, 6 bin ton yemeklik, 32 bin tonu yağlık zeytin olarak değerlendiriliyor. 6 bin 300 ton yağ üretiliyor. Bu rakamlar zeytinin bölgemizin en yüksek katma değere sahip tarım ürünü olduğunu gösteriyor”diye konuştu.

Ayvalık TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Anak ise "GMKA’dan aldığımız bu proje ile artık pirinadan da yağ elde ederek üretimde verimliliğimizi artırdık. Bu da zeytin üreticisine kazanç olarak geri dönüyor. Biz bu yatırımı yapacaktık. Ancak avro üzerinden borçlanarak 5 yıl içinde yapmayı planlıyorduk. Ama ajans desteği gelince hiç borçlanmadan, hibe desteği ile bir yıl içinde yaptık. Bu yatırım ilerleyen zamanda zeytin üreticilerimize, ortaklarımıza kar ve verimlilik olarak yansıyacak. Aynı zamanda zeytin üreticisinin örgütlenmesini özendirecektir. Bu sürecin başlamasına destek olan Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Yorumlar