Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi ve Ceo’su milyarder iş insanı Elon Musk şirket faaliyetleri için Türkiye’ye resmen başvuru yaptı. Elon Musk'tan SpaceX şirketine bağlı Starlink için faaliyet başvurusu yaptığını Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan sosyal medya hesabından duyurdu.
“STARLINK FAALİYETTE İÇİN TALEBİNİ İLETTİ”
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Alçak yörünge uydu hizmeti sunan Starlink, ülkemizde de faaliyette bulunmak istediklerine dair taleplerini iletmişlerdi. Bu taleplerine istinaden, bugün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuzda SpaceX yetkilileri ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. " dedi.
“PAYDAŞLARIMIZ, SEKTÖR VE KAMUOYUNUN GÖRÜŞLERİNİ ALACAĞIZ”
Sayan, "Toplantı neticesinde; 25 Eylül 2023 Pazartesi günü uydu hizmetleriyle ilgili paydaşlarımız başta olmak üzere tüm haberleşme sektörümüz ve kamuoyu görüşlerini alacağız." ifadesini kullandı.
TÜRKİYE'YE TESLA FABRİKASI KURMA SİNYALİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York gezisinde Elon Musk ile bir araya gelmişti. Bu görüşmeden Starlink ve Tesla ile ilgili görüşmeler yapıldı. Musk, Türkiye’ye de bir Tesla fabrikası kurma sinyali verdi.