Konuyla ilgili olarak Karaman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Günümüzde yediden yetmişe bütün vatandaşlarımızın sosyal medya ağlarını aktif kullanması ile doğru orantılı olarak artan Dolandırıcılık olayları, günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Ülkemiz genelinde yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “İletişim Yoluyla Dolandırıcılık” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır.

Dolandırıcı şahıslar kendilerini güncelleyerek o dönem revaçta olan konu ile ilgili sosyal medya üzerinden (Letgo, İnstagram, Facebook-Marketplace, Sahibinden uygulamalarında) piyasa değerinin altında bir fiyat belirleyip, satışa sunduğu ürünleri kendilerini özellikle; polis, asker vb. kamu personeli olarak tanıtıp, sahte kimlik tasarlayarak, mağdurları kandırdığı, ünlü alışveriş sitelerinin birebir sahtesini yaparak güven vermek amacıyla mağdur şahsa gönderilen param güvende uygulaması linki ile şahısların sahte site üzerinden dolandırıldıkları görülmektedir.

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; FETÖ/PDY terör örgütüne adının karıştığını, terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği ve operasyon bitimi parayı iade edecekleri, gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

Vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye çeki kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.

Bankaların müşteri hizmeti numaralarına benzer numaralardan arayarak kendilerini banka müşteri temsilcisi olarak tanıtan şahıslara kredi kartı limitinizi yükseltelim, düşük faizli kredi verelim, birikmiş para puanları aktaralım, kart aidatlarınızı iade edeceğiz şeklindeki vaatlerle göndermiş oldukları mesajda gelen kodları kesinlikle söylemeyin. Bu şekilde gelen aramalara kesinlikle itibar etmeyin. Banka yetkilisiyle bile bu mesajları paylaşmayın şeklinde uyarı olduğu unutulmamalıdır.

Yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerimize sosyal medya hesaplarında burs vereceğiz diyerek Papara’dan hesap açtırdıkları veya hesabına bir miktar para (özellikle 105 TL) göndererek bu parayı sana gönderdiğimiz hesaba gönder diyerek öğrenciler adına açtıkları hesaplara para gönderterek bu hesapları onaylattıkları ve bu hesapları dolandırıcılık olaylarında kullandıkları tespit edilmiştir.

Araç alım satımlarında, telefonla arayan kişinin, aracı almaya akrabam gelecek, tanıdığım gelecek, şeklinde yönlendirmelerine inanmayın. Şahsın yönlendirmesiyle asla banka hesabına para yatırmayın. Aracı noterden kimin üzerinden alacaksanız parayı o kişiye ait banka hesabına yatırın. Araç sahibi dışında hiçbir şahsın hesabına para yatırmayın. Her iki tarafı da yönlendiren kişinin dolandırıcı olabileceğini unutmayın.

“Hakkınızda icra takibi başlatıldı, borcunuzu belirtilen hesaba gönderin.” Şeklinde beyanlarla sizi arayan ya da mesaj gönderen kişilere kesinlikle inanmayın. Hakkınızda icra takibi olup olmadığını öğrenmek için İcra Müdürlüğüne başvurun ya da e-devlet üzerinden sorgulama yapın.

Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;

Bilmediğiniz tanımadığınız sitelerden alışveriş yapmayın, sosyal medya üzerinden satışa sunulan ürünleri fiziki olarak görmeden satın almayın. Bilmediğiniz numaralardan gelen aramaları cevaplamayın, cevapladığınızda ise bankadan, emniyetten, adliyeden arıyoruz diyenlere ise ben şubeye uğrarım diyerek kendiniz giderek bankanızla görüşün. Araç alım satımlarında aracı satacak olan kişiyle yüz yüze görüşmeden pazarlık yapmadan asla banka hesabına para yatırmayın.

Polis, Asker, Savcı-Hâkim sizden telefon yoluyla asla banka bilgilerinizi aile bilgilerinizi istemez, sizden altın para istemez, operasyon yapacağız, kimlik kaybetmişsiniz kimliğinizle terör örgütüne para aktarılmış, adınıza şirket açılmış şeklinde söylemlerde bulunmaz, bu şekilde söylemlerde bulunan kişiler kesinlikle dolandırıcıdır, bu şekilde bir telefon araması olduğu takdirde telefon görüşmesini sonlandırarak en yakın emniyet birimine müracaata bulunun.

Dolandırıldığınızı anladığınız takdirde öncelikle bankanızı arayarak gönderdiğiniz havalenin iptal edilmesini isteyin telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 112 Acil Çağrı hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.”