banner464

Ptt 174’üncü Yaşını Kutluyor

PTT’nin 174. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Erzincan PTT Başmüdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulup akabinde PTT Erzincan Merkez Müdürlüğü’ndeki 174. müşterisine sürpriz yaparak kuruluş yıl dönümü dolayısıyla hediye...

Ptt 174’üncü Yaşını Kutluyor

PTT’nin 174. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Erzincan PTT Başmüdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulup akabinde PTT Erzincan Merkez Müdürlüğü’ndeki 174. müşterisine sürpriz yaparak kuruluş yıl dönümü dolayısıyla hediye...

23 Ekim 2014 Perşembe 16:50
50 Okunma
Ptt 174’üncü Yaşını Kutluyor
PTT’nin 174. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Erzincan PTT Başmüdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulup akabinde PTT Erzincan Merkez Müdürlüğü’ndeki 174. müşterisine sürpriz yaparak kuruluş yıl dönümü dolayısıyla hediye paketi takdim etti.

PTT çalışanları ile birlikte Belediye Sarayı Alanına gelerek, Atatürk anıtına PTT’nin kuruluşunun 174. yıl dönümü münasebetiyle çelenk koydu. PTT Başmüdürü Mustafa Beşli , PTT’nin kuruluşunun 174. yıl dönümünün çeşitli etkinlikler ile kutladıklarını, her zaman vatandaşa hizmet etmek için kurulan kurumlarının hizmet odaklı çalışmalarının süreceğini belirterek, PTT’nin gelişen teknoloji ile sürekli kendisini yenileyerek en kaliteli hizmeti sunmanın gururunu yaşadığını söyledi.

PTT’nin 174. kuruluş yıl dönümü nedeniyle ,Erzincan PTT Başmüdürü Mustafa Beşli ile beraberindekiler Erzincan Valisi Süleyman Kahraman ile Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’u makamlarında ziyaret ederek PTT Erzincan Merkez Müdürlüğü’ne Posta Çeki hesabı ödemek için gelen esnaf Alaaddin Yetişkin’e PTT’nin 174. müşterisi olarak PTT Başmüdürü Mustafa Beşli’den PTT Pul Müzesi özel portföy, kravat, şal ve kalemden oluşan hediye paketi takdim etti.

PTT Başmüdürü Mustafa Beşli teşkilatlarının 174. kuruluş yıldönümü ile ilgili yaptığı açıklamada;"Teşkilatımızın 174.Kuruluş Yıl Dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın büyük onurunu yaşıyoruz. İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacı ile Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk Postahane ise İstanbul’da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmış ilk memurlar Süleyman Ağa, tahsildar Sofyalı Ağyazar Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini tercüme etmek üzere mütercim olarak atanmışlardır.1843 yılında telgrafın icadını müteakip 11 yıl sonra ülkemizde de telgraf hizmeti başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur.1871 yılında ise Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür. 1876 yılında milletlerarası posta nakil şebekesi kurulmuş, 1901 yılında ise koli ve havale işleminin kabulüne başlanmıştır. 23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manuel Telefon santralının İstanbul’da hizmet verilmesinden sonra Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 yılında da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almıştır. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan PTT Genel Müdürlüğü 1933 yılında katma bütçeli bir idare olarak Bayındırlık Bakanlığına, 1939’da ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanmış ve günümüze kadar da Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. 1954 Yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılında Kamu İktisadi Devlet Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak çıkarılan 233 sayılı KHK ile Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir. 17.07.1953 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6145 sayılı Kanunla kurulan, Türkiye Cumhuriyeti Posta, Telgraf ve Telefon İşletmesi, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanununun Bir Maddesinin Değiştirilmesi ve Bu Kanuna Bazı Ek ve Geçici Maddeler Eklenmesine Dair 4000 Sayılı Kanun ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü şeklinde yeniden yapılandırılarak Posta ve Telgraf Tesis ve İşletmesine ilişkin hizmetlerin T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü (P.İ.) tarafından yürütüleceği hükme bağlanmış, 24.04.1995 tarihinden itibaren T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü müstakilen çalışmaya başlamıştır. 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu ile değişikliklerinde geçen T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü (P.İ.) ibareleri 29.01.2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile "T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü" (PTT) olarak değiştirilmiştir.

Kurumumuz 1840 yılında zor şartlarda ve kısıtlı imkanlarla başladığı hizmet serüveninde. Daima ülkemizin en ücra köşelerine hizmet götürmeyi ilke edinmiş ve bu ilke doğrultusunda Yurt sathında 4500 iş yeri 1800 ün üzerinde ATM cihazı ile Türkiye’nin en geniş otomasyon ağına sahip bir Kamu Kuruluşu olarak görev yapmaktayız.

2003 yılında süratli, güvenli ve kaliteli hizmet çalışmalarımıza hız verilmiş, tüm işyerlerimiz fiziki mekanları PTT konseptine uygun olarak dizayn edilerek hizmet verme imkanı sağlanmıştır.

Kurumumuzda başlatılan "Değişim, Dönüşüm ve Gelişim" hamlesinin sonucu olarak yürütülen bazı çalışmalardan bahsetmek gerekirse;

Gişe Otomasyonu projesi hızla tüm işyerlerimize yaygınlaştırılmaya çalışılmış, bu sayede bankaların bulunmadığı yerleşim birimlerinde finansal hizmetlerdeki bu açık kapatılmıştır.

Kuruluşumuzda bir çok banka adına tahsilat yapılmakta olup, kredi vermektedir.

Her türlü sigortacılık hizmetleri kurumumuzda yapılmaktadır.(Trafik, Kasko,hayat sigortası) v.b gibi.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) hizmeti tüm işyerlerimizde verilmektedir.

UPT (Ucuz Para Transferi)- Western Unıon (Uluslararası Para Transferi) işlemleri hızlı bir şekilde yürütülmektedir.

İlimizde Doğalgaz fatura tahsilatı Merkez ve Şubelerimizde on-line olarak yatırılmaktadır.

Pttcell vatandaşlarımızın hizmetine en iyi tarife ile Aktivasyon işlemleri ile Operatör değişikliği (numara değiştirilmeden) yapılmaktadır.

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi) hizmetine başlanmıştır.

Posta Çeki sahiplerine PTT iş yerlerine gitmeden ofis veya ev ortamında internet üzerinden posta çeki işlemleri yapabilme imkânı veren İPC (İnteraktif Posta Çeki) projesi hayata geçirilmiş, bu sayede müşterilerimizin havale, kredi kartı ve fatura tahsilatları aktarma otomatik ve periyodik ödeme talimatı, bakiye öğrenme gibi işlemleri on-line yapabilmeleri imkanı sağlanmıştır.

Diğer hizmetlerimize ilave olarak 02.06.2008 tarihinde hizmete sunduğumuz "PTT KARGO" ile müşterilerimizin kargolarını rekabet edilemez fiyat listesi ile en kısa sürede ucuz ve süratli olarak 5 binin üzerinde araç filosu ile halkımızın hizmetine sunmanın onur ve gururunu yaşamaktayız.

Erzincan’da 10 PTT Merkez Müdürlüğü 23 PTT Şubesi ve 13 PTT matik olmak üzere toplam 32 iş yerimizin tamamında gişe otomasyonuna geçilmiştir. Ayrıca Erzincan PTT Başmüdürlüğümüzde 196 personel ile hizmet sunmaktayız. Kuruluş olarak Posta, Banka ve Lojistik ana başlıkları altında sunulan hizmetlerimizde başarılarla dolu bir yılı daha geride bırakmış bulunmanın onur ve kıvancını yaşamaktayız.

PTT ailesinin her ferdinin, geçmişte olduğu gibi gelecek yıllarda da aynı şevk ve heyecanla görevini yerine getirme gayret içinde olacağını, Yaşanan bu gelişim ve değişim hamlelerini her zaman daha ileriye taşıyacağına olan inancımız tamdır" dedi.

PTT Başmüdürü Mustafa Beşli, son olarak .174. kuruluş yıl dönümünün PTT camiasına hayırlı olması temennisinde bulunarak PTT’nin kuruluş Yıldönümünü takip eden basın mensuplarına Erzincan PTT Başmüdürlüğü tarafından çeşitli hediyelerde takdim edildi.

Yorumlar