banner464

Adli Tıp Başkanı Profesör Dr. Ahmet Nezih Kök

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, 10 yıla aşkın süredir hazırladığı, ‘Türk Ceza Adalet Sisteminde Adli Tıp Uygulamaları’ kitabını Erzurum Barosu’ndaki söyleyişinin arından...

Adli Tıp Başkanı Profesör Dr. Ahmet Nezih Kök

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, 10 yıla aşkın süredir hazırladığı, ‘Türk Ceza Adalet Sisteminde Adli Tıp Uygulamaları’ kitabını Erzurum Barosu’ndaki söyleyişinin arından...

03 Aralık 2014 Çarşamba 13:02
58 Okunma
Adli Tıp Başkanı Profesör Dr. Ahmet Nezih Kök
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, 10 yıla aşkın süredir hazırladığı, ‘Türk Ceza Adalet Sisteminde Adli Tıp Uygulamaları’ kitabını Erzurum Barosu’ndaki söyleyişinin arından verilen kokteyl ile kitabını imzaladı.

Erzurum Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök ile Söyleşi ve İmza Günü’ ne Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Hâkimler, Cumhuriyet Savcıları, Avukatlar ile öğrenciler katıldı.

‘ADLİ TIP’I ÇOK SEVİYORUM’

Anne Münevver, baba Şakir Kök’ün hatırasına kitap yazmaya söz verdiğini ifade eden Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, katkılarından dolayı Baro Başkanı Talat Göğebakan ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti.

Kitabı yazarken eşi Dilek Kök’ün büyük emeğinin geçtiğini ve öğrencilerinin imza gününde mutlu ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, “Kitap yazmak çok zor oldu. Kitabıma 10 yıllık bir periyotta hazırladım. Önce düşünce bazında hazırladık. Ben 36 yaşında profesör oldum. Profesör olmak tabii ki insana bazı hükümlülük getiriyor. Kitap yazmanın bir profesör için bir akademisyen için çok önemli olduğunu gördüm. Adli Tıp güzel bir alan, şu anda müthiş bir şekilde Adli Tıp’ı seviyorum.” Dedi.

‘ADLİ TIP’TA BİLMEDİĞİMİZ ÇOK KONU VAR’

Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, “İnanın o kadar çok literetör topladım ki, boyum 1.70 ama okuduğum kitaplar boyumu geçti. Çok kitap okudum. Şunu gördüm, aslında verilen akademik kadrolar bizim için, Adli Tıp’ta bilmediğimiz o kadar çok konu varmış ki, okudukça daha da bilmediğimiz konuları öğrendik. Bu aslında bizim nefsimizi de törpülüyor. Bilim öğrendikçe insanlar, edep sahibi ve tevazu sahibi olmalıdırlar. Gerçekten de bu kitap bunu bana öğretti. Bu kitapta hiçbir şey bilmediğimi öğrendim. Daha çok çalışmam gerektiğini öğrendim. Bu nedenle kitabımı yazarken, çok çalışmaya gayret ettim. Neticesinde bu kitapla birlikte mutluluklarım çok artı. Benim iki çocuğum var biri Tıp Fakültesi, diğeri ise Hukuk Fakültesini okuyor. İnanın üçüncü çocuğumda bu çıkardığım kitabım oldu. Öğrencilerimizin beni çok sevdiğini biliyorum, bende onları çok seviyorum. İnşallah ikincisini ise Tıp Hukuku’nda yazmak istiyorum.” Dedi.

‘ADALETE ULAŞMAK İÇİN TIP EN BÜYÜK KAYNAKTIR’

Prof. Dr. Kök, konuşmasında daha sonra şunları söyledi, “Adalete ulaşmak için tıp en büyük kaynaktır’ sözünü hatırlatırken, 1987 yılında Tıp Fakültesinden mezun olduğumda çocuk cerrahisi alanında ihtisas yapmayı çok istiyordum. Kitabımın ortaya çıkmasında bana bu alanı öğreten ve rahmetle andığım Prof. Dr. İbrahim Tunalı’ya, Prof. Dr. Özer Kendi’ye, Yard .Doç .Dr. Cahit Zentürk’e, kitabımın bilimsellik ve yararlılık derecesini artıran kaynak eserlerin yazarlarına, kitabımın sunuş yazında imzası bulunan ve onur duyduğum Ceza Hukuku ve Ceza Mahkemesi Hukuku Akademisyeni Prof. Dr. Feridun Yenisey’e teşekkür ediyorum. Adli Tıp, Hukuk alanındaki bu gelişmeler, hukukun çift yumurta ikizi olarak tanımlayabileceğimiz tıp alanında bir tıp dalının çok hızlı bir şekilde gelişmesine öncülük etti.

Suç olgusunun aydınlatılmasında, suçlunun kimliklendirilmesinde yaptığı çalışmalarla, tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de son otuz yılın en hızlı gelişim göstereni bireysel ve toplumsal yarar sağlayan, toplumsal barışa ve düzene en çok katma değer sağlayan bir bilim dalı olmuştur.”

Yorumlar