banner464

Sağlık- Sen 5. Olağan Kongresi

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, 5. Olağan kongresinde delegelere hitap etti.“5. Olağan kongremizin ülkemize ve siz sağlık çalışanlarına hayırlar getirmesi” niyazıyla sözlerine başlayan...

Sağlık- Sen 5. Olağan Kongresi

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, 5. Olağan kongresinde delegelere hitap etti.“5. Olağan kongremizin ülkemize ve siz sağlık çalışanlarına hayırlar getirmesi” niyazıyla sözlerine başlayan...

20 Ekim 2014 Pazartesi 19:13
39 Okunma
Sağlık- Sen 5. Olağan Kongresi
Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, 5. Olağan kongresinde delegelere hitap etti.

“5. Olağan kongremizin ülkemize ve siz sağlık çalışanlarına hayırlar getirmesi” niyazıyla sözlerine başlayan Duman, şöyle konuştu:

“Rabbim memleketimiz ve milletimiz üzerine oyun oynayanları ’El-Kahhar’ ism-i şerifiyle kahreylesin. Bu İslam milletini Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Arnavuduyla, Boşnağıyla bin yıl Kelimetullah lafzını yüceltme uğruna omuz omuza mücadeleye sevkeden amil İslam kardeşliğidir. Bugünkü arızayı giderecek yegane amil de İslam kardeşliğinin yeniden tesis edilmesidir. Çünkü Müslüman Müslümanın kardeşidir ve kardeşçe yaşamaktan başka çıkar yol da yoktur. Sağlık-Sen in Erzurum da kurumsallaşması, itibar kazanması adına çalışarak, teşkilatımızı diri tutmayı, organizasyon kabiliyetini arttırmayı, Sağlık teşkilatının sorunlarını sorunun merkezinde çözmeyi düstur edinip, birlik ve beraberliğimizi tesis etmenin yollarını arayarak hak, hukuk, adalet ve eşitlik ilkelerinden asla taviz vermeden çalıştık. Bu haklı mücadelemiz bize karşımıza çıkan iki yoldan birini de tercih etmeyi mecbur kılıyor. Seçimimizle birlikte niyetimizi de ortaya koymuş oluyoruz. Ve amellerimiz de niyetlerimize göre şekilleniyor. Eğer Hakkı üstün tutmak niyetinde isek, işte o zaman bilmeliyiz ki; Hakkaniyetli davranmak, hakkaniyeti bilen bir zihni yapıyı da gerekli kılmaktadır. Tasavvurumuz doğru olmalıdır ki, düşüncemiz de, niyetimiz de, amelimiz de doğru olsun. Eğer hakkı üstün tutuyorsak yine bilmeliyiz ki Yeryüzünde Allah ın nimetleri sınırsız, insan ihtiyaçları ise sınırlıdır. Yani birilerinin öne çıkardığı gibi, kapitalist söylemlerde ifade edildiği gibi kaynaklar sınırlı, insan ihtiyaçları sınırsız demiyoruz. Biz böyle dersek daha en baştan kaybetmiş olur, her türlü kavganın, fitnenin de önünü açmış oluruz. Oysa biz Yeryüzünde Allah ın nimetleri sınırsız, insan ihtiyaçları ise sınırlıdır demekten bahsediyoruz. Söylemimiz bu olunca aslında şuna dikkatleri çekiyoruz. Nimetlerin sınırsız olduğuna inanıyorsak yeryüzüne barışı, adaleti, adil gelir dağılımını getirmek, hakkı istemek, hakkın mücadelesini vermek ve bunu sağlamak da mümkün olacaktır. Yeryüzündeki tüm kaynakların insanlığın faydasına kullanılması gereken ortak bir havuz olduğundan bahisle sömürüyü ve emperyalizmi yıkacak anlayışı ilan etmiş ve yaptığımız sendikacılığın da neye tekabül ettiğini ortaya koymuş oluyoruz.

Bu düşünceyi benimseyen insanlar olarak bizler, bir şeyi daha çok iyi biliyoruz ki O da şudur; Sınırsız olan insanın ihtiyaçları değil, ihtiraslarıdır. Bu nedenle bizim düşüncemiz hedefe ulaşan her yolu mubah görmeyeceği gibi, insanlığın saadeti için uğraşırken, ihtirasları uğruna savaşanlarla mesuliyetimiz gereği mücadele etmektir. Sağlık Sen olarak kendi içinde kuralları olan, ilkelerini önemseyen, prensipleriyle kurumsallaşmış ve bu nedenle de belli bir disipline sahip, çizgileri net olarak belirlenmiş bir sendikayız.

Sendikamız kulislerin değil istişare ve ilkelerin istikametinde ilerleyen bir yönetim anlayışına ve disiplinine sahiptir. İşte bu yüzden Sağlık Sen Karalama kampanyalarının, şahsi saldırıların ve de kişisel hesapların üstünü demokrasi kılıfıyla gizlemek isteyenlere hiçbir zaman imkân vermeyecektir. Ben yoksam Sağlık-Sen yok diyenler, daha en baştan kaybetmiş olanlardır. Ben olmazsam bu hizmet sendikacılığı yürüyemez diyen, sendikamızın ruhunu anlayamamış demektir.

Sağlık-Sen ancak benim ismimle ayakta kalabilir, ancak benim ismimle şereflenebilir diyen maalesef kibir tuzağına düşmüş demektir. Kibir nezaketsizliktir. Kibirli olmak ayrılığın ve çözülmenin başlangıç noktasıdır. Bu nedenle Sağlık Sen ayrılığı ve çözülmeyi değil, birleşe birleşe kazanmayı benimsemiş, bu nedenle de büyük bir aile olmayı başarmış bir sendikadır.

Yaşanan hoşnutsuzluklara karşı, fitne ve fesadın her türlüsüne rağmen sabırlı olduğunuz, çelik gibi bir iradeyle, sabırla, tahammülle yaklaşıp, hoşgörüden taviz vermediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Var olan güçlü aile imajımızın zedelenmesine müsaade etmediğiniz için hepinizi yürekten kutluyorum.

İstişareyi, danışmayı ve ortak aklı dışlayan, Sağlık-Sen e haksızlık etmiş demektir. Zira Sağlık-Sen hiçbir zaman koltuk davası olmamıştır. Biz bugün listemizde olan kardeşlerimizi ben diyerek değil, arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz istişare ile, ortak akıl ile belirledik. Ben sendikamıza gönül vermiş her kardeşimizin verilecek her görevi yapabilecek kapasitede olduğunu biliyorum.

Bu yüzden, bir bayrak yarışı olarak gördüğüm sendikacılığı, bugün Erzurum da, her kesimi temsil eden bir liste ile daha ileriye taşımanın, inşallah başlangıcını yapacağız. Bu süreçte listede yer almayan kardeşlerimizin bize kırılmayacağını iyi biliyorum. Çünkü bizler hak iddia eden değil, vazife şuuruna sahip sağlık neferleri ile Sendikamızı bugünlere taşıdık. İnşallah gelecek, sizlerin anlayışı, desteği ve azmi ile daha güzel olacaktır.

Bundan sonrasında da kurumsallaşmamızı tamamlamak üzere faaliyetlerimizi devam ettireceğiz. Bu bağlamda, tüm teşkilatımızın çeşitli eğitimlerle sendikal anlamda donanımını üst düzeye taşımayı hedefliyoruz. Üyelerimizin özlük hakları başta olmak üzere, hukuksal olarak sorunlarına rahatlıkla çözüm üretecek, ihtiyaç duyulan danışmanlık hizmetini en iyi şekilde vermek üzere çalışmalarımız olacak.

Böylece mevzuat bilgileri, hukuksal danışmanlık hizmeti, avukatlık hizmetleri, özlük haklarıyla ilgili gelişmeler hakkında üyelerimizin eksiksiz ve zamanında bilgi almasını sağlayacağız.

Proje üreten ve yaptığı projelerle hem sağlık çalışanlarına hem de sağlık sistemine katkı sunan bir sendika olmak istiyoruz. Sorunların çözümüne yönelik gerekli akademik çalışmalarda yer alan vizyonu geniş bir sendika oluşturmak niyetindeyiz. İstişare kültüründen vazgeçmeyerek her bir üyesine tam manasıyla güvenen ve aynı zamanda kendisine güvenilen bir teşkilat ruhuyla hareket etmek istiyoruz. En önemlisi de gerektiğinde iletişim becerilerini kullanmasını bilen, çözüme ulaşmak adına hukuksal ve eylemsel sendikacılığın en iyi örneğini sergileyen güçlü bir sendika hayal ediyoruz.

Ben Cenab-ı Allah tan muhabbetimizi, dayanışmamızı, kardeşliğimizi ve dava arkadaşlığımızı daim etmesini temenni ediyorum. Sağlık-Sen çatısı altında bugüne kadar emek vermiş olan kardeşlerime bir kez daha şükranlarımı ifade ediyorum. Gerçekleştirdiğimiz seçim sonucunda yeni vazifeler üstlenecek arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Özgür birey örgütlü toplum ve güçlü Türkiye sevdamızın biran önce gerçekleşeceğini ümit ediyorum. Bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı hepinizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”

Yorumlar