banner464

Sekmen: "bilim; Özgürlük Zemininde Yükselebilir"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Gençlik ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen "Gençlik Buluşmaları" programında üniversiteli gençlere seslenerek, bilimin özgürlük zemininde yükselebileceğini ifade etti. Sekmen,...

Sekmen: "bilim; Özgürlük Zemininde Yükselebilir"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Gençlik ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen "Gençlik Buluşmaları" programında üniversiteli gençlere seslenerek, bilimin özgürlük zemininde yükselebileceğini ifade etti. Sekmen,...

28 Ekim 2014 Salı 07:46
35 Okunma
Sekmen:
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Gençlik ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen "Gençlik Buluşmaları" programında üniversiteli gençlere seslenerek, bilimin özgürlük zemininde yükselebileceğini ifade etti. Sekmen, Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada, Gençlik ve Demokrasi Platformu’na söz konusu etkinlikten ötürü teşekkür etti. Başkan Sekmen, şöyle dedi:

"Erzurum’un bütün renklerini taşıyan, çok sesli bir gençlik örgütlenmesinin kente katkısı kanaatimce büyük olacaktır. Zira gençliğin, hususende üniversite gençliğinin üniversitemizin ve şehrimizin yönetimine dahil edildiği oranda dinamizm sağlanabilecektir. Bizler, özgüvene sahip yeni nesiller yetiştirmek durumundayız. Zira, tarihte bir kez özne olan bir toplumun nesneleştirilmesi mümkün değildir. Bunu Erzurum’da söylüyorum, Türk toplumunun nesneleştirilemeyeceği, sömürgeleştirilemeyeceği gerçeği Erzurum’dan haykırıldığı için söylüyorum."

BELEDİYE-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ

Başkan Mehmet Sekmen, konuşmasında belediye-üniversite işbirliğinin önemine dikkati çekti. "Tarihin öznesi olmak zorundayız. Özgür ve bağımsız olacaksak da tarihin öznesi olmak zorundayız, onurlu bilim adamları, onurlu öğrenciler olacaksak da tarihin öznesi olmak zorundayız" diyen Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarih çok hızlı akıyor ve daha hızlanacak. Hepimiz yerinde sayan, durağan düşünce yerine özgür, üretken ve geleceğe perspektif, vizyon getiren düşünce biçimini geliştirmek zorundayız. Eğer bir toplumda tarihin akışını, nabzını, bu akışın seyrini tutabilecek teorik üretim yoksa bir müddet sonra siyaset, iktisat, hukuk ve her alandaki uygulama marjinalleşip ardından durağanlaşacaktır. Toplumsal gelişmeyi sistematik hale getirecek olan zihin, teori kurabilen zihindir. Belediye-üniversite işbirliği ile oluşacak koordinasyon, teoriyi pratiğe kavuşturacak ve öğrenci kardeşlerimizin pratik tecrübelerini de artıracak ve güçlü bir geleceğin de kaplılarını aralayabilecektir."

AR-GE ÇALIŞMALARI NEDEN ÖNEMLİ?

Sekmen, kentteki üniversitelerin AR-GE çalışmalarını önemsediğini kaydetti. Sekmen, şöyle konuştu: "İnanarak ifade etmek istiyorum ki,üniversiteyle işbirliği yapmayan, bir yerel yönetimin tam anlamıyla başarılı olması mümkün değildir.Üniversitemiz AR-GE çalışmalarıyla, projeleriyle yolumuzu aydınlatacak ve bizler de pratiği hakkıyla yapacağız. Belli alanlarda üniversite öğrencilerimize staj imkanı sağlamak suretiyle, hem öğrenci kardeşlerimizin belediye işleyişine hakim olmalarını hem de eğitim aldıkları alanların saha tecrübelerini edinmelerini hedefliyoruz." Başkan Sekmen, konuşmasında üniversitelerin özgürlüklerin kuleleri olduğunu da vurguladı. Program soru-cevap kısmıyla sona erdi. Bu arada etkinliğe Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Arık, AK Parti Erzurum Gençlik Kolları Başkanı Yavuz Kocaman, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yorumlar