banner464

Vali Altıparmak, Gazetecilerle Kent Gündemini İstişare Etti

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Kobani olayları sonrasında Güney ilçelerde çıkan olaylarda 2.5 milyon TL kamu malına zarar verildiğini ve bölgede polisler tarafından operasyonların devam ettiğini söyledi.Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, kent...

Vali Altıparmak, Gazetecilerle Kent Gündemini İstişare Etti

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Kobani olayları sonrasında Güney ilçelerde çıkan olaylarda 2.5 milyon TL kamu malına zarar verildiğini ve bölgede polisler tarafından operasyonların devam ettiğini söyledi.Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, kent...

17 Ekim 2014 Cuma 12:54
22 Okunma
Vali Altıparmak, Gazetecilerle Kent Gündemini İstişare Etti
Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Kobani olayları sonrasında Güney ilçelerde çıkan olaylarda 2.5 milyon TL kamu malına zarar verildiğini ve bölgede polisler tarafından operasyonların devam ettiğini söyledi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, kent gündemini değerlendirmek için gazetecilerle istişare toplantısı düzenledi. Xanadu Snow White otelde düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Altıparmak, Vali yardımcısı Ömer Yamlı ve basın mensupları katıldı. Toplantıda genel olarak Erzurum’da yapılan çalışmaları değerlendiren Vali Ahmet Altıparmak, son zamanlarda kentte üzüntü veren iki husus olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti. ”Son zamanlarda yaşadığımız üzücü olaylar kulelerin yıkılması ve bütün Türkiye’de yaşadığımız olayların Güney ilçelerimizde ve bir mahallemizde de kısmen yaşanan çok yaralama ve büyük olaylar yaşamadık ama şehrimizin o şekilde anılmasında da rahatsızlık duyduk. Erzurum’da kışın hava soğuk oluyor bir iş yapıyor gibi mazerete sığınmamız lazım. Artık Erzurum’da kış şartları ağır biz çalışıyoruz demenin bir anlamı yok herkes işini ona göre farklı bir şekilde planlayıp yapmalıdır. Her şehrin farklı bir kültürü var ama iletişimin ve ulaşımın bu kadar hızlı olduğu bir zamanda Erzurum’unda çalışma kültürünü beğensek de beğenmesek de veya eleştirdiğimiz yanlarını hızla değiştirerek gelişmiş ülkelerdeki çalışma hızına sahip olmamız lazım. Eğer o hıza sahip olmazsak gecikmenin maliyeti bu topluma çok yüksek olur.”

ATLAMA KULELERİNİN 21 ARALIK TARİHİNE KADAR YETİŞTİRİLMESİ İÇİN MÜHENDİSLERİMİZİ ZORLAYACAĞIZ

“Kulelerin ihalesi yapıldı ama birinci ihale sonucu erdirilemedi bunun için ikinci ihale yapılacak. Bu ihaleler Spor Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. İhalelerde öncelikle fore kazıklarla başlanacak. Atlama kulelerinin 21 Aralık tarihine kadar yetiştirilmesi için mühendisimizi zorlayacağız. Bunun yanı sıra ikinci organize sanayi için ihale yapıldı ve bitti. Organize sanayi projesinde tekrar bir revizyon yaptık. Maalesef her zaman her şey istenildiği gibi olmuyor. Oradaki eğim 9’un üzerine çıktı. Şuanda o eğimi 9’un altında çekmek için çalışmalar yaptık onaya gönderdik ama bir yandan da müteahhitte şantiye kurması için zorluyoruz.”

ÜLKEMİZE OYNANAN OYUNLARA KARŞI TÜRK BAYRAĞI TAŞIYARAK BÜYÜK BİR KALABALIK OLARAK COŞKUYLA VE SESSİZCE 9 KASIMDA YÜRÜYECEĞİZ.

Geçen sene 9 Kasım’da yapılan Tabyalara yürüyüşü etkinliğinin bu sene de 9 Kasım’da düzenleneceğini ifade eden Altıparmak,“Bunu en iyi şekilde duyurmamız gerekiyor. Burada çok çok önemli olan husus bu sene bu yürüyüş çok daha önem kazandı. O seferberliğe katılan şehir halkı her kim ise herkes yalın kılıç kadın kız yürüdüler. Aynı şekilde bizde ülkemize oynanan oyunlara karşı birlikteliğimizi, beraberliğimizi ve gücümüzü sadece ve sadece Türk bayrağı taşıyarak büyük bir kalabalık olarak coşkuyla ve sessizce gerçekleştirelim. Çünkü en büyük ses sessizliktir. Bu yürüyüşe sadece Erzurum’dan değil diğer illerden de yer ayırtıp gelmek isteyenler var. Buda bizim için çok önemlidir. Tabyalarla ilgili olarak meclisimizden 4 milyon TL aldık. Bu parayı oranın restorasyonu için kullanacağız. Tabyalarla ilgili olarak üniversitemizin harp müzesi projesi var. Buraları en iyi şekilde değerlendirmek için gerekli olan bütün çalışmaları yapacağız.” dedi.

ERZURUM’UN TANITMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Vali Altıparmak, “Erzurum’un tanıtımı ile ilgili olarak geçen sene dergiler, fuarlar bilboardlarla tanıtmaya devam edeceğiz. Bu bizim için çok önemli bununla beraber bir çok yerden almış olduğumuz hizmet içi eğitimlerin buralarda yapılmasını düşündüğümüz zaman özellikle bu seneki futbol takımlarımızın yaz kampına gelmesiyle beraber geçen sene kış sezonunu güzel bir dolulukla oranıyla geçirdi otellerimiz.“

ERZURUMLUNUN BİRİNCİL ÖNCELİĞİ GONDOLUN DEVREYE GİRMESİDİR

Erzurumlunun birincil önceliği ve beklentisinin gondolun devreye girmesi olduğunu belirten Ahmet Altıparmak, gondolun atıl kalmasını biz hiç kimseye izah edemeyeceklerini söyledi. Vali Altıparmak,”Ne yapıp edin ihale sistemini değiştirin acele getirin Ekim ve Kasım ayına kadar bunu bitirelim diye ben ısrarla gece geç vakitte yetkili kişiyle görüştüm. Onlar artık bu sene olmayacak artık demişti. Ama biz ısrarla gondol olsun diye zorluyoruz. Gerekirse başka hattı bırakın ama bunu yapın dedik.” şeklinde konuştu.

HAVA KİRLİLİĞİNİ DENETLEME KONUSUNDA EKİPLER OLUŞTURDUK

“Hava kirliliği konusunda gerekli denetimlerin yapılması için ekipler oluşturuyoruz. Yakın zamanda bununla ilgili bir genelgemizde çıkacak. Ama ne kadar kontrol ederseniz edin ve tedbir alın eğer bu inversiyon olayını bu şehir yaşadığı her anda o kirlilik olacaktır. İnversiyon olayı havanın çökmesidir. Ama hava koridorlarına göre şehir dizayn edilmiş olsaydı ona göre rüzgar yönüne doğru açık bırakılacak şekilde yapılsaydı o zaman bu olay en hafif şekilde atlatılırdı. Ama biz yine bu konuyla ilgili olarak gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz.”

GÜNEY İLÇELERDE ÇIKAN OLAYLARDA 2.5 MİLYON TL KAMU KURUMLARINA ZARAR VERİLDİ

IŞİD’in Kobaniye yönelik saldırıları sonucunda Güney ilçelerde çıkan olayları değerlendiren Vali Ahmet Altıparmak, oradaki halkın olaylara destek vermediğini söyledi. Altıparmak,” Güney ilçelerde meydana gelen olaylar karşısında orada yaşayan insanlarımız oradaki bu işi karıştırmaya çalışan bizim kardeşliğimize zarar verecek o tür art niyetli çalışmalara ve provokasyonlara destek vermediğini gördük. Bu olaylarla ilgili bütün Kürt toplumunu suçlamak doğru değildir. Onlar bu işe destek vermiyorlar ve bu durumdan da çok rahatsızlar. Olaylar sonucunda bölgede yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda 250 bin TL civarında vatandaşlar cam kırığı ve buna benzer masrafı var. Bunun yanı sıra 2.5 milyon kamu kurumlarına zarar verildi. Olaylarla ilgili operasyonlar ve gözaltılar devam ediyor. Güney ilçelerimizde paralel yapının etkisi nedir ne değildir bende bilmiyorum. Şunu söylüyorum eğer o işin içinde bizzat olan varsa bizde bunu yakalarsak devlet olarak icabına yaparız. Hiç kimsenin bu ülkeyi karıştırmaya hakkı yok.” dedi.

Yorumlar