banner464

10 Aralık İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle Eskişehir Tren Garı’nda etkinlik düzenlendi.İl İnsan Hakları Kurulu tarafından gar binası içinde düzenlenen etkinlik kapsamında yolculara insan hakları fotoğraf sergisinin yanı sıra,...

10 Aralık İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle Eskişehir Tren Garı’nda etkinlik düzenlendi.İl İnsan Hakları Kurulu tarafından gar binası içinde düzenlenen etkinlik kapsamında yolculara insan hakları fotoğraf sergisinin yanı sıra,...

10 Aralık 2014 Çarşamba 16:57
35 Okunma
10 Aralık İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle Eskişehir Tren Garı’nda etkinlik düzenlendi.

İl İnsan Hakları Kurulu tarafından gar binası içinde düzenlenen etkinlik kapsamında yolculara insan hakları fotoğraf sergisinin yanı sıra, insan hakları ile ilgili hazırlanan kitapçıklar hediye edildi. Etkinlikte konuşan İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabulünün önemine değindi. Günay, “Bir kere daha insan haklarını anmak ve hatırlatmak amacıyla bir araya geldik. Eskişehir Tren Garı’nda yolcularla sohbet ettik, görüş alışverişinde bulunduk. Bugün İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabul edildiği tarih. Bildirgenin kabulünün çok önemli bir sebebi var. İnsanlar dünyanın bugüne kadar yaşadıkları en büyük ve en zararlı savaşı yaşamıştır. 2. dünya Savaşı’nda artık savaşların sınırlarda askerler tarafından yapılan bir savaş olmasından çıkıp, her alanda herkesi etkilemesi sebebiyle 50 milyona yakın insan ölmüştür. Bunun içinde cephelerde savaşanlar olduğu gibi, sivil insanlar da var. İnsanoğlu hangi tarafta olursa olsun savaşmanın doğru olmadığını, insanların birbirlerinin haklarına saygı duyarak yaşamlarını sürdürmeleri gerektiğini düşünmüştür. O bildirgeyi yayınladıktan ve kabul edildikten sonra gönümüzdeki durum, iç rahatlığı ile tüm dünyada herkes insan hak ve özgürlüklerine sahip diyebilir miyiz bundan emin değilim. İnsan haklarını zedeleyen başta devletler olarak en tehlikelisi de budur. Onun önüne geçecek bir güç yok” dedi.

"İNSAN HAKLARININ RAHATÇA KULLANILMASINI SAĞLAYACAK KİŞİLERİN DUYARLI OLMASI GEREKLİ"

“İnsanlığın geldiği en çağdaş nokta çoğulcu demokrasi içinde hukuk devletinde yaşamaktır” diyen Günay, “İnsan Afrika’da da olsa Asya’da da olsa Avrupa’da da olsa nerede olursa olsun düşünülüp değerlendirilmeli, bu şekilde hakları teslim edilmelidir. İnsanlığın geldiği en çağdaş nokta çoğulcu demokrasi içinde hukuk devletinde yaşamaktır. Hukuk zaten haklar demektir. Hukuk devletinde hiç kimse keyfi davranamaz. Keyfi davranan yönetim varsa orada hukuk devleti yoktur. Devlet olarak çabalarımız sürüyor. Sivil toplum kuruluşları ve her kesimin bu anlayış içinde olması lazım. İnsan haklarını gülerek çok iyi durumdayız diye hep beraber konuşmak isterdim ama bunları konuşmadan edemedim. Umarım bir duyarlılık oluşur, ama insan haklarının rahatça kullanılmasını sağlayacak kişilerde bu duyarlılığın oluşması daha önemli” şeklinde konuştu.

"SİLAHA KULLANILAN PARA İHTİYACI OLAN İNSANLARA HARCANSA, DÜNYADA AÇLIK SIKINTISI ÇEKEN İNSAN KALMAZ"

Günay ayrıca, “İnsan hakları için savaş olmasın diye çaba gösteren insanoğlu, o tarihten bu yana da savaş için en gelişmiş silahları üretmeye devam ediyor. Silahlanmaya harcanan parayı söylesem şaşarsınız. O para oraya değil de ihtiyacı olan insanlara harcansa inanın dünyada açlık sıkıntısı çeken insan kalmaz. İnsan olarak aynı hataları yapmayı sürdürüyoruz. Herkesin sıkılmadan yaşayacağı ortamlar oluşturulsun. Bunun tüm dünyada olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Yorumlar