banner464

Eskişehir Valiliği’nin Açıklamasına Büyükşehir Belediyesi’nden Cevap

65 yaş üstü vatandaşların ulaşım sıkıntısıyla alakalı Eskişehir Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasına, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından cevap verildi.Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, halk otobüsleri...

Eskişehir Valiliği’nin Açıklamasına Büyükşehir Belediyesi’nden Cevap

65 yaş üstü vatandaşların ulaşım sıkıntısıyla alakalı Eskişehir Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasına, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından cevap verildi.Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, halk otobüsleri...

24 Aralık 2014 Çarşamba 15:08
41 Okunma
Eskişehir Valiliği’nin Açıklamasına Büyükşehir Belediyesi’nden Cevap
65 yaş üstü vatandaşların ulaşım sıkıntısıyla alakalı Eskişehir Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasına, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından cevap verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, halk otobüsleri işletmecilerinin 65 yaş üstü vatandaşların kent içi toplu taşımacılıkta ücretsiz taşınmasını şart koşan kanun hükmünü uygulamama girişimleri karşısında, Eskişehir Valiliği’nin 22 Aralık 2014 tarihli basın açıklamasında, siyasi bir tarafgirlik üslubu ile Büyükşehir Belediyesi’nin adeta suçlu ilan edildiği öne sürülerek, bu durumun esefle karşılandığı belirtildi. “Bir kere daha ifade edelim ki halk otobüsçülerinin 65 yaş ve üstü hemşehrilerimizi taşımama kararları kanuna aykırıdır ve açıkça suçtur” denilen açıklamada, “İşletmeciler, Oda Başkanları ile birlikte 2 Aralık 2014 günü topluca Valiliğe giderek, Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı’yı ziyaret etmiş, 65 yaş ve üstü yolculara verilen ücretsiz ulaşım hakkını tanımadıklarını belirtmiş ve ilk ihtar olarak o gün 45 halk otobüsünü seferden alıkoyduklarını, bu sayının daha da artacağını beyan etmişlerdir. Valilik bu beyan karşısında, sorunun Büyükşehir Belediyesi ile çözülmesi gerektiği yolunda tavır takınarak, otobüsçülerin, emekli ve yaşlı vatandaşlara karşı yasaya aykırı davranışlarından vazgeçmeleri, aksi takdirde suç işleyip cezalandırılabilecekleri konusunda caydırıcı hiçbir tavır ve girişimde bulunmamıştır. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyemiz, kendi yönetmeliğimizdeki idari yaptırımlar için mağdur olan vatandaşlarımızın, bir yandan belediyeye şikayet dilekçeleri verirken, diğer yandan da yine belediyeden temin edecekleri Valiliğe yönelik şikayet dilekçeleri ile kanunun Valiliği yetkili kıldığı cezaların uygulanmasını sağlayıcı ilanlar vermiş, duyurular yapmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“BİR VALİYE YAKIŞTIRAMIYORUZ”

Açıklamada, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna eleştirilerek, “Hal böyleyken, Eskişehir Valiliği, belediyemize 8 Aralık 2014 tarihinde gönderdiği yazıda, kendi yasal yaptırım yetkisini göz ardı ederek, ortaya çıkan durumun belediyemizce çözülmesi tavsiye edilmekte ve “…Ayrıca mülki idare amirlerince ceza uygulanması ücretsiz ulaşımdan faydalanacak vatandaşlarımızın kaybının önlenmesine fayda sağlamayacaktır” şeklinde düşüncesini belirtmektedir ki bu bize göre, kanun koyucunun iradesini hiçe saymaktır. Çünkü 65 yaş ve üstü hemşehrilerimizin ücretsiz taşınmasını öngören kanun ile onun uygulanışına ait yönetmelik hükümleri, bu konuda parasal ceza verecek tek yetkilinin ’mülki idare amiri’ olduğunu açıkça ifade etmektedir. Buna rağmen, bu düzenlemelerin uygulanmasının hemşehrilerimize fayda sağlamayacağını düşünmüş olmayı bir valiye yakıştıramıyoruz” denildi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ KENDİ PAYINA DÜŞEN HER ŞEYİ YILLARDAN BERİ YERİNE GETİRMEKTEDİR”

“Diğer taraftan, Büyükşehir Belediyemiz kendi payına düşen bütün idari yaptırım yetkilerini, bu olay da dahil, yıllardan beri yerine getirmektedir” ifadelerine verilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Yaptığımız ve yaptıra geldiğimiz işlemler, dosyalar dolusu encümen kararları olarak, Valiliğin “kişiye özel” talebi üzerine Valilik makamına sunulmuştur. Yine bu konuda, Esnaf Odaları Birliği Başkanı’nın halk otobüsçülerine maddi ve manevi destek vermesi ile Milletvekili Salih Koca’nın dünkü sözlerine rağmen AKP il cephesinin boykotçu işletmecilere hiçbir eleştiri getirmemiş olması, Valiliğin takındığı tavırla birlikte, seçimler öncesi Büyükşehir Belediyesi’ne karşı bir siyasi cephe ittifakının kurulmakta olduğunu düşündürmektedir. Hiç şüphe yok ki Sayın Eskişehirliler bu durumu görmekte ve değerlendirmektedirler.”

Son Güncelleme: 24.12.2014 16:21
Yorumlar