banner464

Nar Çiçeği Kadın Kooperatifi’nin Büyük Başarısı

Eskişehir Nar Çiçeği Kadın Kooperatifi, “Nar Çiçeği Meyve Veriyor” adlı proje ile Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) kapsamında yürütülen Sabancı Vakfı Hibe Programı’ndan hibe...

Nar Çiçeği Kadın Kooperatifi’nin Büyük Başarısı

Eskişehir Nar Çiçeği Kadın Kooperatifi, “Nar Çiçeği Meyve Veriyor” adlı proje ile Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) kapsamında yürütülen Sabancı Vakfı Hibe Programı’ndan hibe...

07 Kasım 2014 Cuma 11:09
143 Okunma
Nar Çiçeği Kadın Kooperatifi’nin Büyük Başarısı
Eskişehir Nar Çiçeği Kadın Kooperatifi, “Nar Çiçeği Meyve Veriyor” adlı proje ile Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) kapsamında yürütülen Sabancı Vakfı Hibe Programı’ndan hibe desteği almaya hak kazandı.

Tepebaşı Belediyesi 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nde konuyla alakalı düzenlenen toplantıda konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, kadınların 4 yıllık özverili çalışmalarının meyvesini bu hibe desteği ile sağladığını belirtti. Çalışmaları sosyal girişimcilik anlamında hayata geçirdiklerini dile getiren Ataç, “Ciddi dereceler alarak sonuçlandı. Bu hem kadınlarımızın, engellilerimizin ve belediyelerimizin yüzünü ağartıyor, hem de Eskişehir’imize çok önemli projeler kazandırıyor” dedi.

Tepebaşı Belediyesi’ne bağlı beldeevlerinin yılda 15 bin kadına hizmet verdiğini ifade eden Ataç, “Beldeevlerinin önemli bölümlerinden bir tanesi ya da meyvesi de Nar Çiçeği Kooperatifimiz. Bunu söylediğimizde bazılarının çok dikkatini çekti. Bazıları ise çok umursamadı ama burada belediyemizin kararlılığı, kooperatifimizin üyesi olan kadınlarımız büyük bir sabırla bu geçen 4 yılı çok iyi değerlendirdiler. Neticede bugüne geldi ve bir önemli hibe programına imza attılar” diye konuştu.

Kooperatifçiliğin Türkiye’de çıkış noktalarından önemli bir tanesi olduğunu vurgulamayı hedeflediklerinden bahseden Ataç, şöyle devam etti:

“Sistem zaten yürüyordu ama farkındalık oluşturmak ve bu konudaki dirençleri ayakta tutabilmeleri, karşı kurumların farklılığını ortaya koydu. Dolayısıyla bu önemli hibeyi elde etmiş oldular. Bu bir destektir, gönüllendirmektir, yüreklendirmektir. Onun neticesinde daha başka şeyler de gelecek. Bizim amacımız, kooperatifçiliğin Türkiye’de çıkış noktalarından önemli bir tanesi olduğunu vurgulamaktır. Bugün kırsal kalkınmada eğer kooperatifçiliğimizi ön planda tutup kırsalı o şekilde kalkınma yoluna gidersek, yapılan çalışmalar doğrudan oradaki yaşayan insanın cebine, gönlüne her tarafına gider. Onun için biz kooperatifçilik çalışmasına çok inanıyoruz ve sürekli ön planda tutacağız. Tepebaşı Belediyesi Eskişehir’de ilklerin yolunda olmaya azim ve kararlılıkla devam edecek.”

Ardından konuşan Nar Çiçeği Kooperatifi Başkanı Nihal Ölmez, projenin hedeflerinin, Nar Çiçeği Kooperatifi’nin ürün çeşitliliğini, üye sayısını ve sipariş artırıp Pazar alanını genişleterek kooperatifi sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak olduğunu kaydetti. Proje dahilince çeşitli eğitim programları düzenleneceğini vurgulayan Ölmez, “Verilen eğitimler ile kooperatifin Pazar alanını genişletecek bir pazarlama stratejisi oluşturulması, sürdürülebilir bir yapıya kavuşması amacıyla marketler ve Ekolojik Pazar ile satış zincirleri kurulması ve kooperatife ait bir web sitesi açılmasıyla internet üzerinden sipariş alınması hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından Başkan Ataç, Nar Çiçeği Kooperatifi kadınları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar