3 Mayıs tarihinden itibaren İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Ermenek İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş ekipleri, JASAT, İstihbarat unsurları, arama ve kurtarma köpekleri ile polis dalgıç ekiplerince kayıp şahıs Eşmi Akıncı’nın bulunması için Ermenek bölgesinde yoğun bir şekilde aralık vermeden arama çalışmaları sürdürülürken, ATV ekranlarında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert Programında da Akıncı’nın kayboluşuyla ilgili olarak görgü tanıkları ve yakınları çeşitli ifadelerde bulunmuştu.

13 gündür her yerde aranan Akıncı’nın 15 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00 sıralarında Güneyyurt beldesinde Yukarı Çağlar mevkiinde bulunan bir binanın ahırında sağ olarak bulunduğunun ihbarının alınması üzerine jandarma ve sağlık ekipleri hemen ihbarın alındığı yere giderek kayıp şahsı sağ olarak buldu.

52 yaşında Eşmi Akıncı’nın Jandarma ekiplerine verdiği ilk beyanında kendisini saat 00.20 sıralarında tuvaletten döndüğü sırada A.İ. isimli şahsın eli ile ağzını kapatarak içerisinde A.B. isimli şahsında bulunduğu aracın içerisine zorla bindirildiğini söylediği öğrenildi.

Jandarma ekipleri Akıncı’nın ifadesi üzerine A.B. isimli şahsı gözaltına alırken, A.İ. şahsın yakalanması içinde İstanbul Eyüpsultan İlçe Jandarma Komutanlığına talimat gönderdi. A.İ.’nin ATV kanalında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programında gözaltına alınarak Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığına getirilmek üzere yola çıktığı bilgi edinildi.

Olayla ilgili gelişmeler hakkında Jandarma ve Savcılık tarafından bilgi verileceği öğrenildi.