Cumhuriyet Parkında gerçekleştirilen tören Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Burada günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan CHP Karaman Merkez İlçe Başkanı Ahmet Recai Evcen:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün, gençlere emanet etmek üzere, Cumhuriyet düşüyle çıktığı yürüyüşün, 19 Mayıs 1919’un 103. yıldönümündeyiz. 16 Mayıs 1919’da Dersaadet’ten ayrılarak Samsun’a doğru yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, ardından gelen idam fermanını halkın vicdanına sığınarak yırtıp atmış, bağımsızlık için ölümü dahi göze almıştır.

19 Mayıs, Samsun'dan doğup tüm yurda yayılan güneştir. 19 Mayıs, Cumhuriyet'in önsözü, müjdecisidir. 19 Mayıs aynı zamanda, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ‘Doğum günüm' dediği tarihtir. O, işte böylesine önemli bir günü gençliğe armağan etmiştir. Bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs; emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı, onurlu bir direniştir. En karanlık gecede dahi yanan umut ışığıdır. 103 yıl önce parlayan bu ateş, bugün dahi güzel ülkemizin geleceğini aydınlatmaktadır.

O nedenle bugünü çok iyi önemsemeli, korumalı ve gelecek nesillere aktarılmasında azami gayreti göstermeliyiz. Çünkü gençliğimiz geleceğimizdir, gençliğimize sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmakla eş anlamlıdır. Genç devletimizde geçmişini bilen ve geleceğini düşünen, bilinçli, üretken tarihimizi ve kültürümüzü özümsemiş ülkesini seven, Atatürk ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda yürüme kararlılığı olan kuşaklar yetiştirmek hepimizin görevi olmalıdır.

Gençler, aziz vatanımız size emanettir. Yüreği vatan ve millet sevgisiyle dolu, yüksek idealleri hedefleyen, ülkemize ve insanlığa karşı mesuliyetlerinin bilincinde bir gençlik olarak bu mukaddes emaneti daima koruyup yücelteceğinize inanıyor; yarınlara umutla bakıyoruz.

Milletimiz, Cumhuriyetin şanlı geçmişini bilerek onu koruyup aydınlık geleceğine sımsıkı sarılacaktır. İçten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz her zaman Türkiye Cumhuriyeti`ni korumuştur ve korumaya devam edecektir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün vermiş olduğu görevi birileri istedi diye terk etmeyecek olan Türk gençliği görevinin başındadır, kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygu ve düşüncelerle; Öncelikle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi,  en derin sevgi, minnet ve saygı ile anıyorum” dedi.

Törene, CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, CHP Merkez İlçe Başkanı Ahmet Recai Evcen, parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.