Gaski Su Borcu Yapılanmasında Son 15 Gün

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 6552 sayılı yasa kapsamında kuruma borcu bulunanlara geriye dönük borçlarının yeniden yapılandırılmasında son 15 gün kaldı.Vatandaşların bu konuda acele etmeleri...

banner491
Gaski Su Borcu Yapılanmasında Son 15 Gün
banner567
Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 6552 sayılı yasa kapsamında kuruma borcu bulunanlara geriye dönük borçlarının yeniden yapılandırılmasında son 15 gün kaldı.

Vatandaşların bu konuda acele etmeleri ve su borçlarından yararlanmalarını isteyen GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, yapılandırmanın 1 Aralık tarihinde son bulacağını hatırlattı.

Borçların gecikme cezası ve gecikme zammının silinerek Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (YİÜFE) oranında yeniden hesaplanacağını aktaran Sönmezler, “Yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçlular en geç 01 Aralık 2014 mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunmak zorunda. İlk taksit tutarı veya bütün borcun peşin ödenmesi durumunda hesaplanan miktarın ödemesi en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapılmalı” dedi.

Yapılandırılan borçların peşin veya taksitli olarak da ödenmesinin mümkün olduğunu ifade eden Sönmezler, taksitlerin 6, 9, 12 veya 18 olarak belirlenebileceğini vurguladı.

Bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hükümlerinin bozulacağını dile getiren Sönmezler, şunları kaydetti:

“Kredi kartına taksit yapılamamaktadır, ancak borçlar yapılandırıldıktan sonra peşin ödeme veya taksit ödemeleri kredi kartı ile yapılabilecektir. Borcu nedeniyle hakkında icra takibi başlatılmış olup menkul veya gayrimenkul mallarına haciz konulmuş olanların, yapılandırmaya başvurarak borçlarını taksitlendirmeleri halinde konulmuş olan hacizler derhal kaldırılmayacaktır. Haczin tamamen kaldırılması borç tamamen ödendiğinde mümkün olacaktır.”

Sönmezler, yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçlulardan kanundaki diğer şartların yanı sıra dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yoluna başvurmamaları şartı aranacağını, aksi halde yapılandırma başvurularının kabul edilmeyeceğini belirtti.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin başvuru süresi içerisinde Büyükşehir Belediyesi hizmet binası birinci katta bulunan Halkla İlişkiler birimine müracaat etmeleri gerektiğine dikkati çeken Sönmezler, “Herhangi bir ayrım yapılmaksızın yapılandırmaya dahil olabilecek su ve atıksu borcu olan herkes bu yasadan yararlanma hakkında sahiptir. Nüfus cüzdanı, abone numarası veya bunu gösteren su faturası, abonelik yok ise borcun sebebini gösteren tutanakla birlikte müracaat edilebilir. İlçelerde ikamet edenlerin ise ilçe merkezlerinde bulunan GASKİ hizmet binalarında peşin ödeme veya taksitlendirme imkanları bulunmaktadır” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590