banner464

Sıal Paris 2014 Fuarına Mbtg Damgası

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde TİM’e bağlı olarak faaliyet gösteren ve Anadolu’nun tarımsal ürünlerinin dünya genelinde tanıtımını yaparak ihracatlarının arttırılması yönündeki başarılarıyla dikkat çeken...

Sıal Paris 2014 Fuarına Mbtg Damgası

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde TİM’e bağlı olarak faaliyet gösteren ve Anadolu’nun tarımsal ürünlerinin dünya genelinde tanıtımını yaparak ihracatlarının arttırılması yönündeki başarılarıyla dikkat çeken...

22 Kasım 2014 Cumartesi 09:37
13 Okunma
Sıal Paris 2014 Fuarına Mbtg Damgası
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde TİM’e bağlı olarak faaliyet gösteren ve Anadolu’nun tarımsal ürünlerinin dünya genelinde tanıtımını yaparak ihracatlarının arttırılması yönündeki başarılarıyla dikkat çeken mMakarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen SIAL 2014 fuarına damgasını vurdu.

Türk aşçıların seferber olduğu fuarda en yoğun ilginin gösterildiği MBTG standında fuar süresince makarna, bulgur ve bakliyat ve bitkisel yağlarla yapılan Anadolu mutfağının en güzel yemekleri ikram edildi.

Fransızlar kadar fuara katılan yabancı konukların da büyük ilgi gösterdiği MBTG standından gün boyu Türk mutfak kültürü Avrupa’da tanıtılarak bu yemeklerin yapımında kullanılan sağlıklı besin maddelerinin tanıtımı gerçekleştirildi. Dünyanın birçok ülkesinde makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağların tanıtımı için çeşitli etkinlikler organize ederek Anadolu üreticisine ve ihracatçılara büyük destek sağlayan MBTG Başkanı Surur Aydın, “Paris’te düzenlenen SIAL Paris 2014 fuarında Türkiye Milli Katılım alanında bir stant açarak tanıtımını yaptığımız ürünlerimizi ve bu ürünlerle yapılan yemeklerimizi hem tattırdık hem tanıttık. Tanıtım gurubumuza bağlı olan Türk aşçı ekibi, fuar süresince bitkisel yağlar ile bulgur, makarna ve bakliyat ürünlerinden oluşan ve sürekli değişen bir menü çerçevesinde hazırladığı yemekleri ziyaretçilere ikram ederek sağlıklı besin maddelerimizle yapılan muhteşem Anadolu mutfağının tanıtımını da yaptı. Bunun yanında ürünlerimizin tanıtımlarının yer aldığı Fransızca ve İngilizce broşürlerimiz vasıtasıyla da tanıtım hizmetleri gerçekleştirilmiştir” dedi.

"SIAL AB VE DÜNYA PAZARLARI İÇİN EN ÖNEMLİ ÇIKIŞ NOKTAMIZ"

Paris’te her yıl gerçekleştirilen fuarın AB ve dünya pazarları açısından önemli bir çıkış noktası olduğuna da dikkat çeken MBTG Başkanı Surur Aydın, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İlk olarak 1964 yılında Fransa’nın Paris şehrinde gerçekleşen SIAL Paris fuarı, her iki yılda bir düzenlenmekte ve gıda sektöründe dünyanın en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Paris’teki Villepinte Exposition Park’ta organize edilen SIAL Paris yaklaşık 200 ülkeden 150 bin civarında katılımcıyı ağırlamaktadır. Katılımcıların yüzde 60’tan fazlası uluslararası katılımcıdır. Ürün sergileyen firmaların sayısı ise 6 bin civarındadır ve bunların yüzde 84’ü uluslararası firmalardır. Türkiye, SIAL Paris’te en fazla ürün sergileyen ülkeler sıralamasında üçüncü sıradadır. Kuzey Afrika başta olmak üzere Afrika’nın genelinden çok sayıda ziyaretçi ve katılımcı bu fuarda yer almaktadırlar. SIAL Paris fuarında gıda endüstrisinin neredeyse tüm sektörlerinden katılımcılar ürünlerini sergileyebilmektedir. Birçok ülkenin gıda ile ilgili bakanlıklarından siyasetçilerin de yer aldığı etkinliklere, büyük gıda satın alma kanalları, alıcı ve satıcılar ile tüketiciler ve diğer ilgili işletmelerin etkili üyeleri katılmaktadır. SIAL Paris uluslararası medyada da geniş yer bulmaktadır.”

MBTG TALEP PATLAMASI YAŞADI

Fransa’nın Paris kentinde gerçekleştirilen SIAL Fuarında büyük bir talep patlaması yaşandığını ve Türk aşçılarımız fuar süresince yetiştirebilmek için çaba sarf ettiğini sözlerine ekleyen MBTG Başkanı Surur Aydın, ürünlere yönelikte önemli taleplerin geldiğini kaydetti.

Surur Aydın, “Fuar süresince 110’un üzerinde ciddi taleple karşılaşılan MBTG standına yemek ikramının da katkısıyla binlerce ziyaretçi gelmiştir. Başta Fransa ve Avrupa’dan ziyaretçilerin yanı sıra Asya ve Afrika ülkelerinden gelen ziyaretçiler standımızı ziyaret etmişler, çeşitli taleplerde bulunmuşlar ve merak ettikleri soruları yöneltmişlerdir” diye konuştu.

“AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ EN ÖNEMLİ PAZARLARIMIZDIR”

Dünya genelindeki pazarlar arasında AB ülkelerinin önemli bir Pazar niteliği kazandığını da sözlerine ekleyen Başkan Surur Aydın, “Avrupa Birliği ülkeleri, ülkemizin en önemli ihraç pazarlarından birisidir. Hem coğrafi yakınlık hem nüfusunun ve ekonomisinin büyüklüğü nedeniyle önümüzdeki dönemde de ihracatımızda önemli yer tutması beklenmektedir. Tanıtım grubumuzun hedef fuarları içinde Anuga ile birlikte Avrupa’nın en önemli gıda fuarı olan SIAL Paris’in yer alması ve sonraki yıllarda da katılımın sürdürülmesinde fayda mülahaza edilmektedir” dedi.

Yorumlar