banner464

Türkiye İnovasyon Haftası Gaziantep

Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu, üniversite öğrencilerine “Bilimden uzak durmayın, hayallerinizi geniş tutun” önerisinde bulundu.Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Ekonomi Bakanlığı desteğiyle Şehitkamil Kültür...

Türkiye İnovasyon Haftası Gaziantep

Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu, üniversite öğrencilerine “Bilimden uzak durmayın, hayallerinizi geniş tutun” önerisinde bulundu.Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Ekonomi Bakanlığı desteğiyle Şehitkamil Kültür...

07 Kasım 2014 Cuma 20:41
60 Okunma
Türkiye İnovasyon Haftası Gaziantep
Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu, üniversite öğrencilerine “Bilimden uzak durmayın, hayallerinizi geniş tutun” önerisinde bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Ekonomi Bakanlığı desteğiyle Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği “Türkiye İnovasyon Haftası Gaziantep” kapsamında yapılan “Kariyer Etkinliği” buluşmasında, işadamları ile kurumlarında staj yapmak isteyen üniversite öğrencileri bir araya geldi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Süleyman Recep Satıcı’nın, “İnovasyon sizin için nedir, inovatif bir insanda kriterler neler olmalıdır” şeklindeki sorusuna karşılık Konukoğlu, inovasyonun “icat, buluş, yenilik” kelimelerinin anlamına karşılık geldiğini, ama bunların hepsi bir değer oluşturduğunda inovasyon olabileceğini söyledi. Konukoğlu, bu değerin insanlık, sanayi, ticari ve ekonomik hayata bir yarar sağlaması gerektiğini belirtti.

GAÜN öğrencilerinden Kerimcan Zereyalp’ın, seri üretim yapılan Sanko Makina fabrikasında robotik teknolojiye ne kadar önem verdiklerini sorması üzerine Sami Konukoğlu, her şirketlerinde Ar-Ge bölümü olduğunu, şu anda Sanko Makina içerisinde Ar-Ge Merkezi kurmak için çalıştıklarını bildirdi. Fabrikada üretim kısmında robotları fazlasıyla kullandıklarını ifade etti.

GAÜN Endüstri Mühendisliği öğrencisi Rukiye Ayda Acar ise “İnovasyon, Ar-Ge ve Ür-Ge departmanlarının mı yoksa tüm çalışanlarının mı görevidir?” diye sordu.

Dünyanın en büyük fizikçisi Arşimet’in suyun kaldırma gücü olduğunu hamamda bulduğuna, ancak o zamana kadar hamamda birçok insanın yıkandığına dikkati çeken Konukoğlu, bir fikri bulanın bilim adamı da sıradan bir vatandaş da olabileceğine vurgu yaptı. Konukoğlu, “Önemli olan fikirlerin çıkması değil, fikirlere değer katabilmek. Bunun için de insana önem vermek gerekiyor” diye konuştu.

Acar’ın otomotiv sektörüne ilişkin bir soru yöneltirken, “Yerli otomotiv üretecek babayiğit yoksa Sanko Holding mi?” ifadesi üzerine Konukoğlu, ‘’Sanko Grubu’nun içinde henüz otomotiv bölümü yok. Türkiye’de şu anda değişik gruplar zaten çalışıyorlar, öyle bir babayiğit inşallah çıkar. Ama biz şimdilik bunun içinde yokuz” dedi.

GAÜN İşletme Fakültesi öğrencisi Zeynep Makam da “Gençlerde umut görüyor musunuz?” demesi üzerine Sami Konukoğlu’nun, “3 günden beri buradayız. Umut görmesek, bu kadar zamanı verir miydik? Burada olmamız bile size verdiğimiz değeri gösteriyor” sözleri salonda bulunanlardan alkış aldı.

Aynı öğrencinin, hayallerini gerçekleştirebilmesi için kendisine ne kadar katkıda bulunabileceğini sorması üzerine Sami Konukoğlu, bir Fransız düşünürün “Hayallerinizi yüksek tutun, yıldızları hedefleyin. Yıldızları ıskalasanız bile bulutlarda olursunuz” sözlerini anımsattı. Konukoğlu, “Ben şunu eklemek istiyorum; ayaklar yerden kesilmemek şartıyla hayallerinizi yüksek tutun, düşmekten hiç korkmayın. Ama hayal kurarken önünüzdeki çukurları aşmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Türkiye’de en büyük eksik bilim. Bilim olmadan inovasyon da sanayileşemez ve insanların faydasını dönüşmez. Bilimden uzak durmayın, hayallerinizi geniş tutun” önerisinde bulundu.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu, konuşmasının sonunda 4 öğrenciye de Sanko şirketlerinde staj yapabileceklerinin sözünü verdi.

Kariyer etkinliğini, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ve GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz da izledi.

Yorumlar