"Geleceği Yazan Kızlar" Projesinin Kapanış Programı Yapıldı Foto Galeri: "Geleceği Yazan Kızlar" Projesinin Kapanış Programı Yapıldı

Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin proje ekibi tarafından 2020 yılının teklif çağrısı döneminde hazırlamış olduğu "Geleceği Yazan Kızlar" projesinin kapanış programı okulun millet bahçesi kafeteryasında gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Ulusal Ajansı tarafından kabul edilerek Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 46.053,00 Euro hibe ile desteklenen proje çerçevesinde okulun 3 farklı alanında eğitim gören kız öğrenciler, Avusturya'nın Viyana, Almanya’nın Rosenheim şehirlerinde işbaşı staj uygulamalarına katıldılar.

Öğrencilerin alanlarıyla ilgili teknolojik gelişmeleri takip etmeleri ve bu gelişmelerin uygulama alanlarında gözlem yapmalarının amaçlandığı projede, katılımcı öğrenciler uygulamalı şekilde alanlarındaki gelişmeleri öğrenerek tecrübe edinme fırsatı buldular.

“18 ÖĞRENCİMİZ KISA DÖNEM STAJ FAALİYETİNE KATILMA FIRSATI BULMUŞTUR”

Kapanış programında “Geleceği Yazan Kızları” projesi kapsamında yürütülen faaliyetler hakkında bilgiler veren Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bedri Yılmaz, projenin her iki akşının da başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

Okul Müdürü Yılmaz, konuşmasında şunları kaydetti:  

“Okulumuz proje ekibinin 2020 yılı teklif çağrısı döneminde yazmış olduğu ve Ulusal Ajans tarafından kabul edilen "Geleceği Yazan Kızlar" isimli projesinin her iki akışı da başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Projemiz ile okulumuz Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanından 4, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanından 6, Moda tasarım teknolojileri Alanından da 4 öğrenci olmak üzere 14 öğrenci, 3 refakatçi öğretmen ve 2 idareci toplam 19 katılımcı  ile 14 Kasım 2021– 04 Aralık 2021 tarihleri arasında 3 haftalık süre ile Avusturya'nın Viyana şehrinde hareketliliğin ilk kısmı gerçekleştirilmiştir. Hareketliliğin ikinci kısmı ise Almanya’nın Rosenheim şehrinde Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanından 4 öğrenci, 1 refakatçi ve 1 İngilizce öğretmeninin katılımıyla 14 Mayıs – 5 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Bu hareketlilikler neticesinde okulumuz öğrencileri Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanında anaokulu ve anasınıfı uygulamaları, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Alanında, servis-ağırlama ve mutfak uygulamaları ve Moda Tasarım Teknolojileri Alanında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alarak sanayi dikiş makinesi dikimi uygulamalarını kapsayan iş başı staj uygulamalarını gerçekleştirmişlerdir.

Projemiz ile öğrencilerimizin alanlarıyla ilgili teknolojik gelişmeleri takip etmeleri, bu gelişmelerin uygulama alanları ile uygulanma şekillerini uygulamalı şekilde öğrenmeleri sağlanmıştır. Alanlarındaki gelişmeleri takip edip neler yapılabileceği konusunda fikir sunup becerilerini uygulayabilecek duruma gelmişlerdir. Böylece öğrencilerimizin mezun olduktan sonra eğitim aldıkları alanda uzmanlaşmaları, vizyonlarını genişleterek, bilgi ve becerilerinin sürekliliğini sağlamaları öngörülmektedir.

 “Geleceği Yazan Kızlar” isimli projemiz ile toplamda 18 öğrencimiz kısa dönem staj faaliyetine katılma fırsatı bulmuştur. Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Mesleki Eğitim Akreditasyon sürecinde de 1 öğrencimiz uzun dönem, 9 öğrencimiz kısa dönem staj faaliyetine katılmıştır. Yine bu kapsamda 2 öğretmenimiz iş başı gözlem yapma fırsatı bulmuşlar, 3 öğretmenimiz de refakatçi olarak faaliyetlere katılmıştır.

Erasmus+ Programı 2023 yılı teklif çağrısı döneminde de proje ekibimizce proje yazım çalışmalarına devam edilmekte olup, okulumuz atölyelerinin gelişen teknolojiye uyum sağlamaları için yerel projelere de gereken önem verilmektedir.”

Proje koordinatörü Mevlüt Karabıyık’ın proje ile ilgili sunumunun ardından hareketliliğe katılan öğrencilere sertifikaları ve hediyeleri takdim edildi.

Kapanış programı verilen ikramların ardından son buldu.