banner877

06.10.2021, 08:56 69

GELECEĞİMİZ EKECEĞİMİZ TOHUMLARDA

Kuraklık, atmosferde yağış oluşturacak kadar çok nem bulunmadığı dönemlerde gerçekleşen; yeryüzü ve yer altı sularının tedarikinde kıtlığa yol açan doğal bir iklim olayıdır. Kuraklık haftalarca aylarca devam edebilir, dünyada en uzun süren kuraklık Şili’deki Atacama Çölü’nde 400 yıl boyunca devam etmiştir. Konya ve Karaman havzasında oluşan kuraklık kaç yıl sürecek belirsiz.

Günümüzde iklim değişikliği nedeniyle doğal nem dengesinin sağlanamadığı ve yağış rejiminin bozulduğu zamanlarda, kasırga, gök gürültüsü veya fırtına gibi doğal olaylar meydana gelir, kuraklığın ne zaman meydana geleceği tahmin edilemez.

Kuraklık yiyecek kıtlığına yoksulluktaki artışa, sosyal göç ve huzursuzluğa, kırsal alanlardaki yaşam seviyesindeki düşüşe sebep olur.

KURAKLIĞIN NEDENLERİ İSE;                                        

-Yağış miktarının azalması.

-Yüksek sıcaklık dolayı nedeniyle nehirlerde, barajlardaki su buharının oluşması.

-Toprağın kuruyarak bitki köklerine zarar vermesi.

-Küresel ısınma.

-Toprak neminin azalması.

-Artan nüfus dolasıyla şehirleşmenin artması dolayısı ile su kullanımındaki hoyratlık.

-Ormanların tahrip edilmesi ve yangınlar.

-Yanlış tarım politikaları, vahşi tarım suyu kullanımı.

-Her ırmak ve derenin önüne gölet yapmak, baraj yapılması,  bu yöntem akarsu ve derelerin kurumasına ve Ekolojik dengeye zarar verir.

-Kuraklık meteorolojik bir afettir.

Yer kürenin %71’ini sular oluşturmaktadır, ancak bu miktarın ancak % 2.5 ‘unu tatlı sular oluşturmaktadır insan vücudunun da %60 ‘ını su oluşturmaktadır insan vücudunun her gün 2.5 litre suya ihtiyacı vardır, nüfusun hızla artığı bir dönemde tarımdı kullanılan su kıtlığı yanında birde  tatlı su kaynakları giderek azalmaktadır.  

       

KURAKLIK İLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER

-Kirli sular arıtılarak tekrar kullanılmalıdır.

-Havadaki nemi artıracak ağaçlandırma yapılmalıdır

-Su kullanımın en fazla olduğu tarım ve endüstri sektörlerinde su tasarrufu konusunda yenilikçi yöntem ve cihazlar kullanılmalı.

-Boş arazilerin ağaçlandırılması.

-Su tedarik sistemlerinin koruma altına alınması gibi uzun vadeli önlemler ile birlikte kuraklık döneminde alınacak kısa vadeli önlemler de planlı bir şekilde uygulanmalıdır su yönetiminde stratejik hedefler ortaya koymalıyız. Türkiye kuraklık konusunda büyük bir risk ile karşı karşıyadır. Su kullanımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Toplam suyun %75 tarımsal alanlarda kullanılıyor.

GELELİM KARAMAN’DA TARIM İLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLERE

-İlk önce Karaman için şahsına münhasır tarım politikası yapılmalı.

-Tarım ile ilgili bütün paydaşları bir araya gelerek sunum yapılarak rapor hazırlanmalı.

-Karaman’da faaliyet gösteren ve hiç kimsenin bir sorun olarak görmediği; Ancak tarımdaki su tüketimi kadar su tüketen büyükbaş hayvan çiftlikleri, hem hava kirliliğine neden oluyor, hem de su tüketimine tarımda kullanılan su kadar tüketime neden oluyor, bu hayvan çiftliklerinin mutlaka karaman havzasından kaldırılması devlet teşvik vererek suyu bol olan dağ köylerine nakillerinin yapılması hem köylüyü kentlere göç etmekten kurtaracak, hem de kuraklığın önlenmesi için bir nebze katkısı olacak.

-Tanıdığım birçok çiftçi artık elma ekmekten vaaz geçti veya mevcut elma bahçelerini sökerek getirisi yüksek, fazla su istemeyen, yetiştirilmesi zahmetsiz tarım çeşitleriyle uğraşmaya başladı.

- Köylerde ve de Karaman’da çiftçilik yapma yaşı elli yaş üstüne emanet, bunun çaresi ise gençleri tarıma yönlendirecek cazip hale getirecek projeler hazırlanmalıdır.

-Zaman geçirmeden karamanda yetiştirilecek tarımsal ürün çeşitlerini belirleyerek az su isteyen katma değeri yüksek ürünler belirleyip çiftçilerimizi yönlendirmeliyiz.

-Hemen şu anda üretilen mısır, pancar, yonca üretiminden vaaz geçilmeli bu ürünleri su bakımından zengin bölgelere kaydırılmalı.

-Her yıl tarımı yapılacak ürünler arz talep dengesine göre çiftçinin en fazla gelir getirici ürünlere göre belirlenmeli.

-Çiftçilerin ürünlerinin değerini bulabilmesi için mutlaka kooperatif birlikleri kurulmalı, tarım simsarlarının eline bırakılmamalı.

-Çiftçilere kaliteli ve organik ürün yetiştiriciliği önemli olanın fazla ürün değil marka oluşturacak ürünler yetiştirmeleri konusunda eğitimler verilmeli bölgemize has markalar oluşturmalıyız.

Bir Çin atasözü “Geleceğin tüm çiçekleri bu günkü tohumların içindedir” çok doğru bir söz eğer geleceğimizi sağlam bir şekilde inşa etmek istiyorsak tohumlarımızı şimdiden sağlam ekmemiz gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
açık
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:42
Öğle 12:39
İkindi 15:53
Akşam 18:27
Yatsı 19:41

Gelişmelerden Haberdar Olun

@