banner877

banner919

banner990

banner957

15.04.2011, 22:39 4682

Gelecek Kaygısı mı, Gelecek Umudu mu?

Umutsuz bir kaygı, hüsrana sürükler. Köreltir, yetenekleri söndürür ve fırsatları görme konusunda beceriksizleştirir. Hatta gördüğümüz fırsatları değerlendirme konusunda da korkular inşa eder. Yani atalet, daha büyük kaygılar ve tam anlamıyla bir umutsuzluk oluşturur.

Kaygısız bir umut ise insanı güdülemez, umarsızlaştırır. Ummakla sınırlı kılar. Boş bir umut gibidir. Bir şeyler olacak her şey güzel olacak, birileri yapacak sonuç güzel olacak gibi bir yanılgıya mahkum edebilir insanı. Ve genellikle de böyle olmaz. :) Sonucunda umuda lanet okumaya götürebilir, daha da büyük umutsuzluklara neden olabilir.

Sanırım doğrusu, içinde biraz kaygı barındıran ve umuda daha çok yer veren ve ummakla da sınırlı kalmayan harekete geçiren anlayıştır. Kaygı burada, sadece eylemsizlik durumunda varılması muhtemel olan ve istenilmeyen yeri işaret eden bir uyarı sistemidir. Ama işin büyük kısmını üstlenen umuttur. Geleceğe dair umut. Aslında bu geleceği gerçekleştirmeye dair kendine güven ve heyecan…

Benim her zaman için bir umudum olmuştur. Önümü göremediğim yolumu bulamadığım durumlar için bile bir umudum olmalı ki bu umuda giden yolu er ya da geç bulup izleyebilmeliyim.

Umutsuzluk ancak ve ancak dününü tüketmiş, bugününü kontrol edemeyen yada kontrol etmek istemeyen kişilerin gelecek ile ilgili duyabileceği dayanılmaz kaygının, korkunun, çaresizliğin ürünüdür. Oysa bir bilge dostum derdi ki “asla umudunu yitirme, çünkü sende birilerinin umudu olabilirsin!” o birileri ilk başta kendimiz. Kendinize umut olmanız gerekir önce diye düşünüyorum. Sonra diğer herkese belki…

Dün ile ilgili tükenmişlikler olabilir, ancak muhakkak işimize yarayacak şeyler de olmuştur, kazandıklarımız da olmuştur, farkında olur onları değerlendirirsek, bugünü, yarını inşa etmek için kullanabiliriz.

Ve umuda yolculuğumuza buradan başlayabiliriz. Gelecek muhakkak güzel şeyler de barındıracak. Üstelik bunun için uğraş içerisinde olunca bu kaçınılmaz olacaktır. Hazır mıyız peki. Neye? Geleceğe. Geleceği şekillendirmeye, inşa etmeye.

Gelecek, umudunu kaygısının üstünde tutabilen, umut edip, umut olabilen ve umut ettikleri uğrunda çaba sarf etmeye, cesaret göstermeye ve yaşamayı göze alabilmeye hazır kişilerin olacak…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@