banner464

1. Bölgesel Medya Yarışması

KAYSERİ (AA) - Kayseri Gazeteciler Cemiyeti ile Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü'nce düzenlenen 1. Ödüllü Bölgesel Medya Yarışması'nın ödül töreni yapıldı.Erciyes Kardan Adam Tesisleri'nde gerçekleştirilen törene Başbakan...

1. Bölgesel Medya Yarışması

KAYSERİ (AA) - Kayseri Gazeteciler Cemiyeti ile Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü'nce düzenlenen 1. Ödüllü Bölgesel Medya Yarışması'nın ödül töreni yapıldı.Erciyes Kardan Adam Tesisleri'nde gerçekleştirilen törene Başbakan...

24 Ocak 2015 Cumartesi 19:56
75 Okunma
1. Bölgesel Medya Yarışması

KAYSERİ (AA) - Kayseri Gazeteciler Cemiyeti ile Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü'nce düzenlenen 1. Ödüllü Bölgesel Medya Yarışması'nın ödül töreni yapıldı.

Erciyes Kardan Adam Tesisleri'nde gerçekleştirilen törene Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile Kayseri, Sivas, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Yozgat'tan basın mensupları katıldı.

Törende konuşan Bakan Yıldız, ödül alan basın mensuplarını tebrik ederek, başarılı ve kazasız çalışmalar diledi.

Yıldız, TÜİK verilerine göre 2013 yılında yayınlanan gazetelerin yüzde 90'ının yerel, yüzde 3,5'unun bölgesel, yüzde 5,8'inin ulusal olduğunu söyledi.

Gazetelerin okunmasında ise tam tersi bir durum olduğuna dikkati çeken Yıldız, "Yerel medya elbette sayı açısından ulusal medyadan fazla olsa da tiraj konusunda durum farklı oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre ABD'de medya ürünlerinin yerel radyo, televizyon, gazete açısından sayılarının arttığını görüyoruz. Bunu da seslerin çeşitliliği olarak adlandırıyorlar. Yerel medyayı besleyen politikalarla beraber lokal medya kurum ve kuruluşları artıyor ve güncel yerini alıyor" diye konuştu.

Türkiye'de daha çok kolaycı bir biçimde seyrederek bilgilenme yolunun seçildiğini belirten Yıldız, izlemeyle okuma arasında çok büyük fark bulunduğunu dile getirdi.

Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Araştırmalara göre bir insan Türkiye'de 6 saat civarında televizyon izliyor, 3 saat civarında internete bakıyor, bir dakika kadar kitap okuyor. Avrupa'da yüzde 21 civarında olan kitap okuma oranının Türkiye'de çok daha düşük olduğunu düşünürsek her birimize düşen çok farklı görevler olduğunu söylemem lazım. Nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken Türkiye'de 3 bin tirajla basılıyor. Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı 25, Türkiye'de ise 12 bin 600 kişiye bir kitap düşüyor."

- AA muhabirlerine ödül

Ödül töreninde fotoğraf kategorisinde birinci olan Anadolu Ajansı (AA) Kayseri Bölge Müdürlüğü'nden foto muhabiri Sercan Küçükşahin ile spor haberi kategorisinde ikinci olan muhabir Mustafa Önal da ödüllerini aldı.

9 kategoride gerçekleştirilen yarışmada derece alan gazeteciler ile çalıştıkları kurumlar şöyle:

Haber-yazılı: 1. Bekir Aslantaş (Kayseri - Büyük Kayseri Gazetesi), 2. Halit Yılmaz (Yozgat - DHA) 3. Bünyamin Gültekin (Kayseri - Gündem Gazetesi)

Haber-görsel: 1. Behçet Alkan (Nevşehir - Kapadokya TV), 2. İsmet Közelö (Kayseri - TV1), 3. Şeref Taşar (Nevşehir - İHA), 3. Abdurrahman Doğan (Yozgat - TRT)

Araştırma-yazılı: 1. Mehmet Göktürk (Kırşehir - Aşıkpaşa Gazetesi) (İkincilik ve üçüncülüğe layık eser bulunamadı)

Araştırma-görsel: 1. Harun Laçin (Sivas - Kanal 58), 2. Harun Yıldız (Sivas - Kanal 58), 3. Uğur Çağlıer (Sivas - Kanal 58)

Makale-köşe yazısı: 2. Gürsel Seçilmiş (Kırşehir - Aşıkpaşa Gazetesi), Mansiyon Bekir Çaylak (Yozgat - Yeni Ufuk Gazetesi) (Birincilik ve üçüncülüğe layık eser bulunamadı)

Röportaj: 1. Mesut Davarcı (Kayseri - Gündem Gazetesi), 2. Orhun Kaan Akbaş (Kayseri - Anadolu Haber Gazetesi), 3. Burcu Öztürk (Kırşehir - Aşıkpaşa Gazetesi)

Spor-yazılı: 1. Yunus Çağlar (Kayseri - İHA), 2. Mustafa Önal (Kayseri - AA), 3. Bedir Kulay (Kayseri - Büyük Kayseri Gazetesi)

Fotoğraf: 1. Sercan Küçükşahin (Kayseri - AA), 2. Yasin Esen (Niğde - İHA), 3. Mehmet Nilkalı (Kayseri - E Haber Gazetesi)

Sayfa düzeni-mizanpaj: 1. Fatih Tavlaşoğlu (Niğde - Niğde Haber Gazetesi), 2. Malik Özcan (Kayseri - Anadolu Haber Gazetesi), 3. Semra Yılmaz (Kırşehir - Aşıkpaşa Gazetesi).

Yorumlar