banner464

"2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı"

- Milli Eğitim Bakanı Avcı: - "Mirasçısı olduğumuz bilim anlayışı, insanlığın hayrına çalışmayı esas alan bir anlayıştır. Kitle imha silahlarına yol açan, başka ülkelere ve toplumlara üstünlük sağlamaya ayarlı bilimsel çalışmalara bizim tarihimizde rastlayamazsınız" - "Bizim alimlerimizden geriye sadece bütün insanların faydasına sunulmuş çalışmalar kalmıştır. Bu bizim için iftihar meselesidir"

"2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı"

- Milli Eğitim Bakanı Avcı: - "Mirasçısı olduğumuz bilim anlayışı, insanlığın hayrına çalışmayı esas alan bir anlayıştır. Kitle imha silahlarına yol açan, başka ülkelere ve toplumlara üstünlük sağlamaya ayarlı bilimsel çalışmalara bizim tarihimizde rastlayamazsınız" - "Bizim alimlerimizden geriye sadece bütün insanların faydasına sunulmuş çalışmalar kalmıştır. Bu bizim için iftihar meselesidir"

24 Aralık 2015 Perşembe 14:06
16 Okunma

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Mirasçısı olduğumuz bilim anlayışı, insanlığın hayrına çalışmayı esas alan bir anlayıştır. Kitle imha silahlarına yol açan, başka ülkelere ve toplumlara üstünlük sağlamaya ayarlı bilimsel çalışmalara bizim tarihimizde rastlayamazsınız" dedi.

Avcı, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen "2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı" nın açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğe katılan tüm öğrenci ve öğretmenleri kutladı.

Türk dünyasından ve Balkanlardan 12 ülkenin katılımıyla gerçekleşen etkinliği hayata geçiren Eskişehir Valiliği ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Derneği'ne teşekkür eden Avcı, Türkiye olarak 2 yıldır Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı'na ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Avcı, olimpiyata Türk dünyasının bütün bölgelerinden temsilcilerin katıldığını vurgulayarak, "Bu ev sahipliğinin bizim için özel anlamları var. Bilimin bugünkü seviyeye gelmesinde büyük katkı veren bilim insanlarının, alimlerinin doğal ve daimi mirasçılarıyız. Farabi'nin, İbni Sina'nın, Ali Kuşçu'nun, Harizmi'nin buluş ve icatlarının ilhamı bizim medeniyetimizin kodlarında kayıtlıdır. Eserleriyle tüm insanlığa hizmet eden bu alimlerin mirasçısı olmak bizim sorumluluğumuzu artırmaktadır" diye konuştu.

Dünyanın bilinen ilk üniversitesinin bu topraklarda tesis edildiğini belirten Avcı, sadece İstanbul'un değil, Taşkent, Semerkant, Buhara, Şam ve Bağdat medreselerinin emanetlerini de üzerimizde hissettiklerini bildirdi.

Bakan Avcı, bilimde görkemli bir birikimin mirasçısı olduklarına işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Mirasçısı olduğumuz bilim anlayışı insanlığın hayrına çalışmayı esas alan bir anlayıştır. Kitle imha silahlarına yol açan başka ülkelere ve toplumlara üstünlük sağlamaya ayarlı bilimsel çalışmalara bizim tarihimizde rastlayamazsınız. Bizim alimlerimizden geriye sadece bütün insanların faydasına sunulmuş çalışmalar kalmıştır. Bu bizim için iftihar meselesidir. İslam dünyasının yetiştirdiği bilim adamları, 'En hayırlınız insanlığa faydalı olandır' emrine uygun davranmışlardır. Onların, arkalarında kendilerinden sonra gelecek nesilleri utandıracak bir miras bırakmadıklarını biliyoruz. Bu gerçek bizim bundan sonraki çalışmalarımıza da ışık tutmalıdır. Onlara ilham olan hakikatleri yeniden hayata geçirmeli ve o ilklerin hayat bulduğu kültür ve medeniyet kodlarına dönmeliyiz."

- "Olimpiyatların uzun yıllar devam etmesini diliyorum"

Avcı, Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları'nın bu anlayışın ve arayışın bir yansıması olduğunu belirterek, Türk dünyasında, Balkanlarda öğrenim gören öğrencilerin ve öğretmenlerin ortak bir platformda buluşmalarının, çalışmalarını ve tecrübelerini paylaşarak, insanlık için fayda ve hayır üretecek bir etkileşimi yeniden kurmalarının yolunu açtığını dile getirdi.

Etkinliğin hayırlara vesile olmasını isteyen Avcı, "Geçtiğimiz yıl birincisi yapılan bu olimpiyatların uzun yıllar devam etmesini ve Türk dünyasından yeni bilim adamlarının yetişmesine vesile olmasını diliyorum. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren etkinliğimizin adını da olimpiyat değil de şölen olarak değiştirelim. Dolayısıyla bugünden itibaren ben bu kullanımı başlatmış olayım. Şölene katılan öğrencilerimiz aramızda. Onların bu emanete ve mirasa sahip çıkacaklarından eminim" ifadesini kullandı.

- Bin 257 başvuru yapıldı

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise olimpiyata "Tasarım ve Buluş" dalında yurt içi ve yurt dışından toplam bin 257 başvurunun yapıldığını belirterek, "Birbirinden değerli bu projelerden yurt içinden 60 proje ve yurt dışından 40 projeyi seçmek için jüri 2 tam gün mesai yapmıştır. Üretilen projeler bizim için çok değerlidir. Başarılarınızın devamını diliyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı ve Vali Tuna'ya Kırgız öğrenciler tarafından yöresel kıyafet hediye edildi.

Bakan Avcı ve beraberindekiler daha sonra stantları gezerek, öğrencilerin projeleri hakkında bilgi aldı.

Yorumlar